Якось, ввечері я ліг на ліжко трохи перепочити і звернув увагу на лампочку, що світила на стелі. Вирячивши на неї очі, я зненацька подумав: а якою ж була історія освітлення від стародавніх часів і до сьогоднішнього дня. Коли і де вперше згадувалося про джерела світла? Ознайомившись трохи ближче з появою і розвитком побутових світильників і їх історією, я побачив суттєвий взаємозв’язок техніки і культури. Найперший раз про світильники згадував Гомер у своїх описах Телемаха і Одіссея «…і Афіна Паллада їм, непомітно тримаючи лампаду з золота, освітлювала…»

Історія освітлення, олійні світильники, растрові світильники, еволюція освітлення, підвісні світильники

Історія освітлення

Істрія освітлювальних побутових приладів ясно показує нам своє формоутворення, незалежно від процвітання технологій виготовлення, матеріалів, з яких робили світильники, а так само від своєї архітектури, стилю, дизайну і навіть прикладної творчості. Приладами для освітлення старих часів були смолоскипи і скіпки (довгі тонкі дерев’яні щепи), а також олійні світильники, які складалися з ємності для олії (зазвичай це була лляна або конопляна олія) і невеликого гніту.

Олійний світильник

Виготовлялися такі олійні світильники найчастіше з такого природного матеріалу, як глина, але іноді траплялися й винятки, і більш дорожчим матеріалом для виготовлення світильників служила також бронза. В сучасних музеях збереглися деякі зразки з Стародавньої Греції та Риму.

Так як одного гніту всередині світильника було недостатньо, були і такі гніти, які служили в якості додаткових, а також виготовлялися такі світильники, які складалися з декількох посудин.

Величезним кроком вперед в історії штучного світла став гніт з Карпасійського льону (це матеріал, який не згорав, він чимось нагадував азбест). Відкрив цей матеріал Каллимах (Єгипет) в п’ятому столітті до нашої ери.

Еволюція освітлення

Ще з давніх часів, освітлювальні прилади почали досить швидко поширюватися, враховуючи їх затребуваність. У стародавні часи конструкції освітлювальних приладів і їх форми були досить різноманітні. Навіть в той древній період, почали з’являтися практично всі основні види світильників, які відрізнялися між собою за місцем, типом, і методом установки. А ще цікаво те, що деякі моделі існують і зараз.

Історія освітлення також свідчить про розвиток декору і структури побутового світильника. Це можна простежити, якщо проаналізувати його еволюційні форми. При цьому ми зможемо побачити, що не залежно від зміни архітектурного стилю, основна структура світильників завжди залишалася дуже стійкою і практично незмінною.

Структура древніх світильників збережена і до сьогоднішнього дня. Але сучасний прогрес показує себе щороку і все-таки безліч структур просто пішли в небуття. Наприклад, з приходом електрики практично всі почали забувати про світильники-кружки і гасові лампи, які успішно використовувалися в дев’ятнадцятому столітті.

Світильник-кружка
Гасова лампа

А підвісні світильники, які мають структуру ріжка або кільця, або ж світильники з центральною підставкою, або бра збереглися і широко використовуються багатьма сучасними жителями.

Нікуди ми не подінемося від стильних змін в нашому житлі, і тому елементи декору і форма освітлювального приладу, що є обов’язковим атрибутом в нашому інтер’єрі, вимушено поєднуються з формами обстановки сучасного інтер’єру.

Світильники прогресуючих технологій служать не тільки для освітлення приміщень, але і є об’єктами, які відображають в собі якісь архітектурні мотиви. Так, наприклад, на древніх бронзових підставах освітлювального приладу зображували людей і тварин, різноманітні геометричні або рослинні малюнки. Але історія освітлення продовжується.

Епоха масового виробництва освітлювальних приладів

До недавнього часу популярність і успіх на нашому ринку визначались здатністю виготовити якісний і функціональний товар за більш меншою оптовою ціною. Знову ж можна згадати про прихід аналогії Т-моделі американського автомобіля Форд: досить було запропонувати ринку растровий світильник 4×18, який якісно світить, і успіх відразу ж був забезпечений. Але в даній простоті таїлася і якась загроза, яка свого часу звалила американський Форд з його п’єдесталу: період масового виробництва поступився своїм місцем періоду масового вживання (або, як його ще по-іншому називають, масової реалізації).

Якщо в західних державах період масового виробництва тривав не одне десятиліття, то ми пройшли цей шлях, на багато швидше. У багатьох споживчих індустріях (наприклад, мобільний зв’язок, відеоапаратура, розваги і т. п.), особливо у великих індустріальних центрах і містах, період масового виробництва закінчився не так вже й давно.

Ненабагато відстають ті напрямки неспоживчої зони, які безпосередньо обслуговують клієнта або впливають на умови його праці, визначають всю зручність здійснення ним покупок, затишок знаходження в магазині, аеропорту, офісі і т. п. До цих галузей належать: комп’ютерні монітори, офісна техніка, меблі і, що особливо важливо для сьогоднішньої теми роздумів, інтер’єри і освітлення.

В результаті, ми маємо можливість спостерігати, як змінюється ставлення всіх учасників даного процесу в просуванні комерційних і офісних освітлювальних приладів, які ще не так давно були представлені на ринку виключно «Т-моделлю» растрового освітлювального приладу ЛЛ 4×18 з електромагнітним дроселем. Ось так розвивалася освітлювальна індустрія, яка випускала растрові світильники.

Це далеко не вся історія освітлення. Про це можна ще багато розповідати, але тут описані загальні і основні моменти еволюції і розвитку освітлювальних приладів. Далі по цій темі ще буде багато цікавого.

Поділитись: