Ось і настала пора копати ями під посадку. Тому ця стаття повністю присвячена цій відповідальній процедурі садівництва. Читайте і на вус мотайте!

Ями під посадку, дози внесення добрив, в одну посадкову яму, помилки садівників, посадку плодових дерев

Копаємо ями під посадку з «науковим» підходом

Якщо в жовтні ви плануєте посадку плодових дерев, то вже зараз треба починати копати для них ями, щоб вони встигли відстоятися (земля повинна осісти, а для цього потрібен час).

Розповідати про те, як копати яму під посадку і якої глибини, мабуть немає сенсу. Зупинимося на деяких нюансах цієї «науки». Якщо земля на ділянці родюча, не обов’язково копати глибокі ями, як зазначено в довідниках (80—100 см). Досить викопати яму такого розміру, щоб у ній вільно розмістилося коріння саджанця (тим більше низькорослих дерев з мичкуватою кореневою системою). Головне, щоб воно не загиналося і не дивилося вгору.

А от на глинистих і важких ґрунтах ями повинні бути більшого діаметру і при цьому більш мілкі за глибиною. На важкому глинистому ґрунті обов’язковий дренаж шаром 20—30 см. Завдяки цьому після сильних дощів вода не буде надовго затримуватися біля коренів. Для дренажу краще за все підійдуть щебінь або галька. Можна використовувати крупнозернистий пісок (гравій).

На легкій піщаній землі потрібно, навпаки, утримувати воду, не дозволяючи їй швидко йти від коренів. Для цього треба зробити глиняний «замок», тобто в нижню частину ями покласти глину шаром 20 см і добре утрамбувати. Якщо ділянка задерніла, спочатку слід зняти пласт дернини і укласти на дно ями, перевернувши дерниною вниз. Він перегниє і стане додатковим добривом.

Якщо планується посадка кількох дерев, то їх краще садити так, щоб відстань між рядами була великою, а між рослинам в ряду — меншою. З віком гілки крони сусідніх дерев у рядках змикаються, а в міжряддях залишається вільний «коридор» завширшки від 1 до 3 м. У промислових садах цей «коридор» служить в основному для механізованого догляду. Але і у любительському саду він важливий:

  1. Гілки дерев краще освітлені.
  2. Садівникові простіше обрізувати крону.
  3. Легше збирати плоди тощо.

А щоб дерева рівномірно освітлювалися сонцем, ряди рекомендується направляти з півночі на південь (а не із заходу на схід).

Помилки садівників

Тепер поговоримо про поширені помилки, які допускають недосвідчені садівники, коли підготовляють ями під посадку. Часто всю землю, вийняту з ями, звалюють в одну купу, змішуючи ґрунтові шари. В результаті малородючий шар (а це можуть бути пісок, глина, каміння) перемішується з родючим. А після посадки саджанцю потрібен пухкий і максимально родючий ґрунт, щоб відновити пошкоджені всмоктувальні корінці, а в глині і каменях це буде зробити непросто. Саме тому для засипання коренів підходить тільки родючий субстрат, який треба складати окремо.

Ні в якому разі не можна копати яму на місці загиблого хворого дерева. Від цього місця бажано відступити не менше 1 м. З посадкової ями викорчуваного дерева слід вибрати ґрунт, коріння, що залишилося, а заглибину заповнити свіжою землею. Взагалі небажано садити нове дерево на цьому місці мінімум 2 роки. Якщо ж саджанець більше нікуди посадити, то стару яму доведеться збільшити — зробити її розміром 1,5×1,5 м, ґрунт видалити, на дно викласти шар дренажу з керамзиту товщиною 10—15 см і засипати свіжим поживним субстратом.

При заправці посадкових ям не можна використовувати свіжий гній, а тільки добре перепрілий. Інакше він може обпалити коріння саджанця. Заправка ями проводиться так. Основний обсяг заповнюють сумішшю родючої землі з органікою (перегноєм чи перепрілим гноєм) і фосфорно-калійними добривами так, щоб суміш потрапила у нижню половину ями і корені посадженого саджанця перший час не контактували з добривом.

Деякі садівники відсутність органіки компенсують подвійною (а той потрійною!) дозою мінеральних добрив. Причому сиплють їх у сухому вигляді і тут же наверх ставлять саджанець. Корені, стикаючись з гранулами добрив, отримують серйозні опіки. Тканини оголюються, коріння починає загнивати. Неважко здогадатися, чим це обернеться для рослини в кінцевому результаті. Про те, скільки і чого вносити в ями під посадку, зазначено в таблиці.

Приблизні дози внесення добрив в одну посадкову яму (кг)

Вид добриваЯблуня, грушаСлива, вишняСмородинаАґрус
Перепрілий гній30—4015—205—85—8
Компост40—6020—3010—2010—20
Зола10,3—0,40,2—0,30,3
Суперфосфат гранульований0,4—0,80,2—0,40,1—0,20,1—0,2
Поділитись: