Перш, ніж розкриємо переваги та недоліки реклами, давайте спочатку звернемося до історії її розвитку, щоб бути в курсі справи цього виду діяльності.

Переваги та недоліки реклами, основні принципи реклами, завдання реклами, ефективність реклами, недоліки реклами

Переваги та недоліки реклами з давніх-давен і до наших часів

Реклама XXI століття і зовні і внутрішньо сильно відрізняється від рекламних повідомлень наших предків. У своєму розвитку рекламна діяльність пройшла процес еволюції разом з усім людством. По суті, навіть наскальні малюнки і ритуальні танці первісної людини можна вважати примітивною рекламою — підкреслення власної переваги, тобто — самореклама.

Але як інформація про товар реклама проявила себе тільки при виникненні товарно-грошових відносин. Папіруси єгиптян, виявлені археологами, свідчать про це більш ніж наочно. Фірмове клеймо першого ремісника, вигуки глашатаїв або барвиста вивіска харчевні, що це як не інформація, що сприяє просуванню товару або послуги, тобто форма рекламної діяльності.

Ринок Середньовіччя був яскравим і багатоголосим: ярмарки, зазивали, лубочні вивіски, цехові свята ремісників — ось лише небагато того, що в першу чергу згадується, якщо задуматися, як йшов розвиток реклами.

Розвиток виробництва і технічні досягнення привели до того, що реклама з додаткового штриха, який необхідний для уявлення про побут людини на тому чи іншому етапі розвитку стала яскравим явищем сучасного життя.

Основні принципи реклами

Історія зародження і розвитку реклами налічує кілька тисячоліть. За цей час види реклами, способи і області її використання досконально змінилися. Змінилися і вимоги, які до реклами застосовуються. Нівелюються і недоліки рекламованої продукції за рахунок реклами їх більш низької вартості і інших хитрувань. В даний час будь-яка рекламна діяльність повинна дотримуватися кількох однаково значущих принципів.

  1. Всіма доступними засобами (малюнками, роликами та інше) привертати увагу клієнтів.
  2. При подачі інформації підкреслювати вигідність даної пропозиції.
  3. Впливати не тільки прямо, але і на асоціативному рівні.
  4. Підкреслювати переваги послуги, тим самим підкреслюючи, що якість і сервіс не менш важливі, ніж цінова доступність.
  5. Дохідливо інформувати де, коли і за яку ціну товар можна придбати, економлячи час клієнта.
  6. Спонукати до дії, давши сигнал, чому потрібно купити швидко, тут і саме це.

Реклама, продукт оплачений, а тому зацікавлена ​​в ефективності свого впливу, враховуючи всі переваги та недоліки реклами. В основі її лежить справді цінна інформація, але дуже часто вона впливає на підсвідомість і спонукає клієнта діяти імпульсивно і робити непотрібні покупки.

Якщо є недоліки продукції, значить є цілі і завдання реклами

Основна роль реклами в усі часи полягала в донесенні предмета рекламного послання від рекламодавця до споживача. При цьому завдання, які стоять перед рекламою, варіюються в залежності від того, в чиїх інтересах вона працює. Наприклад, просування продукції, що має якісь недоліки, щоб хоч якось її продати, — це вже робота в інтересах рекламодавця.

Завдання реклами в інтересах замовника полягають в тому, щоб підвищити зацікавленість споживача в даній послузі і, відповідно, сприяти отриманню рекламодавцем максимальної вигоди. Саме максимальна вигода і є тим пряником, який провокує недобросовісних рекламодавців на підлі штучки.

Завдання реклами в інтересах покупців — задовольнити потреби в необхідних і бажаних товарах та послугах, надати великий об’єм інформації, щоб зроблений ними вибір був найбільш правильним. Інформація повинна містити відомості про те з чого вибрати (асортимент), навіщо — сезонна потреба, зручність в застосуванні, вигідна ціна, а головне — де конкретно купити, щоб заощадити час покупця на пошуки.

Крім цих основних учасників рекламної діяльності від ефективності впливу реклами залежать і інші зацікавлені особи:

  • рекламні агентства, так як приносять прибуток і підвищують їх рейтинг;
  • торговельні підприємства, тому що стимулюють попит і товарообіг;
  • безпосереднім виробникам допомагає орієнтуватися у властивостях затребуваних товарів.

Рекламні кампанії

У кожній області людської діяльності повинні працювати професіонали. Рекламна діяльність не є винятком з цього правила. У кожній сфері нашої життєдіяльності є свої недоліки, і в рекламі теж.

У наші дні, щоб «зачепити» покупця, привернути його увагу саме до цієї продукції, наприклад, до послуг копірайтера і web-майстра, а не до тисяч аналогічних, потрібно дуже постаратися. І простого продавлювання, агресивного донесення інформації про товар, так званого рекламного пресингу вже недостатньо. Більш того, така рекламна стратегія часто призводить до протилежного результату — «відштовхує» споживача. Що ж робити виробникам?

Треба досконало вивчати переваги та недоліки реклами. Проводити добре прораховані і організовані рекламні кампанії. А їх проведення довірити рекламним агентствам, які здійснять комплекс заходів з використанням усіх доступних видів реклами і засобів її поширення для привернення уваги до продукту конкретного замовника.

Статистичні дані наочно показують, що діяльність рекламних агентств на території будь-якої країни дуже популярна. Реклама у всіх її проявах є сферою їх діяльності.

Усуваємо недоліки реклами і збільшуємо спосіб її впливу

Основною метою будь-якої рекламної діяльності є привертання необхідної уваги до певного товару для того, щоб отримати максимальний прибуток по відношенню до засобів, вкладених в його виробництво, просування і реалізацію.

Для досягнення цієї мети кожен, хто бере участь у виробництві рекламного продукту, постійно знаходиться в пошуку нових рішень і способів «спокусити» клієнта і переконати його придбати рекомендований товар або скористатися пропонованою послугою.

Якщо на початкових етапах свого розвитку рекламна кампанія просто доносила інформацію, мала переваги та недоліки реклами, пізніше нав’язливо застерігала, то в подальшому еволюціонувала до вироблення у споживача необхідних рефлексів і підсвідомих образів, які змушують робити покупку.

У сучасному суспільстві все частіше обговорюються питання про правомочність такого глибокого психологічного впливу реклами на свідомість і підсвідомість сучасної людини. Вплив рекламних повідомлень досяг такого рівня, що може стати як джерелом задоволення і позитивних емоцій, так і піддати людину впливу депресії або будь-якому іншому тривожному стану. Тому вживаються заходи щодо обмеження такого впливу.

Ефективність реклами

Досягнення рекламних технологій такі, що сучасна реклама здатна доносити необхідну інформацію буквально до кожного клієнта. Проте, бувають випадки, коли її ефективність украй низька, і потрібне втручання фахівців, щоб усунути деякі її недоліки. Спробуємо розібратися, які існують переваги та недоліки реклами, тобто, коли реклама «працює» і приносить користь, а коли «не доходить» до споживача.

Реклама потрібна і дає результати, якщо:

  • дається інформація про появу нової фірми (виробника) або невідомого товару (послуги);
  • клієнту складно зробити вибір серед однотипного асортименту (потрібні додаткові аргументи);
  • продавець планує розширення торгових і виробничих потужностей, а клієнт ще не знає цього;
  • товар якісний, але «набрид», знаходяться нові «фішки» для відродження інтересу.

Реклама неефективна, якщо:

  • попит монополізував товар, з яким важко конкурувати;
  • продавець працює непрофесійно і не зацікавлений в результатах;
  • товар або послуга дуже низької якості;
  • реклама неправильно адресована: дорогий товар пропонується низькодохідній частині населення або навпаки.

Вкрай важливо, для підвищення ефективності рекламної діяльності продумувати актуальність і способи вживаних заходів, а також слід брати до уваги переваги та недоліки реклами.

Ліквідуємо недоліки у функціонуванні реклами

Реклама, як і будь-який вид діяльності, має на меті, комплекс завдань, виконання яких сприяє досягненню мети і механізм функціонування. Тому треба завжди брати до уваги переваги та недоліки реклами. Які ж основні функції реклами?

  1. Основна цілеспрямована функція — залучення покупців товарів або споживачів послуг. Реалізація даної функції відбувається через донесення різної рекламної інформації.
  2. Супутня функція — збільшення обсягу продажів рекламованого товару. Від того наскільки грамотно проведена рекламна кампанія і наскільки інформація, що міститься в ній, виправдає очікування клієнта залежить її ефективність.
  3. Регулююча функція — будь-яка рекламна кампанія повинна коригувати свою діяльність в залежності від актуальності ситуації на ринку. Не варто рекламувати товар, який в даний момент не виставлений на продаж (причина: перебої в забезпеченні, невідповідність санітарним нормам та інші). Також реклама сезонних розпродажів повинна відповідати порі року.

Місце реклами в нашому житті дуже значиме, але це не гарантує її успішного функціонування, це складний і багатогранний процес і вимагає постійних пошуків і досліджень.

Емоційна і раціональна реклама

Існує безліч видів реклами, все залежить від того, за якою ознакою проводиться типологія. Якщо ділити рекламні повідомлення за способом їх впливу на споживача, то виділяються два основних види: раціональні та емоційні, враховуючи переваги та недоліки реклами.

Раціональна реклама. Відмінною особливістю є те, що раціональна реклама впливає шляхом переконання клієнта, звертаючись до його логіки і свідомості, вона наводить аргументи, знаходить нові аргументи і незаперечні переваги. Але такий вид реклами має свої недоліки, так як її можливості обмежені, не для всякого продукту, що просувається можна знайти аргументи утилітарного характеру. До того ж багато товарів аналогічного ряду принципово мало чим відрізняються, тому і вдаються до механізмів емоційної реклами.

Емоційна реклама. Принципово відрізняється від предметної, так як діє не аргументами, а асоціаціями, наводячи покупця на бажання зробити покупку, яка викликає у нього ті чи інші емоції, асоціації та спогади. Основні засоби — колір і малюнок, іноді додається звук.

Найбільш часто зустрічається змішаний тип впливу, реклама є і емоційною, і предметною.

Чи є недоліки жорсткої і м’якої реклами?

Питання спірне, але давайте розбиратися в ньому, як то кажуть, не відходячи від каси. Рекламне повідомлення в залежності від мети, яку воно перед собою ставить, діє різними виразними засобами. Виділяють м’яку і жорстку рекламу. М’яку рекламу, як правило, застосовують, коли не потрібен негайний ефект. Така реклама працює на перспективу і «завойовує» клієнта поступово, створюючи доброзичливий настрій. Найчастіше, до м’якої форми звертаються, коли виробник прийшов на ринок «всерйоз і надовго», йому важлива репутація, імідж і наявність постійних покупців.

Але буває, що перед виробником реклами стоїть завдання «пресингу» — терміново будь-якими способами привернути увагу покупця до певної продукції і відповідно сприяти збільшенню обсягу збуту. Таке стимулювання уваги ефективно тільки на короткий час, але все-таки здатне зрушити ситуацію в кращу для виробника сторону. Але це не означає, що з психологічної точки зору, жорстка реклама погано опрацьована. Просто у неї свій споживач — м’яке «сюсюкання» в рекламному повідомленні у деяких клієнтів викликає відторгнення, в цьому його недоліки. Таким клієнтам більше подобається жорстка подача, особливо з елементами чорного гумору, що також має свої переваги та недоліки реклами.

Обмеження рекламної діяльності

Регулювання рекламної діяльності дуже складний процес: з одного боку, закони ринкової економіки вимагають стимулювати товарообіг і нарощувати збут товарів і послуг, а значить, розширювати рекламну діяльність. З іншого боку, суспільство зобов’язане захистити споживачів від засилля реклами в його життя і тим більше, від недобросовісної і неправдивої реклами, яка іноді має великі недоліки.

Для ясності в цьому питанні і захисту інтересів, як виробника, так і споживача, у всіх країнах розроблено законодавчі обмеження реклами. За порушення може бути передбачена адміністративна відповідальність.

Обмеження встановлені по місцю і часу поширення, за обсягом, за способом подачі — заборона на завідомо неправдиву, неетичну рекламу. Також запроваджується ліцензування рекламної діяльності. Законодавство про рекламу допомагає знайти компроміс між інтересами всіх учасників рекламної діяльності.

Ось такі існують переваги та недоліки реклами. А що ви, шановні читачі, не це скажете в коментарях нижче?

Поділитись: