Те, про що мріяли любителі вирощування томатів, сталося: масово дозрівають помідори. Але для деяких городників цього замало, вони думають як прискорити дозрівання помідорів. Ось саме про це далі і піде мова.

Як прискорити дозрівання помідорів, як пришвидшити дозрівання помідорів, фітофтора на помідорах, народний спосіб боротьби з фітофторою

Зріють помідори: заключний етап

Як прискорити дозрівання помідорів на заключному етапі? Буває так, що радість від споглядання налитих плодів, котрими буквально встелені  доглянуті, пасинковані і звільнені від затінкового листя кущі, затьмарюється появою помідорів, котрі починають чорніти, і листя, що засихає. Це головний бич помідорних грядок — «невідворотна» фітофтора. Багато хто у паніці, зважаючи на попередній не зовсім удалий досвід, обривають зелені, навіть ті, що не починають буріти, помідори, сподіваючись, що вони дозріють у приміщенні. Дехто переробляє зелені плоди.

Але дайте відповідь на таке питання: хіба заради цього результату ви вирощували розсаду, дбайливо доглядали за своїми рідненькими кущиками, прикривали їх, оберігаючи від примх погоди? Хто із вас вирощував помідори задля переробки зелених плодів? Надіятись на дозрівання помідорів у приміщенні так само не варто. Вони, як правило, висохнуть, перш ніж стануть червоними. А ті, котрим усе-таки вдасться почервоніти, навряд чи потішать вас смаком. Крім того, треба зважити на те, що заражений плід почорніє і в приміщенні, тобто, занісши помідори в дім, ви можете лише уберегти їх від нового зараження, але не врятувати від нього. Чи багато хто із вас займатиметься прогріванням зірваних плодів у гарячій воді?

Так що ж робити? Адже шкода втратити вистражданий урожай. Перше, що треба робити, — це не панікувати. Фітофтора на помідорах у нас — не диковинка, і, якби ми з нею не боролись, вона проявляється і завдає певної шкоди щороку. Але давайте міркувати разом. Якщо навіть ніяк не боротись із фітофторою, то все одно знайдуться плоди, які визріли. Рослина сама бореться з хворобою. Якщо ми їй допоможемо, то вона вийде із цієї боротьби з мінімальними втратами.

А ще є такий народний спосіб боротьби з фітофторою. Треба зробити розчин, до складу якого входять:

  1. 10 л води;
  2. 1 л молочної сироватки;
  3. 200 г цукру.

Це все добре перемішати і обприскувати кожні 10-14 днів, а також після дощу.

Чим ми можемо допомогти рослині?

Як пришвидшити дозрівання помідорів і чим ми можемо допомогти рослині, крім усіх відомих хімічних обробок, пасинкування і провітрювання? Треба частіше навідуватись до своїх улюбленців та уважно оглядати їх. Краще, якщо це робити щодня (у кого є така можливість) або бодай один раз на тиждень. Усі листя і плоди, уражені хворобою, необхідно видаляти, стараючись, щоб сухі частини не розсипались та не заражали сусідні і розміщені нижче листки. Якщо листок уражений не сильно, а лише маленька його ділянка, то треба видалити саме цю уражену частину. Інакше скоро можна залишити рослину зовсім без листя.

Якщо ж листя уражене сильно, то треба без жалю його видаляти навіть у тому разі, якщо доведеться повністю оголити стовбури. У такому разі плоди не ростимуть, але ті, що вже виросли, зрітимуть. Не потрібно залишати на кущах незначно уражені плоди в надії на те, що вони хоч трішечки дозріють і можна буде використати бодай частину плода. По-перше, такий результат малоймовірний, а по-друге, хворий плід обов’язково заразить кілька здорових. Втрата буде більшою, ніж виграш.

Є ще один немаловажний фактор. Кущі, позбавлені уражених частин, уже не мають такого сумного вигляду і не створюють панічного настрою. Усі видалені нами листя і плоди в жодному разі не слід залишати на городі. Їх потрібно винести якомога далі, а краще спалити.

Що ж у нас виходить щодо дозрівання помідорів? Припустімо, що у вас 50 кущів низькорослих помідорів. На кожному буде не менше 20 плодів вагою близько 100 г кожен. І це дуже скромно. Якщо при такому догляді нам усе-таки доведеться викинути половину плодів (це при найбільш несприятливому наслідку, насправді ми ніколи стільки не викидаємо), але і тоді ваш урожай становитиме 1 кг із куща, або всього 50 кг. А це вже дещо. Хоча ці показники майже завжди значно вищі. Тож чи варто панікувати й обривати всі зелені помідори?

Як прискорити дозрівання помідорів, щоб вони були смачними

Це відомо всім городникам, та і вчені підтверджують, що дозрілі на кущі томати не лише смачніші, а й значно корисніші тих, котрі зібрані зеленими і почервоніли при додатковому дозріванні. Тому у вересні, попри те, що цей місяць практично завжди буває теплим, потрібно прискорити дозрівання помідорів. Насамперед, слід виключити всі поливи і підживлення. Потрібно так само прищипнути верхівки рослин. Над суцвіттями із плодами, що вже зав’язались, залишають два-три листки, котрі забезпечують ріст плодів, а нижнє листя має бути видалено до тих кетягів, на котрих томати вже дозрівають. Можна також виламати квіткові китиці, на котрих плоди дозріти не встигнуть. Кетяги, що залишились, обережно розвертають до сонця, закріпивши їх із допомогою розпірок та рогаток.

Крім того, треба зробити одну з операцій, котрі обмежують доступ до коренів вологи і поживних речовин. Для цього роблять наскрізний поздовжній розріз стебла завдовжки 5-6 см на висоті 12 см від ґрунту. У нього вставляють тріску, повертають її на широку сторону, щоб частини стебла розсунулись. До аналогічного результату призводить підривання коренів. На стеблах, що засихають, плоди почервоніють швидше, ніж на тих, що ростуть. Можна так само обробити рослини препаратом етефон.  Тепер ви в курсі справи, як прискорити дозрівання помідорів.

Дріжджове обприскування

У 10 літрах води розчиніть 100 г дріжджів. Цим засобом обробляйте бадилля томатів з появою перших ознак фітофтори.

Поділитись: