В цій статі зараз ми розглянемо, як правильно обрізати грушу для збільшення її врожайності. В план садових робіт входить і обрізка дерев — найважливіша процедура по догляду за садом. Завдяки обрізці, врожайність одного дерева можна збільшити практично вдвічі. Однак при проведенні даного заходу слід враховувати специфіку дій по кожній окремо взятій рослині.

Як правильно обрізати грушу, щоб збільшити врожайність

Як правильно обрізати грушу

Обрізку груші необхідно проводити щорічно, так як дерево має схильність до загущення крони. Також груша досить високоросла рослина, і обрізка допоможе знизити висоту закладання плодових бруньок, значно спрощуючи збір врожаю.

Як правильно обрізати грушу, щоб збільшити врожайність

На грушах проводиться кілька типів обрізки:

  • санітарна;
  • для формування;
  • прорідження;
  • омолодження (на старих деревах).

Через ростові особливості груші на бічних гілках протягом вегетаційного сезону формується великий приріст. Гілки такого приросту мають вертикальний напрямок, і на них дуже довго не утворюються плодові гілочки. Виправити це можна трьома способами:

  • літньою прищипкою (пінцировка);
  • відхиленням пагонів;
  • вкороченням гілок при обрізанні.

Пінцировка груші

Пінцировка проводиться виключно в літній час шляхом прищипування верхівки молодого приросту на 4-5 листків, через півтора тижні процедура повторюється. Це допомагає прискорити одеревлення  пагонів і збільшує кількість закладених плодових бруньок. Також під час обрізання слід враховувати, що не всі сорти груші швидко і позитивно відгукуються на неї.

Це залежить від того, до якого типу зростання належить той чи інший сорт груші. За домінуванням росту пагонів розрізняють:

  1. сорти з верхівковим і бічним домінуванням;
  2. за кутом відходження гілок від стовбура — з прямим і гострим кутом відходження;
  3. за здатністю до паросткоутворення — з хорошою і з поганою здатністю.

Ці ботанічні особливості необхідно враховувати при обрізанні.

Сорти з верхівковим домінуванням сформувати одним обрізанням неможливо (наприклад, сорт Брянська красуня). Необхідно застосовувати відгинання гілок.

Відгинання гілок груші

Відгинання гілок вниз з метою надання їм горизонтального положення проводиться через те, що саме на таких гілках найбільше формується квіткових бруньок. Важливо пам’ятати, що скелетні гілки відгинати не можна. Найкраще проводити відгинання навесні і влітку. Прив’язують гілки мотузкою на 2/3 відстані від краю і прикріплюють до кілочка, або ставлять розпірки між стовбуром і гілкою.

Два типи крони груші

У груші формують 2 типи крони:

  1. Пірамідальну (конусоподібну).
  2. Крону у формі чаші.

У груш з пірамідальною формою крони проводять обрізку на зовнішню бруньку (ту бруньку, яка розташована з зовнішнього боку). А ті гілки, що вгору ростуть просто пригинають. Якщо крона у груші поникла, то обрізку проводять на внутрішню бруньку.

Таким чином, крона начебто піднімається над землею, на плодоношення цей метод не впливає, а робить крону компактніше.

Крону в формі чаші формують шляхом вирізання центрального провідника. Така крона не загущується, рівномірно освітлюється і врожайність на ній вище.

Кращий час для обрізки груші

Обрізку груші бажано проводити навесні або в лютому, коли середня температура повітря не опускатиметься нижче -5 градусів за Цельсієм, щоб не обмерзали зрізи. Важливо встигнути закінчити обрізку до початку сокоруху (до початку набрякання бруньок). Всі зрізи бажано змастити так званою «живою корою».

Не потрібно боятися і цуратися обрізки. Завдяки їй можна відродити старі дерева і поліпшити якість врожаю.

Поділитись: