Великдень — це найбільш радісне і світле свято християн. До зустрічі цього найвеличнішого свята віруючі постять, очищаючи тіло і душу, а напередодні Великодня господині починають готувати Великодній стіл:

  • Вибирають рецепти.
  • Купують продукти.
  • Продумують, як будуть прикрашати святковий стіл і будинок.
Великодній стіл, готуємо на великдень, сервіровка великоднього столу, на Воскресіння Христове, паска на Великдень
Дякую за картинку megaznaika.com.ua

Головні страви Великоднього столу повинні бути готові до вечора суботи, щоб освятити їх у церкві під час служби, а вранці в неділю можна розговлятися — балувати себе і близьких самими різними смаколиками.

Готуємо на Великдень — на Воскресіння Христове

Свято Світлого Христова Воскресіння, Великдень — головна подія року для православних християн і найбільше православне свято. Слово «Великдень» прийшло до нас з грецької мови і означає «позбавлення». Це свято за своїм значенням виходить з ряду найголовніших двунадесятих свят і називається «Святом свят і торжеством торжеств», цей день відзначається в православній церкві як найголовніший день в році.

А ось останній тиждень перед Світлим Воскресінням — особливий. Він називається Страсною седмицею і присвячений спогадам про страждання Ісуса Христа. Але саме в цей тиждень особливо очікуєш свята, щоб разом зі своїми рідними та близькими радіти: «Христос Воскрес!».

У Великодня немає постійної календарної дати, він святкується в першу неділю після весняного повного місяця, вірніше він починається опівночі між Великою Суботою і Воскресінням після урочистої вранішньої служби та Великодньої літургії. Зазвичай на Великдень, на час повернення сім’ї з церкви від вранішньої, вже був накритий багатий стіл. Відтепер знімається заборона на скромну їжу, і стіл заставляється всілякими стравами для розговіння.

В ті дні, що залишилися до свята потрібно встигнути дуже багато, щоб як найкраще накрити Великодній стіл:

  1. Спекти паски.
  2. Пофарбувати яйця.
  3. Прибрати і прикрасити свій будинок.
  4. Приготувати чудові подарунки і привітання.

Перед святом традиційно готують паски, калачі, великодні крашанки. Яйце, як символ нового життя, стало обов’язковим атрибутом Великодня.

Великодній стіл, готуємо на великдень, сервіровка великоднього столу, на Воскресіння Христове, паска на Великдень

Традиція фарбувати яйця виникла задовго до християнства. Ще у римлян існував добрий звичай посилати один одному пофарбовані яйця в якості подарунка або привітання. Яйця фарбують в різні кольори, прикрашають малюнками, розписом і спеціальними наклейками. Найпростіше фарбувати яйця в найпоширеніший червоний колір, використовуючи для цього лушпиння цибулі.

Дійсно, спочатку на Великдень готували тільки червоні яйця, потім стали використовувати інші кольори, а незабаром набули популярності візерункові яйця, прикрашені християнською символікою. Залежно від оформлення з’явилися і різні найменування яєць:

  • крашанками стали називати яйця, пофарбовані в один колір;
  • крапанки — яйця, на шкаралупу яких нанесені цятки, крапки, смуги;
  • писанками — яйця з орнаментними або сюжетними малюнками.

Великдень — це весняне свято, а весна — це сонце, свіжість, легкість, яскравість фарб і любов. Всі страви слід готувати з душею, з любов’ю, з бажанням творити. Ні в якому разі не потрібно поспішати, намагатися зробити кілька справ одночасно.

Великодній стіл готуємо на Великдень

Великодній стіл на Великдень за традицією намагаються зробити щедрим і ошатним. У минулому в заможних сім’ях частування складалося з сорока блюд. У небагатих будинках святкове меню могло бути скромніше, проте в цей день на кожному столі, згідно з традицією, обов’язково були присутні три головні страви — великодня паска, крашанки і сирна паска, заздалегідь освячені в церкві.

Паски, як правило, покривали білою глазур’ю і святково прикрашали. Раніше з горіхів і родзинок викладали хрест або букви «ХВ». В наш час, найчастіше, використовують кольорові кондитерські обсипання.

Ще одне блюдо святкового столу — сирна паска, символ солодкого райського життя. Для її приготування потрібна спеціальна розбірна форма — пасочниця. Приготована в ній паска виглядає як зрізана піраміда, що символізує місце розп’яття і мученицької смерті Христа — Голгофу. Якщо немає можливості придбати пасочницю, можна використовувати сито, застелене двома-трьома шарами марлі.

Звичайно ж, на столі в цей день обов’язково повинен бути присутнім один з головних символів Великодня — фарбовані яйця. Існує легенда, що Марія Магдалина прийшла до імператора Тиберія з неймовірною звісткою — Ісус воскрес! Переконати правителя в тому, що сталося чудо, могло тільки ще одне диво. Марія простягнула імператору яйце і сказала: «Якщо це яйце зараз стане червоним, то чудо воскресіння — правда», і буквально в наступну мить яйце забарвилося в червоний колір.

Крім головних традиційних страв, в святкову великодню трапезу на Великодній стіл ставлять м’ясні страви:

Також:

Крім пасок, до Великодня печуть:

  • пироги;
  • торти;
  • булочки;
  • готують десерти.

Класичними напоями на Великдень вважаються різні види медовухи, які варили заздалегідь, а також:

  • морси;
  • компоти;
  • збитні;
  • чаї.

Однак головною прикрасою столу, безумовно, є страви, з любов’ю приготовані господинею.

Сервіровка Великоднього столу

Сервіровка Великоднього столу повинна бути витримана в світлих тонах:

  • блакитному;
  • бузковому;
  • салатовому;
  • жовтому;
  • білому.

В якості прикраси святкового столу на Великдень можна виготовити великоднє дерево. Для цього в красивому горщику потрібно надійно закріпити кілька гілочок дерев, підвісити до них на різнокольорових атласних стрічках писанки і крашанки (справжні чи декоративні) і прикрасити композицію кольоровими камінцями, штучними квітами, намистинами і т. п.

Доречними на столі будуть і перші весняні квіти у вазах або горщиках:

  • нарциси;
  • тюльпани;
  • гіацинти;
  • крокуси.

Букети свіжих квітів ставлять в центр столу. Квіти не тільки будуть радувати око, а й наповнять кімнату легким весняним ароматом.

Прикрасити Великодній стіл можна і зеленню в шкаралупі. Для цього обережно зламайте верхню частину шкаралупи, вимийте її зсередини, насипте в неї землю і посадіть насіння будь-якої рослини, наприклад, крес-салату, петрушки, кропу. Отриманий горщик з яйця поставте в контейнер для яєць і зверху закрийте харчовою плівкою.

Щодня 2–3 рази на день поливайте насіння водою кімнатної температури. Уже через 3–5 днів ви побачите перші паростки. А днів через 10-15 ваш погляд порадує пишна кучерява рослинність, яку можна зрізати і додавати в страви.

І який же Великодній стіл без традиційно фарбованих яєць і паски? Фарбовані яйця виглядатимуть яскравіше і оригінальніше, якщо їх викласти на тарілку зі свіжою зеленню, створити щось схоже на весняну травичку.

Паска на Великдень буде головною прикрасою вашого столу. Прикрасьте хрест на пасці різнобарвними цукатами, на паску і калачі поставте червоні свічки, під тарілочки покладіть красиві кольорові серветки.

До Великоднього столу, як правило, збирається багато рідних і друзів. Постарайтеся кожному приготувати великодній подарунок: красиве яєчко і маленьку пасочку. Можна заздалегідь приготувати кошики з пророслою зеленню і серед зелені розмістити яєчка і калач на серветці.

Не обійтися і без напоїв… краще рішення для Великоднього столу — кагор або будь-яке червоне вино. Також підійдуть горілка, всілякі настоянки, коньяк.

На Великодньому столі доречно багате розмаїття всіляких м’ясних страв.

Пост позаду, саме час насолоджуватися святковими кулінарними шедеврами!

Особливу чарівність будь-якому застіллю надають свічки. Великодній стіл буде ще більш нарядний, якщо встановити на ньому свічки у формі яєць, фігурок тварин.

Поділитись: