Ми з вами — теж частина природи, живемо всередині її і не можемо існувати без неї. Рослини і тварини не тільки знаходяться поруч з нами… Вони дають нам їжу, а від рослин до того ж — отримуємо ще й цілющий кисень. Цілком природно, що ми час від часу з цікавістю і подивом, а іноді і з повагою і захопленням вдивляємося в наших сусідів по планеті.

Рослини і тварини нашої планети Земля

У якій кількості різновидів рослини і тварини живуть на Землі?

Фахівці налічують приблизно 150 мільйонів видів. З них вивчено всього 1,5 мільйона. Але багатьох з решти ми вже не встигнемо вивчити, оскільки щодня вимирає близько 100 видів.

Яка з нині живих на Землі істот найстаріша?

Вважалося, що це ялівцеве дерево, що росте в Каліфорнії. Його гілки досягають висоти 30 метрів, крона — 20 метрів в обхваті, а вік — 6 тисяч років. Однак в 2008 році в Швеції була знайдена ялина, якій 8 тисяч років. Її сусідки не набагато молодше.

Який з видів рослин найдовше інших існує на планеті?

Царство рослин охоплює 3 великих таксона (групи об’єднані на основі загальних властивостей):

  1. Червоні водорості або багрянки.
  2. Справжні водорості.
  3. Вищі рослини.

Найдавнішими є багрянки. Виявлені скам’янілості, що належать до роду бангія, їм приблизно 1,2 мільярда років. Серед вищих судинних рослин найдавніші — папороті і хвощі. Протягом 350 мільйонів років ростуть три види:

  1. Папороть волотистий.
  2. Хвощ.
  3. Плаун.

Їх гігантські предки росли 300 мільйонів років тому в лісах кам’яновугільного періоду, а їх біомаса перетворилася в кам’яне вугілля, яке ми зараз видобуваємо.

Чи є квіти, що пахнуть по ночах?

Серед рослин, квіти яких виділяють запах, щоб привернути запилювачів, є і такі, чий аромат відчувається тільки вночі. Це, наприклад, нічна фіалка, матіола і деякі інші.

Скільки живе дерево?

Серед дерев наших лісів:

  1. дуб живе до 800 років;
  2. ялина, сосна, модрина і ялиця — до 600 років;
  3. ясен — до 400 років;
  4. тис — до 300 років.

Самі короткоживучі дерева — береза ​​(всього біля 100 років), за нею йде клен — до 150 років.

Як визначити вік дерева?

На тільки що спиляному стовбурі дерева видно річні кільця. Одному року життя дерева відповідає два кільця — одне світле, інше темне.

Як швидко ростуть дерева?

Швидкості росту дерев величезні: у наших лісах вони щорічно піднімаються приблизно на 40 см до 50-го року життя. Потім ріст сповільнюється, але триває розростання стовбура і крони вшир.

Як глибоко проникають коріння рослин?

Найглибше проникають коріння рослин, що живуть в безводних пустелях, — до 20 м. Коріння виноградної лози можуть досягати глибини 16 м, а дерева наших лісів «запускають» своє коріння на 5-10 м углиб.

Які звірі найшвидші?

З мешканців суші — гепард. Деякий час він може бігти зі швидкістю 120 км/год. Собака породи «хорт» може розвивати швидкість до 110 км/год, антилопа — до 90. Навіть важкий слон може бігти зі швидкістю 40 км/ч.

Який найбільший хижий сухопутний ссавець планети?

Найбільшим хижим сухопутним ссавцем планети є аляскинський ведмідь. Маса деяких самців більше 750 кг, а довжина — 2,5 м (за непідтвердженими даними 3 м).

Скільки тварин можуть мешкати на одному-єдиному дереві?

Для багатьох тварин дерево — будинок і джерело життя. Наприклад, один здоровий дуб може служити місцем існування для більш ніж 500 різних організмів. Хвойні дерева дають притулок і їжу набагато меншому числу видів.

Чому восени дерево скидає листя?

У наших широтах восени припиняється вегетаційний період, тобто, час росту дерева. Зі зменшенням світлового дня припиняється процес фотосинтезу (створення в хлоропластах глюкози і інших поживних речовин під дією сонячних променів з води і вуглекислого газу). Хлорофілові зерна руйнуються, листя з зелених поступово стають жовтими. Усі життєві процеси в дереві сповільнюються, зокрема, сповільнюється процес всмоктування води кореневою системою і її випаровування з поверхні листя, і останні відмирають. Опале листя захищає ґрунт під деревом, а отже, і коріння від висихання, а холодною зимою — від вимерзання.

Але ж існують і вічнозелені рослини?

Листя цих рослин живуть іноді кілька років. До вічнозелених помірного поясу відносять хвойні, різні чагарники (наприклад, верес) і трави (наприклад, копитняк). У несприятливий період в листі вічнозелених рослин утворюється цукор або масло, що перешкоджає замерзанню рідини в клітинах і їх руйнуванню. Життєдіяльність листа слабшає, хлорофіл частково розпадається.

Скільки води потрібно рослині?

Навесні, в період активного росту листя, дереву потрібно приблизно 500 л води в день. Ця вода через кореневу систему піднімається по судинах рослин і потрапляє до кожного листка і бруньки. Вночі та взимку вода з розчиненими в ній поживними речовинами рухається в зворотному напрямку — від гілок до коренів, де поживні речовини відкладаються.

Чи може дерево повідомити про те, що йому потрібно?

Вчені виявили, що дерево «кричить» в діапазоні 50-500 кГц, коли починає всихати. Це «благання про воду» не чути слуху людини, але для жуків-короїдів служить сигналом добити вмираюче дерево.

Що таке фотосинтез?

Це процес, що проходить в хлоропластах. Завдяки фотосинтезу рослини з вуглекислого газу повітря і води з розчиненими в ній неорганічними речовинами під впливом сонячного випромінювання виробляють поживні речовини. В процесі фотосинтезу також утворюється кисень, який потрапляє в атмосферу. Розрізняють світлову і темнову стадії фотосинтезу.

Що таке хижі рослини?

Виходить так, що рослини і тварини бувають хижими, тобто спорідненні в цьому відношенні. Деякі рослини, що мешкають на бідних ґрунтах (зокрема, при нестачі азоту), здатні втамовувати мінеральний голод за рахунок інших організмів, в основному дрібних комах. Відомо приблизно 450 видів комахоїдних рослин на всіх населених континентах, але найбільше їх на південному заході Австралії. Вони ловлять жертв за допомогою клейких речовин і інших пристосувань і розщеплюють спійману здобич за допомогою ферментів.

Скільки хромосом у різних організмів?

Носіїв спадковості — хромосом — у різних організмів різна кількість. У людини їх 46 (2×23), у курки і собаки — по 78, у коня — 66, у коропа — 104. У рослин їх значно менше: у малини — 14, у ріпи — 18.

Де найбільше диких верблюдів?

Збереглося дуже мало верблюдів, що мешкають в дикій природі. І найбільше їх в Австралії. Свого часу вони допомагали освоювати величезні пустельні території п’ятого континенту — близько 5 мільйонів квадратних кілометрів. Зараз верблюдів 600-800 тисяч. Ці тварини завдають значної шкоди екології Австралії, руйнуючи екологічну рівновагу пустель.

Коли вимерли мамонти?

За наявними даними, останнім стадо мамонтів паслося на острові Врангеля приблизно від 7 до 3,5 тисяч років тому. Для порівняння: піраміда Джосера будувалася близько 2800-2250 рр. до нашої ери.

Коли одомашнили кішку?

За деякими даними це сталося на Кіпрі 9,5 тисяч років тому. Хоча точних відомостей наука поки не має в своєму розпорядженні.

Хто літає швидше за всіх?

Сокіл під час полювання пікірує на жертву зі швидкістю 350 км/год.

Ось такі рослини і тварини живуть поряд з нами. Далі ще будуть цікаві факти про все на світі.

Поділитись: