Українці завжди відзначались своєю гостинністю. Українська гостинність славиться далеко за межами України. В кожній сім’ї можуть відмічати якесь торжество чи то подію, і господарі хочуть прийняти гостей як найкраще, щоб ця подія запам’яталась надовго. Тому в цій категорії публікуються поради, як цього добитись.

Українська гостинність, традиції української гостинності, хліб і сіль символи

Яка вона Українська гостинність

Українці завжди славились своєю гостинністю.

  1. Якщо до хати зайшов подорожній, прошений чи непрошений гість, він завжди повинен був як слід нагодований найкращою їжею, яку господарі не їли щоденно.
  2. Коли хтось зайшов у хату під час трапези господарів, то він промовляв «Хліб-сіль».
  3. У селах Карпат, хто потрапив до хати під час сніданку, обіду чи вечері, казав «Час на сніданок (обід чи вечерю)» або «Харчуйтеся здорові».
  4. Якщо під час такого застілля з’являвся гість, то це вважали за добру ознаку — від цього родина мала мати благополуччя і добробут. Господарі мали обов’язково запросити гостя, того, хто зайшов чи то сусіда до столу: «Просим Бога і тебе сідайте обідати» або «Просимо і вас». За столом потрібно було покуштувати кожну страву, яку подавала господарка. Але, частіше за все, старалися відмовитись від гостини: «Заживайте здорові, дякую» чи «Обідайте, най вам Бог дасть на пожиток».

А ще українська гостинність відрізняється своїми традиціями та правилами. Тому багато і жадібно їсти в гостях вважалося неввічливим. Не можна було гостям першим починати їсти, доки господарі не попросять:

  • Бог благословить, а хазяїн велить корміться, панове.
  • Їжте, гості дорогі.
  • Ану, гості, кусайте, попивайте.

Тощо.

Попробувавши декілька ложок страви, гості знову чекали запрошення до їжі. Гостину, коли гостей мало принукали до їжі, вважали поганою. Таким випадкам навіть знайшлося місце в прислів’ях:

  • Давали їсти й пити, лише принуки не було.
  • Вміли подавати, та не вміли припрошувати.

Отже, зробимо невеличкий висновок. Українська гостинність, — це не щось там вигадане чи то запозичене, це традиція, яка має давнє коріння. Жоден народ світу не зустрічає так гостей, як це роблять українці: з радістю, повагою і любов’ю, ще й гостинців дадуть в дорогу.

Поділитись: