Щодо вирощування бобів, то це не такий вже й складний процес, але по відношенню до інших бобових є деякі нюанси, які потрібно враховувати.

Вирощування бобів, про боби

Про боби

Це однорічна трав’яниста рослина, що перехресно запилюється та дає чоловічі і жіночі квітки. Плоди різної довжини — від 4 до 20 см. В їжу використовують зелені плоди з недозрілим насінням. З усіх бобових в овочевих бобів найвищий вміст білків, в яких містяться:

  • амінокислоти;
  • вітамін C;
  • вітаміни групи B;
  • нікотинова кислота.

Сирі боби містять токсичні речовини, тому при приготуванні їх потрібно піддавати тривалій тепловій обробці. Для лікувального харчування боби рекомендуються при захворюваннях:

  • печінки;
  • нирок;
  • кишківника.

Відвар бобів використовують як закріплюючий засіб. Боби, зварені в молоці, прикладають до наривів та фурункулів.

Вирощування бобів

Боби висівають рано, оскільки це холодостійка культура, сходи бобів витримують заморозки до -4°С. Критична температура, за якою настає загибель рослин -5…-6°С. Наразі вже виведено сорти, що витримують температуру -10°С.

Так само як і інші бобові, наприклад, горох або квасоля, овочеві боби активно накопичують вільний азот із повітря, який потім у вигляді мінеральних солей надходить у ґрунт. Після бобів рекомендується вирощувати майже всі овочеві культури. Як ущільнювачі (спільні культури) боби використовують при вирощуванні огірків і картоплі за схемою: 1 ряд бобів через кожні 2—3 ряди основної культури.

У сівозміні боби висаджують після овочевих культур, під які вносили свіжі органічні добрива. Найкращі попередники для овочевих бобів — капуста та картопля.

Овочеві боби відносяться до вологолюбних культур. Найбільша потреба у волозі рослини буває в період проростання, цвітіння і зав’язування насіння. Боби погано ростуть на легких супіщаних ґрунтах, віддаючи перевагу глинистим ґрунтам і суглинкам, багатим органічними речовинами, щільною структурою, вологою. Так як овочеві боби мають потужну кореневу систему, що глибоко проникає в ґрунт, тому ґрунт повинен бути глибоко оброблений.

Температура проростання насіння — +6°С, тому висівають боби рано навесні одночасно з горохом. Мінеральні добрива вносяться так само, як і для гороху. Сіють боби рядами, відстань між рядами — 35–40 см, між рослинами в ряду — 15 см. Насіння закладають на глибину 6–8 см. Витрата насіння становить від 200 до 400 г на 10 м2 залежно від величини насіння.

Вирощування бобів та догляд за посівами овочевих бобів не відрізняється від догляду за горохом. Вирощують овочі широкорядним або стрічковим дворядковим способом, щоб площа живлення на одну рослину становила 50х20 або 60х20 см. Для підвищення врожайності перед посівом насіння калібрують, видаляють слаборозвинене, хворе та пошкоджене. Ґрунт перекопують на глибину 20 см, боронують, залежно від погодних умов, за потреби зволожують.

На початку цвітіння рослин верхівки пагонів прищипують, це покращує формування бобів. Щоб рослини росли та розвивалися швидше, проводять регулярне зрошення.

Збирання бобів починається, як тільки боб лопається, а насіння, що утворилося, має розмір 3–4 мм. Відбувається це наприкінці червня або в липні залежно від погодних та кліматичних умов. Зерно для споживання збирають у період переходу насіння від молочної стиглості до воскової.

Рекомендовані сорти:

  1. Банилівські місцеві.
  2. Коричневі.
  3. Уладовський фіолетовий.
  4. Хмельницькі місцеві.
  5. Хоростовські.
  6. Віндзорські білі.
  7. Віндзорські зелені.
  8. Білоруські.

От і все стосовно вирощування бобів.

Поділитись: