Для українців вже давно стало традиційним вирощування буряку в домашніх умовах. Тому ця розповідь про цю культуру не буде зайвою для наших городників.

Вирощування буряку, що потрібно знати про буряк, цукрові буряки виведено, коренеплоди столових буряків

Що потрібно знати про буряк

Це дворічна трав’яниста рослина, батьківщиною якої є Середземномор’я. З давніх-давен відомо, що в Україну буряк потрапив у Х столітті через Візантію. З ХІІІ по ХVІІ століття поширився по всіх регіонах України. Буряк відноситься до сімейства маревих. Є 4 основні культурні різновиди буряків:

  1. Цукрові.
  2. Кормові.
  3. Столові.
  4. Листові (мангольд).

Цукрові буряки виведено лише в ХIХ столітті. Коренеплоди столових буряків мають плоску, круглу або конічну форму. Забарвлення в них від бурого і світло-червоного до темно-фіолетового.

У столових буряках містяться солі:

  • марганцю;
  • кальцію;
  • магнію;
  • заліза;
  • титану;
  • бору;
  • кремнію;
  • барію;

Органічні кислоти:

  • яблучна;
  • винна;
  • молочна;
  • лимонна.

Використовують в їжу буряки у будь-якому вигляді, молоде листя вживають у салати, овочеві супи.

Вирощування буряку

Буряк вимогливий до структури та поживності ґрунту. Посіви його розміщують на супіщаних та суглинистих чорноземах, на 2-й чи 3-й рік після внесення органічних добрив.

Буряк є менш холодостійкою культурою, ніж інші коренеплоди, тому насіння висівають при стійкій температурі ґрунту не нижче +8…+10°С.

Буряк відноситься до вологолюбних культур, але оскільки він має потужну кореневу систему (до 2 метрів у глибину і до 70 см у діаметрі), то найбільш висока вологість ґрунту має бути в перший період росту. Надалі буряк досить стійкий до нестачі вологи, але в період наливу коренеплодів його потрібно поливати в залежності від погодних умов з розрахунку до 15 л на 1 м2. Найкраща температура для росту коренеплодів — +16…+22°С.

Ґрунт під посів та вирощування буряків готують наступним чином: навесні його боронують або розпушують, за 10 днів до посіву вносять мінеральні добрива. Додають подвійний суперфосфат, суперфосфат і сульфат калію з розрахунку: 1 столова ложка на 1 м2. Якщо ґрунт важкий, можна додати деревну тирсу, всипати 1,5 склянки деревної золи та 0,5 чайної ложки борної кислоти.

Насіння перед посівом сортують зануренням у сольовий розчин, відкалібровують важке, з повною вагою насіння, потім його промивають у чистій воді. Висівають насіння на глибину 3–4 см рядами з відстанню між ним 25–30 см. Норма посіву — 20 г насіння на 10 м2. Перед посівом його краще замочити на 3–4 доби в теплій воді. Після посіву буряки потрібно полити теплою водою (+28…+30°С).

Через 5–7 днів, якщо температура ґрунту тримається лише на рівні +16…+18, і через 14 днів — якщо температура ґрунту тримається лише на рівні +8…+10°С, — з’являються сходи. З одного супліддя одержують 4–5 паростків. Коли утворюється другий справжній листок, буряки проривають, залишаючи відстань між рослинами 3–4 см. При появі 4–5 справжніх листків проводять другу проривку, залишаючи 1 рослину на 6–8 см. Рослини, що видаляються при проривці, можна пересадити, якщо вони добре розвинені та життєстійкі.

Під час росту та розвитку буряк підгодовують. Після утворення 3–4 справжніх листочків на 1 м2 вносять 3–4 л наступного розчину:

  • 1 столова ложка нітрофоски;
  • 0,5 л коров’яку на 10 л води.

Коли коренеплоди досягнуть 2,5–3 см в діаметрі, вносять друге підживлення з розрахунку 7 л на 1 м2 розчину повного добрива в суміші з курячим послідом. Між цими підгодівлями дають позакореневі підживлення розчином сечовини (1 столова ложка на 10 л води), яким обприскують рослину.

Догляд за посівами та вирощування буряків полягає в регулярному розпушуванні ґрунту, боротьбі зі шкідниками та хворобами, своєчасному поливанні. Після кожного поливу або дощу ґрунт рихлять, щоб не утворювалася кірка.

Збирати буряки потрібно до настання заморозків, після викопування бадилля обрізають, а коренеплоди кладуть у льох на зберігання.

Добрими попередниками для вирощування буряків та їх лежкості будуть:

Після збирання цих культур ґрунт перекопують, вносять калійно-фосфорні добрива та висівають буряк.

Рекомендовані сорти:

  1. Бордо 237.
  2. Одноростковий.
  3. Холодостійкий 19.
  4. Підзимовий А–474.
  5. Несовський плоский.
  6. Кросбі єгипетський.
  7. Раннє чудо.
  8. Рось.
Поділитись: