Коли існує проблема з водою, як питною, так і технічною, то з метою її економії використовують крапельний полив та добування вологи із атмосфери, які не потребують багато води для зрошування.

Крапельний полив

Якось я знайшов вирізку із старої газети (навіть не пам’ятаю із якої), де досвідчений спеціаліст-практик, який не один десяток років пропрацював у сільському господарстві, учений агроном із міста Нова Каховка Херсонської області Іва Іванович Бураков описує проблему нестачі води.

Останнім часом рослинам все більше дошкуляє літня спека, і з кожним роком в Україні все гостріше відчувається нестача води. Як бути в такій ситуації власникам присадибних господарств, дачникам, які годують свої родини, що називається, плодами рук своїх? Для них вода, без зайвої патетики, — це справді життя. Тому нижче публікуються кваліфіковані поради, як забезпечити водою садово-городні рослини в умовах хронічного дефіциту води для поливу.

Крапельний полив

Основних шляхів забезпечення присадибної ділянки, дачі, городу реально існує лише два: по-господарськи використовувати ту невелику кількість води, котра є, і залучати величезні запаси вологи із атмосферного повітря. Ні, мова йде не про дощі. Вони випадають не так часто і не завжди, коли потрібно. А волога рослинам потрібна постійно. Адже насадження і посіви мають рости щодня і весь сезон.

Отже, якщо вода є, але її катастрофічно не вистачає для потреб нормального росту рослин, то тут не треба придумувати щось особливе, а потрібно лише вміло застосовувати те, що вже себе добре зарекомендувало. Відомо, що заміна поверхневого поливу «дощиком» на крапельний полив потребує у 2-3 рази менше води для одержання того ж урожаю.

Налаштування крапельного поливу

Але перехід на крапельний полив потребує певної підготовки. Для цього всі насадження і посіви однолітніх культур треба планувати не грядками або ділянками різної конфігурації, а подвійними рядами — стрічками завдовжки не більше 100 метрів. Якщо є схил, то довжина стрічок може бути до 150 метрів. Саме на цій довжині нормально «працюють» трубки крапельного поливу: на кожну стрічку одна трубка. На кожен ряд винограду достатньо однієї крапельної трубки зазначеної довжини. Довша зазвичай поливає не рівномірно: більше — на першій половині і менше — до кінця трубки.

Крапельні трубки видають розраховану для їх номера кількість води при її тиску 0,5 атмосфери і трохи вище. Але вже тиск в 1 атмосферу призводить до додаткових їх поривів та ремонтів. Значить, якщо у вас не водогін із певним тиском води в ньому, а велика ємність, то її треба підняти на 5 метрів, щоб забезпечити тиск води в 0,5 атмосфери.

Вихід — у придбанні найменш потужного (у півкіловата) однофазного доцентрового занурювального насоса із продуктивністю близько кубометра води на годину і тиском по подачі до 10 метрів водяного стовпа, що і дасть потрібну атмосферу тиску. Такий насос вільно забезпечить крапельний полив до 10 соток городу або дачі. Якщо трубопровід поливної мережі поділити на секції такої площі і послідовно перемикати, то один такий насос зможе забезпечити поливом площу втричі більшу, тільки за відповідний час.

Поливальні трубки для крапельного зрошення сьогодні є у вільному продажу в спеціалізованих магазинах. Правда задоволення це не із дешевих. У зв’язку з цим варто пошукати їх в найближчих зрошуваних господарствах. Можна брати ті, котрі були у вжитку (їх фермери найчастіше спалюють). Але у дбайливих господарів труба попередньо змотана в бухти, і її можна придбати за півціни.

Такі шланги можна успішно використовувати ще п’ять сезонів. Правда, з кожним сезоном на них буде все більше «фонтанчиків», що б’ють із отворів, зроблених ґрунтовими комахами, котрі бажають усе «скуштувати на зуб». Але це буває і з новою трубкою. Щоб усунути течу, досить розрізати на смужки двосантиметрової ширини тонку чорну плівку і ними «забинтувати» пробоїни, перетворюючи їх тим самим на додаткові крапельниці.

Якщо вода для поливу зі сміттям, то перед насосом треба змонтувати водяний фільтр, котрий у готовому вигляді можна придбати в магазині товарів для зрошення. А майстри-умільці легко можуть зробити його самі за побаченим у магазині зразком.

Крапельний полив зручний ще й тим, що по ньому можна успішно подавати зразу на всю ділянку поливу будь-які профільтровані підживлювальні розчини. Тільки після них треба хвилин 15-20 подавати чисту воду для промивання трубок і крапельниць.

В наступному дописі мова йде про те, як добувається волога із атмосфери, якою можна напоїти рослини на вашому городі чи то дачі.

Поділитись: