Наразі захист від весняних заморозків є нагальною проблемою не тільки для виноградарів, а й загалом для всіх садівників та городників. Отже, читайте, як боротись з подібним природним явищем.

Захист від весняних заморозків, весняними заморозками, кращі сорти винограду для, з частими заморозками, кріопротектори, для захисту від весняних заморозків

Виноградарі відзначають, що останніми роками практично майже вся територія України зазнає весняних заморозків. Майже кожного року вони хвилею прокочуються із заходу на схід і захопили не тільки північні райони, але й південні, в тому числі Миколаївську, Херсонську та Одеську області.

Захист від весняних заморозків насаджень винограду

Багатьом виноградникам заморозки завдають практично непоправної шкоди. Справа в тому, що заморозки з пониженням температури повітря до -3—4 градусів призводять до загибелі набряклих бруньок, а бруньки та зелені пагони, що розпустилися, можуть постраждати вже при нульовій температурі. Тому пошкодження виноградників може бути від часткового до дуже сильного. Крім загибелі бруньок і зелених пагонів заморозки на початку вегетації знижують стійкість виноградних рослин до хвороб та дії несприятливих факторів середовища.

Щоб не допустити ураження винограду весняними заморозками, необхідно провести цілу низку запобіжних заходів. Насамперед слід утриматися від раннього відкривання кущів навесні. Робити це краще після того, як мине небезпека значного зниження температури. Але й зволікати з цим не варто, інакше бруньки можуть загинути від випрівання або почнуть розпускатися під укриттям і їх легко обламати при підв’язуванні лоз.

Можна до руху бруньок провести побілку рукавів і плодових ланок після відкривання кущів. Така операція уповільнює їх розпускання і початок вегетації.

Поради для місцевості з регулярними весняними заморозками

У тій місцевості, де весняні заморозки бувають регулярно, після відкривання кущів лози залишають на землі і перед можливим настанням заморозків натягують над ними на дротяних дугах заввишки 20-30 см поліетиленову плівку. Знімають її, коли мине небезпека заморозків. При цьому необхідно стежити за тим, щоб плівка не торкалася пагонів і листя, що відростають, інакше вони під час заморозків просто примерзнуть до неї. Дуже хороший результат дає застосування агроволокна замість плівки. Укриті ним вегетуючі рослини можуть витримувати заморозки до -2—4 градусів, до того ж можна обійтися без додаткових дуг.

Захист від весняних заморозків задимленням буде корисним лише при слабких, до -2 градусів, заморозках і тільки в безвітряну погоду, а при більш низькій температурі з вітром воно неефективне. Замість спалювання соломи, листя тощо краще використовувати спеціальні димові шашки.

Дуже непогано допомагає і щедре зрошення землі навколо кущів та в міжряддях перед настанням заморозків, установка напередодні очікуваного похолодання тазів, бачків або відер з водою вздовж рядів з кожної сторони куща.

Кращі сорти винограду для районів з частими заморозками

У районах з частими весняними заморозками рекомендується підбирати сорти та гібридні форми винограду з пізнім розпусканням бруньок і здатністю плодоносити із запасних (заміщувальних) бруньок, коли загинула основна брунька у вічку або вимерз молодий пагін. Серед сортів, які можуть плодоносити з таких бруньок, можна назвати:

  1. Аркадію.
  2. Лору (Флору).
  3. Захват білий.

Дуже високу здатність до плодоношення із заміщувальних бруньок мають нові гібридні форми:

  1. Преображення.
  2. Первозванний.
  3. Пульсар.
  4. Ксенія.
  5. Отаман.
  6. Фавор.
  7. Вікінг і багато інших.

Вирощування цих сортів дозволяє отримати досить вагомий врожай ягід навіть після повної загибелі молодих пагонів внаслідок дії низьких температур.

Кріопротектори від заморозків

Захист від весняних заморозків є першочерговим завданням виноградарів. Тому останнім часом стає все більш популярним застосування для захисту від заморозків кріопротекторів — речовин, що захищають живі клітини від заморожування. Їх використання зменшує або повністю усуває формування льоду в клітинному соку і запобігає руйнуванню рослинних клітин.

Є кріопротектори двох типів: проникні і непроникні.

  1. Проникні кріопротектори (гліцерин, пропіленгліколь, етиленгліколь, диметилсульфоксид) перешкоджають формуванню кристалів льоду всередині рослинних клітин.
  2. Непроникні, такі як сахароза, треголаза., альбумін, захищають від заморозків при нанесенні їх на листя і пагони.

На жаль, відомостей про ефективність застосування кріопротекторів на виноградниках поки що накопичено недостатньо, щоб дати вичерпні рекомендації щодо їх використання. Тому краще для більшої надійності поєднувати їх із іншими способами запобігання згубній дії заморозків.

Поділитись: