Наразі розмова піде про відновлення рослин після заморозків, бо зворотні весняні заморозки завдають чималої шкоди рослинам, які вже вступили в активний період вегетації.

Відновлення рослин після заморозків адаптогенами та добривами

Якої шкоди завдають рослинам весняні заморозки

Що пізніше трапляються заморозки, то вони небезпечніші, оскільки в цей час пошкоджуються квітки і зав’язь плодових дерев та ягідних чагарників. Звичайно, ступінь пошкодження рослин від весняних заморозків буває різним. Усе залежить від фази розвитку насаджень, від того, наскільки сильно знизиться температура тривалості заморозків. Наприклад, квіткові бруньки яблуні, що розпускаються, гинуть при чотиригодинному впливі температури -8 градусів, бутони — при -4-6, квітки — при -3-4.

Квітки персика й абрикоса, що розпустилися, зносять більш низькі температури, а ось квітки і бутони суниці починають пошкоджуватися при температурі -1,5 градуса. Втім, багато що залежить від погодних умов під час розпускання квіток. Якщо це відбувається в холодну погоду, то для них критична температура нижча, ніж для квіток, що розпустилися в теплу пору.

Найбільш чутлива до заморозків зав’язь на початку свого розвитку. Температура -1,1 градуса для неї може бути критичною, вона обсипається. А зав’язь, яка залишається, відстає в розвитку, вона дрібна, деформована. У міру подальшого розвитку плоду відбувається опробковіння пошкоджених заморозками клітин епідермісу і м’якоті.

Відновлення рослин після заморозків

Звичайно, якщо квітки і бутони загинули, зав’язь обсипалася, то нічого зробити не можна. Урожай вже не врятуєш. Але це зовсім не означає, що дереву не потрібна допомога. Дуже важливо повернути до життя рослини, що зазнали впливу поворотних заморозків. Для цього існують кілька способів.

Відновлення рослин після заморозків за допомогою адаптогенів

Для реанімації підмерзлої рослини можна використовувати такі препарати як:

  1. Вимпел.
  2. Епін-екстра.
  3. Циркон.
  4. Марс-У.

Вони здатні мобілізувати внутрішні ресурси і стимулювати природні фізіологічні процеси, і позитивно вплинути на відновлення рослин після заморозків. Більш того, обприскування рослин цими адаптогенами і кріопротекторами допомагає виробити у них імунітет перед агресивним навколишнім середовищем — заморозками і перепадами температур. А це означає: якщо подібна ситуація повториться, росли постраждають набагато менше. Обприскувати необхідно листя і гілки пошкоджених морозом рослин. Намагаючись обробити і нижню частину листка. Через кожні 7-10 днів процедуру повторюють — і так до повного відновлення рослин після заморозків.

Тільки при використанні цих препаратів потрібно знати їх особливості. Наприклад, препарат епін-екстра руйнується в лужному середовищі, адже його за інструкцією слід розчиняти у воді (1 ампула на 5 л води). Тому для приготування розчину бажано використовувати охолоджену кип’ячену або підкислену воду. Для підкислення води до неї можна додати 1 ч. л. оцту (борної кислоти) на 5 л води або кілка кристалів лимонної кислоти.

Після приготування розчин зберігає свої якості не довше 2-х днів, тому готувати його про запас недоцільно — краще використовувати в день приготування. Якщо все ж необхідно зберегти залишки препарату, тримайте його в темному прохолодному місці. Під дією сонячного світла епін (точніше, його діюча речовина — епібрасинолід) швидко випаровується, тому обприскувати пошкоджені морозом рослини необхідно рано-вранці або пізно ввечері.

Відновлення рослин після заморозків за допомогою добрив

Реанімувати підмерзлі рослини допоможуть добрива. Не секрет, що пошкоджені морозом культури потребують ретельного догляду. Він повинен полягати не тільки в регулярних поливах, але і частих підживленнях добривами. Єдина умова відновлення рослин після заморозків: розчини потрібно робити слабкими, інакше ви завдасте рослинам шкоди. Застосовуючи кореневі підживлення нітроамофоскою (50 г на 10 л води), що містить азот, калій, фосфор (по 16%) і сірку (2%), можна допомогти постраждалим від морозу ягідним чагарникам і плодовим деревам:

  • персику;
  • вишні;
  • яблуні;
  • сливі;
  • абрикосу;
  • груші.

Приділяючи увагу корінню постраждалих від морозу рослин, не слід забувати і про їх листову масу. Для некореневого підживлення (по листю) підійде розчин, приготований з 2 г марганцю, міді і бору, розчинених у 8 л води, і через 2 тижні рослини відновляться. Правда, сильно підмерзлі пагони необхідно буде відрізати.

Максимально зменшити негативний вплив поворотних заморозків на полуничну (суничну) грядку теж реально. Для цього внесіть під кожну рослину мінеральне підживлення: у 10 л води розчиніть 1 ст. л. нітроамофоски. Замість нітроамофоски можна використовувати розчин курячого посліду: 1 частина посліду на 20 частин води. Підживлювати полуницю слід рано-вранці або ввечері, безпосередньо під корінь, витрачаючи близько 0,5 л добрива на кущ.

От і все, що стосується відновлення рослин після заморозків.

Поділитись: