Ми з вами — теж частина природи, живемо всередині її і не можемо існувати без неї. Рослини і тварини Землі не тільки знаходяться поруч з нами… Вони дають нам їжу, а від рослин до того ж — отримуємо ще й цілющий кисень. Цілком природно, що ми час від часу з цікавістю і подивом, а іноді і з повагою і захопленням вдивляємося в наших сусідів по планеті.

Рослини і тварини Землі, найстаріша на Землі, скільки живе дерево, як визначити вік дерева, як швидко ростуть дерева, скільки води потрібно рослині, що таке фотосинтез, що таке хижі рослини, де найбільше диких верблюдів, коли вимерли мамонти, хто літає швидше за всіх

Рослини і тварини Землі: яка кількість їх різновидів?

Фахівці налічують приблизно 150 мільйонів видів. З них вивчено всього 1,5 мільйона. Але багатьох з решти ми вже не встигнемо вивчити, оскільки щодня вимирає близько 100 видів.

Яка істота найстаріша на Землі?

Вважалося, що це ялівцеве дерево, що росте в Каліфорнії. Його гілки досягають висоти 30 метрів, крона — 20 метрів в обхваті, а вік — 6 тисяч років. Однак в 2008 році в Швеції була знайдена ялина, якій 8 тисяч років. Її сусідки не набагато молодше.

Який з видів рослин найдовше інших існує на планеті?

Царство рослин охоплює 3 великих таксона (групи об’єднані на основі загальних властивостей):

  1. Червоні водорості або багрянки.
  2. Справжні водорості.
  3. Вищі рослини.

Найдавнішими є багрянки. Виявлені скам’янілості, що належать до роду бангія, їм приблизно 1,2 мільярда років. Серед вищих судинних рослин найдавніші — папороті і хвощі. Протягом 350 мільйонів років ростуть три види:

  1. Папороть волотистий.
  2. Хвощ.
  3. Плаун.

Їх гігантські предки росли 300 мільйонів років тому в лісах кам’яновугільного періоду, а їх біомаса перетворилася в кам’яне вугілля, яке ми зараз видобуваємо.

Чи є квіти, що пахнуть по ночах?

Серед рослин, квіти яких виділяють запах, щоб привернути запилювачів, є і такі, чий аромат відчувається тільки вночі. Це, наприклад, нічна фіалка, матіола і деякі інші.

Скільки живе дерево?

Серед дерев наших лісів:

  1. дуб живе до 800 років;
  2. ялина, сосна, модрина і ялиця — до 600 років;
  3. ясен — до 400 років;
  4. тис — до 300 років.

Самі короткоживучі дерева — береза ​​(всього біля 100 років), за нею йде клен — до 150 років.

Як визначити вік дерева?

На тільки що спиляному стовбурі дерева видно річні кільця. Одному року життя дерева відповідає два кільця — одне світле, інше темне.

Як швидко ростуть дерева?

Швидкості росту дерев величезні: у наших лісах вони щорічно піднімаються приблизно на 40 см до 50-го року життя. Потім ріст сповільнюється, але триває розростання стовбура і крони вшир.

Як глибоко проникають коріння рослин?

Найглибше проникають коріння рослин, що живуть в безводних пустелях, — до 20 м. Коріння виноградної лози можуть досягати глибини 16 м, а дерева наших лісів «запускають» своє коріння на 5-10 м углиб.

Які звірі найшвидші?

З мешканців суші — гепард. Деякий час він може бігти зі швидкістю 120 км/год. Собака породи «хорт» може розвивати швидкість до 110 км/год, антилопа — до 90. Навіть важкий слон може бігти зі швидкістю 40 км/ч.

Який найбільший хижий сухопутний ссавець планети?

Найбільшим хижим сухопутним ссавцем планети є аляскинський ведмідь. Маса деяких самців більше 750 кг, а довжина — 2,5 м (за непідтвердженими даними 3 м).

Скільки тварин можуть мешкати на одному-єдиному дереві?

Для багатьох тварин дерево — будинок і джерело життя. Наприклад, один здоровий дуб може служити місцем існування для більш ніж 500 різних організмів. Хвойні дерева дають притулок і їжу набагато меншому числу видів.

Чому восени дерево скидає листя?

У наших широтах восени припиняється вегетаційний період, тобто, час росту дерева. Зі зменшенням світлового дня припиняється процес фотосинтезу (створення в хлоропластах глюкози і інших поживних речовин під дією сонячних променів з води і вуглекислого газу). Хлорофілові зерна руйнуються, листя з зелених поступово стають жовтими. Усі життєві процеси в дереві сповільнюються, зокрема, сповільнюється процес всмоктування води кореневою системою і її випаровування з поверхні листя, і останні відмирають. Опале листя захищає ґрунт під деревом, а отже, і коріння від висихання, а холодною зимою — від вимерзання.

Але ж існують і вічнозелені рослини?

Листя цих рослин живуть іноді кілька років. До вічнозелених помірного поясу відносять хвойні, різні чагарники (наприклад, верес) і трави (наприклад, копитняк). У несприятливий період в листі вічнозелених рослин утворюється цукор або масло, що перешкоджає замерзанню рідини в клітинах і їх руйнуванню. Життєдіяльність листа слабшає, хлорофіл частково розпадається.

Скільки води потрібно рослині?

Навесні, в період активного росту листя, дереву потрібно приблизно 500 л води в день. Ця вода через кореневу систему піднімається по судинах рослин і потрапляє до кожного листка і бруньки. Вночі та взимку вода з розчиненими в ній поживними речовинами рухається в зворотному напрямку — від гілок до коренів, де поживні речовини відкладаються.

Чи може дерево повідомити про те, що йому потрібно?

Вчені виявили, що дерево «кричить» в діапазоні 50-500 кГц, коли починає всихати. Це «благання про воду» не чути слуху людини, але для жуків-короїдів служить сигналом добити вмираюче дерево.

Що таке фотосинтез?

Це процес, що проходить в хлоропластах. Завдяки фотосинтезу рослини з вуглекислого газу повітря і води з розчиненими в ній неорганічними речовинами під впливом сонячного випромінювання виробляють поживні речовини. В процесі фотосинтезу також утворюється кисень, який потрапляє в атмосферу. Розрізняють світлову і темнову стадії фотосинтезу.

Що таке хижі рослини?

Виходить так, що рослини і тварини Землі бувають хижими, тобто спорідненні в цьому відношенні. Деякі рослини, що мешкають на бідних ґрунтах (зокрема, при нестачі азоту), здатні втамовувати мінеральний голод за рахунок інших організмів, в основному дрібних комах. Відомо приблизно 450 видів комахоїдних рослин на всіх населених континентах, але найбільше їх на південному заході Австралії. Вони ловлять жертв за допомогою клейких речовин і інших пристосувань і розщеплюють спійману здобич за допомогою ферментів.

Скільки хромосом у різних організмів?

Носіїв спадковості — хромосом — у різних організмів різна кількість. У людини їх 46 (2×23), у курки і собаки — по 78, у коня — 66, у коропа — 104. У рослин їх значно менше: у малини — 14, у ріпи — 18.

Де найбільше диких верблюдів?

Збереглося дуже мало верблюдів, що мешкають в дикій природі. І найбільше їх в Австралії. Свого часу вони допомагали освоювати величезні пустельні території п’ятого континенту — близько 5 мільйонів квадратних кілометрів. Зараз верблюдів 600-800 тисяч. Ці тварини завдають значної шкоди екології Австралії, руйнуючи екологічну рівновагу пустель.

Коли вимерли мамонти?

За наявними даними, останнім стадо мамонтів паслося на острові Врангеля приблизно від 7 до 3,5 тисяч років тому. Для порівняння: піраміда Джосера будувалася близько 2800-2250 рр. до нашої ери.

Коли одомашнили кішку?

За деякими даними це сталося на Кіпрі 9,5 тисяч років тому. Хоча точних відомостей наука поки не має в своєму розпорядженні.

Хто літає швидше за всіх?

Сокіл під час полювання пікірує на жертву зі швидкістю 350 км/год.

Ось такі рослини і тварини Землі живуть поряд з нами. Далі ще будуть цікаві факти про все на світі.

Поділитись: