Скандинавські міста безперечно мають свою власну особистість. Вони не схожі на середньовічну Європу, архітектура тут зовсім інша, особливо відрізняються парки в Осло. І на сучасні наворочені мегаполіси теж не схожі. То які ж вони тоді? Відповідь: у них дуже багато природи.

Парки в Осло

І в Стокгольмі, і в Осло водоймища та зелень займають майже половину міської площі. Мер Стокгольма навіть якось поскаржився, що за час своєї кар’єри випив n-ну кількість літрів води з озера. Це пов’язано з тим, що всім почесним гостям міста мер демонструє яка чиста вода в озері Меларен, зачерпує прямо з водойми і випиває. Отже, найвідоміші парки в Осло.

Парк скульптур Вігеланда

Як уже ясно із заголовків, обидва парки мають тематичний характер. Перший парк — це міський парк у традиційному розумінні: з алеями, фонтанами і газонами.

Парки в Осло, парк скульптур Вігеланда
На галявинах парку місцеві жителі влаштовують пікніки
Парки в Осло, парк скульптур Вігеланда
Парк Вігеланда, фонтан

Але водночас він є представницькою виставкою просто неба. Виставку скульптур одного автора. Його ім’я Густав Вігеланд. Парк в Осло містить понад 200 скульптур Вігеланда. Я настільки схиляюся перед античною скульптурою, що мені нелегко переключити свої пріоритети, роботи норвезького скульптора для мене важкуваті. У той же час він так самобутньо передає різні емоційні стани людини, що цим неможливо не захопитися!

Парки в Осло, парк скульптур Вігеланда
Парк скульптур Вігеланда

А творчий шлях не викликає в мене інших почуттів, окрім поваги. Американці про таких людей кажуть, що зробили себе самі. Густав виріс у селянській сім’ї, освіта перемежовувалася у нього з роботою на фермі. І ця людина змогла, не досягнувши і 30 років, побувати в європейських столицях, відвідати майстерню Родена та експериментувати в Італії з роботами епохи Відродження! Ще за життя він став затребуваним скульптором Норвегії. Якщо ви опинитеся в Осло — парк скульптур Вігеланда я раджу відвідати неодмінно.

Парк народної архітектури

Другий парк, про який я веду мову, представляє зразки народної норвезької архітектури та сільського побуту.

Норвезьке село
Норвезьке село

Традиція таких парків-музеїв просто неба не нова. Мені приходилося відвідувати подібні парки і у нас в Україні, а тепер довелося і в Осло. Рекомендую такий захід тим, у кого величезна тяга до екологічного туризму, ідилічних сільських пейзажів, історії всяких домашніх ремесел. Всі, хто береться за опис норвезького парку, наполегливо заявляють, що найцікавіша будівля в цій колекції — ця церква:

Парк народної архітектури в Осло
Парк народної архітектури в Осло

Не сперечаюся, вона варта таких тверджень. Але водночас маю й іншу думку. Для мене в Норвегії дуже цікавим виявилося таке явище: земляні дахи. Хатин із такими дахами ми бачили безліч по всій країні. Так раніше будували норвезькі будинки: дах покривали берестою, на нього насипали дернину, на ньому проростали якісь рослини і навіть деревця.

Норвезькі хатинки із земляними дахами
Норвезькі хатинки із земляними дахами
Береста на даху
Береста на даху
Земляні норвезькі дахи
Земляні норвезькі дахи

Не ручаюся за точний опис технології, але кінцева назва говорить сама за себе: земляний дах. До речі, ця методика, підправлена сучасними матеріалами, застосовується і зараз під час будівництва приватних котеджів. А в парку Осло зібрані справжнісінькі старовинні будинки з такими дахами — вони мені дуже сподобалися. Їх можна назвати найцікавішими експонатами парку народної архітектури в Осло.

Отакі вони, парки в Осло.

Поділитись: