Зараз ви взнаєте як вибрати саджанці яблуні, аби не потрапити на «гачок» підприємливих продавців садивного матеріалу, які пропонують під виглядом одних сортів будь-які інші, за бажанням клієнта, слід, звичайно, знати і їх відмітні ознаки. Та чи багато садівників-любителів, а їх на ринку більшість, може похвалитися такими знаннями? Тож перед купівлею саджанців яблуні необхідно засвоїти хоча б мінімум «секретів», аби бути не ошуканими.

Як вибрати саджанці яблуні

Як вибрати саджанці яблуні

Приміром, більшість традиційних сортів яблунь можна відрізняти за кольором кори. Яблуні із зеленим забарвленням плодів мають і відповідний зеленкуватий відтінок кори саджанця. Яскравий тому приклад відомий сорт Ранет Симиренка. Знаючи таку особливість, цей сорт ні з чим не сплутаєш, оскільки саджанець зовні практично увесь зелений.

А ось все сімейство так званих «голденів»…

  • Голден Делішес.
  • Гримз Голден.
  • Голден Ранет.

…легко відрізнити за характерними «веснянками» — білими цятками на корі. Ця особливість не дасть сплутати їх з іншими сортами. Існує ще одне загальне просте правило, за якими можна легко відрізнити літні сорти від пізніх осінніх і зимових. У перших саджанців яблуні колір кори світлий, а у сортів пізніх термінів дозрівання він темно-коричневий.

Секрет скороплідності саджанців

Існує переконання: щоб якомога швидше отримати урожай з молодих яблунь, груш, вишень, слив, треба садити великі саджанці (у віці 3-4 років). При цьому абсолютно ігноруються цілком хороші однорічники. Ну хіба схожа така тростинка з корінням на саджанець? Проте багато садівників-любителів через свою недосвідченість навіть не здогадуються, що не у віці саджанця справа. Щоб отримати урожай якомога швидше, потрібні не 3-4 річні саджанці, а скороплідні сорти. У цьому випадку хороша, якісна однорічка при правильній посадці обжене більш дорослу рослину і у швидкості росту, і в плодоношенні.

Пояснюється все просто. При викопуванні саджанців неминуче травмується мичка — дрібні бічні корінці, які знаходяться на кінцях коренів. Саме вони висмоктують із ґрунту воду і розчинені в ній мінеральні речовини, забезпечують приживлюваність і подальший ріст рослин. Чим більший саджанець, тим довше його коріння і тим важче зберегти його при викопуванні. Наприклад, саджанці-трилітки втрачають при цьому до 80% мички. В результаті виникає диспропорція між великою кроною і коренями, що залишилися, і ці останні просто не в змозі забезпечити дерево необхідною кількістю води та живлення. Такі рослини деколи довго хворіють.

Щоб привести надземну частину у відповідність із кореневою системою, що залишилася, її треба сильно обрізати. Крім того, дорослі саджанці часто тільки виглядають «кучерявими», насправді ж корона у них не сформована і потребує серйозної переробки. Тому краще посадити сильну здорову однорічку скороплідних сортів. За ростом вона швидко наздожене і пережене так звані крупноміри.

До речі, добре розвинена однорічка повинна бути завдовжки не менше 0,7-1 м, зі штамбом товщиною 1 см і більше, та мичкуватою кореневою системою завдовжки не менше 20-30 см. Параметри дворічки:

  1. Висота не менше 1,5 м.
  2. Кілька бічних гілочок.
  3. Добре розвинені корені довжиною приблизно 30 см.

От і все, що треба знати про те, як вибрати саджанці яблуні.

Поділитись: