На даний час стосовно вирощування огірків у домашніх умовах є багато опублікованих матеріалів не тільки в Інтернеті, а й у друкованих виданнях. Але ця тема залишається актуальною. Тому не буде зайвим в деталях ще раз описати цей процес.

Вирощування огірків у домашніх умовах, підготовка ґрунту під огірки, безрозсадний спосіб вирощування, розсадний спосіб вирощування огірків, як доглядати за огірками, отримання раннього врожаю огірків, як захистити огірки

Цікаві факти про огірки

Це городня ліана сімейства гарбузових. Вирощуються огірки вже 6 тисяч років. У дикорослій формі вони досі збереглися в Індії, були відомі в Південно-Східній Азії, Ірані, Афганістані, Малій Азії, Єгипті. У середні віки потрапили до Європи. На Київській Русі огірки з’явилися у ХV столітті. Через 100 років цей овоч, привезений із Візантії, широко поширився в Україні. І зараз більшість городників люблять цю культуру, вирощуючи її нарівні з картоплею та помідорами. Огірки мають чудові смакові якості, містять ароматичні речовини, ферменти, йод, вітаміни С, групи B, РР.

Вирощування огірків у домашніх умовах справа нелегка, тому цей процес потребує деяких знань. Отже, в їжу вживають недозрілі плоди огірків (2–3-денна зав’язь), їх називають пікулі, корнішони (5–7-денна зав’язь), зеленці (7–10-денна зав’язь). Виведені салатні та засолювальні сорти огірків. Салатні, з яких найбільш відомі ніжинські, використовуються в їжу тільки у свіжому вигляді, а засолювальні — як у свіжому вигляді, так і для консервування.

Огірки — однодомні роздільностатеві перехресно-запилювані рослини. Чоловічі квітки (пустоцвіт) та жіночі зазвичай розташовуються на одній рослині. Запилюються огірки бджолами, джмелями, мухами, мурахами та іншими комахами. На головному стеблі розташовується найменше жіночих квіток, на стеблі другого та наступних їх кількість зростає. Кількість жіночих квіток зростає також у період плодоношення, а на початку цвітіння утворюється більше чоловічих квіток.

Вирощування огірків у домашніх умовах

Щоб підтримувати потрібне співвідношення жіночих і чоловічих квіток на огірках, застосовують ряд агротехнічних заходів: посадка рослин ведеться досить рідко, 4—6 рослин на 1 м2. У період утворення квіток ґрунт підсушують, насіння перед посадкою прогрівають. Нормальне запліднення квіток огірка відбувається при температурі 18–24°C. Але найбільш сприятливою температурою, що сприяє підвищенню врожайності, є 20–25°C. Якщо в період цвітіння огірків погода холодна і дощова, комахи літають неохоче, зав’язі утворюється значно менше, і вона часто опадає. У заплідненій зав’язі запліднюється лише частина сім’янинок, в результаті виростають викривлені плоди.

Під час вирощування огірків у домашніх умовах за складних погодних умов, коли природне запилення відбувається погано, слід проводити штучне запилення. Вдень, коли квітки огірка розкриті, збирають чоловічі квітки, обережно обривають віночок і вкладають тичинки в жіночу квітку. Потрібно пам’ятати, що життєздатність пилку залежить від часу цвітіння та температури. Найякісніший пилок утворюється в перші години цвітіння при температурі +20…+25°C. Якщо температура нижче +12°C, квітки огірка відкриваються погано або зовсім не відкриваються.

Зараз виведені самозапильні плоди, які не потребують запилення, і навіть безнасінні плоди.

Насіння огірка зберігає схожість протягом 8–10 років. Насіння першого року менш урожайне, ніж насіння, що правильно зберігалося протягом 2–3 років.

Огірки з усіх культур гарбузового сімейства найбільш вимогливі до тепла, вологості і якості ґрунту. Вони чутливі до високої концентрації мінеральних добрив. Огірки мають слабку кореневу систему з низькою силою, що смокче. Надземна частина стосовно коренів дуже велика, насичена вологою, що швидко випаровує воду. Тому, якщо вологість повітря і ґрунту не підтримувати на рівні 95–98%, огірки ростуть погано, зав’язь розвивається повільно, утворюється мало плодів, до того ж дрібних, твердих та гірких.

Огірок, — світлолюбна культура. Щоб рослини розвивалися краще та утворювали більше жіночих квіток, світловий день у період розсади має становити 10–12 годин.

Приступаючи до вирощування огірків у домашніх умовах слід пам’ятати, що огірки дуже вибагливі до тепла. При висадженні насіння на розсаду і в відкритий ґрунт, потрібно дотримуватися температури +25…+28°C. Хоча насіння починає проростати вже при +18…+20°C, сходи з’являються тільки через 6–7 днів. А при температурі +25°C сходи з’являються через 3 дні. Вегетаційний період повинен проходити за температури не нижче +18°C. Якщо очікуються холоди зі зниженням температури ґрунту до +6…+7°C, огірки потрібно вкривати, а холодного літа з температурою близько +14°C огірки не утворюють плодів. За температури +1…+5°C рослини огірків гинуть.

Підготовка ґрунту під огірки

Вирощування огірків у домашніх умовах вимагає незасоленого некислого ґрунту, збагаченого органічними добривами, особливо свіжим гноєм. Тому під час підготовки ґрунту під огірки з осені вносять органічні добрива з розрахунку 8–10 кг на 1 м2. З мінеральних добрив використовують малокислі форми, які не містять хлору і натрію:

  • сечовину;
  • аміачну селітру;
  • сірчанокислий амоній;
  • гранульований суперфосфат;
  • калійну селітру;
  • сірчанокислий калій;
  • калімагнезію.

Суміш мінеральних добрив можна вносити замість гною під осіннє перекопування (40 г суперфосфату, 25 г калійної солі, 15–20 г сульфату амонію на 1 м2). Огірки добре реагують на внесення свіжого гною, тому при посадці в лунки можна внести 0,5 кг свіжого або гною, що перепрів. Щоб забезпечити швидке зростання листя до цвітіння та отримати високий урожай, навесні вносять азотні добрива. Також проводять позакореневе підживлення, використовуючи сечовину.

Огірки краще висівати після картоплі, помідорів, цвітної капусти, бобових. Не можна використовувати як попередників кабачки, патисони, баклажани. Після збирання попередньої культури знімають верхній шар ґрунту на 2–3 см. Потім вносять на кожен квадратний метр по 8 кг перегною і торфу або 5–10 кг свіжого гною, 2 кг тирси. Додають мінеральні добрива з розрахунку 300–400 г суперфосфату, 100–150 г калійної солі на 10 м2. Добрива ретельно розподіляють ділянкою, перекопують ґрунт на глибину 20 см і роблять грядки шириною близько метра.

Навесні до вирощування огірків у домашніх умовах проводять боронування, і, як мінімум, два розпушування ґрунту, щоб на момент посіву він був чистим і пухким. Перший раз рихлять на глибину 12–15 см, другий раз за 2–3 дні до посіву на глибину 7–8 см. Перед посівом грядки потрібно полити розчином марганцевокислого калію з розрахунку 3 л розчину в концентрації 1,5 г на 10 л води на 1 м2.

Безрозсадний спосіб вирощування

Для вирощування огірків у домашніх умовах безрозсадним способом спочатку відбирають найкраще насіння, калібруючи його в 5%-ному розчині кухонної солі. Порожнє і дрібне насіння спливає, а велике і повноважне промивають і підсушують. Для посіву використовують насіння огірків 2–3-річної давності. Якщо ж такого немає, використовують прогріте при температурі +50…+65°C однорічне насіння. Потрібно провести протруювання насіння для боротьби з хворобами та шкідниками. Перед посадкою насіння замочують на 12 годин у розчині наступної концентрації: на 1 л води 1 чайна ложка нітрофоски та 1 столова ложка деревної золи.

Перший посів, найраніший, проводять сухим насінням, а другий — набряклим насінням. Температура ґрунту на глибині 12 см повинна бути не нижче +15°C. На 4 день при правильному посіві з’являються сходи. Норма посіву: для короткоплетистих сортів відстань між рядами 10 см, для довгоплетистих — 70 см, але з наступною проривкою рослин з розрахунку: 1 рослина на 30–25 см. Таким чином виходить 6–7 короткоплетистих або 4–5 довгоплетистих рослин на 1 м2.

Коли з’являться справжні листочки, сходи проріджують, мульчують чистим торфом або чистою тирсою шаром у 2–3 см. Рослини краще не висмикувати, а зрізати на рівні ґрунту.

Розсадний спосіб вирощування огірків

Розсадний спосіб вирощування огірків у домашніх умовах використовують для отримання раннього врожаю. У цьому випадку огірки вирощують заздалегідь підготовленою розсадою. Насіння огірків висівають у поживні горщики розміром 10х10 см у суміш наступного складу:

  • 2 частини торфу;
  • 2 частини перегною;
  • 1 частину тирси.

На кожне відро суміші додають по:

  • 1 чайній ложці сечовини;
  • суперфосфату;
  • сульфату калію;
  • 1 склянку деревної золи.

Насіння висівають на глибину 15 см і до появи сходів тримають при температурі 27–28°C. Після появи сходів температуру знижують до 20–24 — вдень і 18°C — вночі. Проводять регулярно відбраковування слабких рослин.

Висаджують розсаду віком 20 днів. Обробка ґрунту та внесення добрив такі ж, як і для посіву насіння. Роблять лунки, висаджують у них розсаду за схемою: відстань між рослинами 35 см, відстань між рядками — 50 см. Перед посадкою лунки обробляють розчином марганцевокислого калію (0,5 г на 10 л води). Розсаду добре поливають ще в горщиках, а при посадці горщик засипають землею так, щоб під сім’ядольне коліно було відкрите. Якщо стебло розсади занадто витягнулося, його посипають тирсою або торфом шаром 2 см. Після посадки рослини рясно поливають по борознах. Окрім зволоження ґрунту, полив забезпечить захист від можливого похолодання.

Як доглядати за огірками

Вирощування огірків у домашніх умовах та догляд за ними передбачає систематичне знищення бур’янів, регулярне розпушування ґрунту на глибину 1,5–2 см. Ґрунт у рядах обробляють вилами, встромляючи їх між рядами та одразу витягуючи. Огірки не переносять поливу водою, температура якої нижче температури ґрунту. До плодоношення їх поливають кожні 2–3 дні (по 5–8 л на 1 м2). А під час плодоношення через 1–2 дні (по 10–25 л на 1 м2) так, щоб не розмивався ґрунт і не ушкоджувалася коренева система, листя та стебло.

Протягом вегетаційного періоду проводять регулярні підживлення. Перше підживлення робиться під час цвітіння. Готують розчин із розрахунку:

  • 1 склянка коров’яку;
  • 1 чайна ложка суперфосфату;
  • 1 чайна ложка аміачної селітри;
  • 1 чайна ложка сульфату калію на 10 л води.

Підгодовують з таким розрахунком, щоб на 1 м2 припадало:

  • 20–30 г аміачної селітри:
  • 40–50 г суперфосфату;
  • 17–20 г калійної солі.

До початку плодоношення проводять друге підживлення, знижуючи в 2–3 рази кількість азотних добрив. Можна використовувати розчин з 1 столової ложки нітрофоски, 3 столових ложок деревної золи та 0,5 л курячого посліду на 10 л води.

Третє підживлення проводять через 2 тижні розчином сульфату калію, суперфосфату та сечовини з розрахунку:

  • по 1 чайній ложці сульфату калію;
  • суперфосфату;
  • 2 чайні ложки сечовини на 10 л води.

У цей розчин додають 1 л коров’яку, проціджують та підгодовують рослини з розрахунку 8–10 л розчину на 1 м².

Під час вирощування огірків у домашніх умовах протягом усього вегетаційного періоду проводять позакореневе підживлення обприскуванням рослин. Добре впливає на врожайність огірків обприскування розчином сечовини з розрахунку 1 столова ложка на 10 л води, розчином мікродобрив (солі бору, фтору, марганцю, заліза). Після кожного збирання плодів проводять освіжувальні поливи, обприскуючи рослини з розрахунку 5–10 л води на 1 м2.

Перший урожай знімають через 40–45 днів з моменту появи сходів. Дозрілі плоди потрібно збирати якнайчастіше, щоб вони не стримували зростання інших плодів. Зазвичай це роблять через кожні 2–3 дні, а у скоростиглих сортів через день. Плоди не можна відривати від рослини, щоб не пошкодити стебло, акуратно їх відщипують. Порожні пагони обрізають, батоги розкладають по землі, пришпилюють і підсипають ґрунтом для утворення кореневої системи. Бічні пагони прищипують на довжину 35–40 см.

Огірки можна вирощувати на шпалерах та спільних посівах (кулісах). При вирощуванні на шпалерах ряди розміщують через 1–1,5 м, натягують дріт на опори з кроком 40–50 см. На початку формування рослини підв’язують до нижнього ряду дроту, і за подальшого розвитку вони заповнюють всі ряди. Найкраще вирощувати огірки на шпалерах в один ярус.

Для вирощування огірків у домашніх умовах в кулісах висівають ряд огірків і 2–3 ряди кулісної культури (середньопізню капусту, буряк, моркву, боби, помідори). Строки посіву кожної культури рекомендуються агротехнікою. Ґрунт розпушують перший раз на глибину 12–15 см, другий раз на глибину 8–10 см, надалі на глибину 5–7 см. Після появи першого справжнього листа рослини проріджують, залишаючи в рядах одну рослину на 12–15 см.

Отримання раннього врожаю огірків

Існує технологія вирощування огірків у домашніх умовах для отримання надраннього врожаю. З осені готують грядки. Згрібають у купу сміття, листя, траву, гілки, солому і залишають до весни. З настанням теплих сонячних днів сміття розгрібають, прогрівають і через 7–10 днів формують гряду. Висота гряди — 80 см, ширина — 100 см. Сміття поливають теплою водою, утрамбовують і роблять лунки діаметром 25–30 см і глибиною 30 см. Лунки роблять у два ряди в шаховому порядку. Потім грядку поливають 0,1%-ним розчином марганцевокислого калію з розрахунку 5 л на 1 м2 і посипають крейдою (1 склянка на 1 м2) або деревною золою (2 склянки на 1 м2).

Потім готують ґрунт, яким засипають грядки. Для приготування цього ґрунту беруть:

  • 5 частин торфу;
  • 5 частин дернової землі;
  • 5 частин перегною;
  • 1 частину піску;
  • 1 частину тирси.

Додають мінеральні добрива як під час підготовки ґрунту для розсади. За 2 дні до посіву удобрений ґрунт розкладають у лунки шаром 18–20 см, грядку між лунками засипають цим ґрунтом шаром 2–8 см. Поливають грядку теплою водою з сечовиною (1 чайна ложка сечовини на 10 л води). На 2 дні закривають грядку плівкою, а потім засівають набряклим насінням огірків.

Схема посіву — 4–5 насінин одного сорту або 2–3 насінини різних сортів на лунку, глибина посіву — 2–2,5 см. Після цього грядку щільно накривають поліетиленовою плівкою, засипаючи краї землею. Через 10–12 днів після появи сходів плівку вирізують ножицями над лункою. Якщо ґрунт у лунках сухий, його обережно поливають, а ще через тиждень плівку обрізають по всьому колу лунки. Рослини проріджують, залишаючи 2–3 на лунку, підсипають тирсою або торфом шаром 3–5 см.

До плодоношення проводять 2 підживлення через 10 днів. Перше підживлення проводиться через 2 тижні після появи сходів. Використовують наступний розчин: 0,5 л коров’яку, чайна ложка сульфату калію та чайна ложка суперфосфату на 10 л води з розрахунку 2 л розчину на кожну лунку. Другий раз використовують нітрофоску.

Ще 2 підживлення проводять під час плодоношення за тією ж схемою. Крім того, як і при звичайному способі вирощування огірків у домашніх умовах, проводять позакореневе підживлення та освіжаюче обприскування. Рослини прищипують на довжину 100–120 см, бічні пагони прищипують на довжину 40–50 см.

При такому способі вирощування врожай становить 15–17 кг з квадратного метра, рослини не схильні до грибкових захворювань, грядка не засмічується бур’янами.

Як захистити огірки

Про те, як захистити огірки від деяких захворювань вже розказано. Додатково можна з метою профілактики бактеріозу, борошнистої роси поставити на ділянці, де ростуть огірки, щити заввишки 80–40 см, покриті 1% розчином колоїдної сірки та вапна.

У перші дні після посіву огірків до вкорінення їх у ґрунті велику шкоду завдають ворони. Вони викльовують насіння, висмикують сходи. Для відлякування ворон по периметру ділянки з огірками розвішують блискучі предмети – фольгу, поліровану бляху, уламки дзеркал тощо.

Рекомендовані для вирощування огірків у домашніх умовах у відкритому ґрунті сорти:

  1. Левіна F1.
  2. Лібелле F1.
  3. Бідретта F1.
  4. Перента F1.
  5. Лорд F1.
  6. Фермер F1.
  7. Фініст F1.
  8. Отелло F1.
  9. Регіна F1.
  10. Сантана F1.
  11. Харківський.
  12. Кущовий.
  13. Молдовський місцевий.
  14. Ніжинський місцевий.
  15. Конкурент.
  16. Електрон.
  17. Витончений.
  18. Водолій.
  19. Неросимий.

От і все, що стосується вирощування огірків у домашніх умовах.

Поділитись: