Щоб знати, як прикрасити святковий стіл з допомогою постаментів, спочатку потрібно розібратися, що це таке. Постаменти виготовляють у вигляді всіляких фігур, ваз і кошиків відповідно до задуманої форми страви в цілому, тобто з поміщеним на постаменті тим чи іншим кулінарним виробом.

Як прикрасити святковий стіл, тісто заварне, з картопляного пюре

Як прикрасити святковий стіл: бордюрне тісто заварне

У каструлю наливають 2 л води, додають 0,4 кг баранячого жиру, нагрівають, всипають 2,5 кг просіяного пшеничного борошна і, помішуючи, проварюють на слабкому вогні протягом 5–8 хвилин. Заварене тісто викладають на стіл, обвалюють крохмалем, вимішують, розкачують у тонкий пласт. Обтягують тістом якусь модель (вазу, постамент), вирізаючи бордюрні смужки, на яких нарізають грані під кришталь, вензелі, зірки, листя, орнамент, мережива тощо. Прикріплюють це тісто до моделі кляром (рідке тісто).

Постамент з картопляного пюре

Варену картоплю протирають в пюре, додаючи на 1 кг картопляної маси 50 г топленого яловичого або баранячого жиру, 1 сире яйце і добре перемішують. Після цього додають йому форму усіченого конуса, піраміди, кола, квадрата тощо. Охолоджують, вирізують на ньому тераски, межі, уступи, візерунки, змащують постамент яєчним жовтком і запікають у духовці.

Постамент з хліба

  1. З черствої буханки хліба зрізають кірку, а з м’якушки вирізають болванку (модель) — прямокутник, куб, коло тощо. Змащують його кляром, обтягують бордюрним тістом і прикрашають квітами і стравою. На ньому можна нарізати грані під кришталь, видавити візерунки, квіти.
  2. З буханки батона, чорного або білого хліба зрізають кірку, з м’якушки вирізають постамент бажаної форми, карбують ножем краї і обсмажують у фритюрі.

Постамент з хліба використовують до холодних страв з м’ясних продуктів.

Постамент з рису

2 кг рису варять до тих пір, поки вся вода не википить, а потім тушкують у духовці. Після цього відразу ж гарячим пропускають через м’ясорубку. Додають 1–2 яєчних білка, 30 г крохмальної маси, перемішують, створюють масі відповідну форму, опускають в холодну солону воду. Охолоджують, сушать рушником, вирізають грані, візерунки, уступи, прикрашають квітами, фруктами, ягодами, зеленню і викладають страву.

Постамент з желе

  1. З кісток м’яса або риби готують міцне желе, освітлюють його і проціджують через марлю. Металеву форму (перекинутий конус, піраміда, коло, квадрат) з отвором в центрі поміщають у воду з льодом і сіллю. Заливають в неї желе і дають застигнути, щоб на стінах утворилася «сорочка» з желе товщиною 3–5 мм. Незастигле желе зливають назад у каструлю. На «сорочку» з желе (на дно і стінки) укладають кубики, розетки, брусочки овочів, картоплі, кизил, зелений горошок, маслини, гілочки зелені, троянди з помідорів, заливають рідким желе доверху і дають застигнути. Потім форму занурюють на 3–4 секунди в теплу воду і виймають желе з форми.
  2. Готують міцне м’ясне желе (50–60 г желатину на 1 л желе), охолоджують його і ножем вирізують постамент потрібної форми.

Постамент з желе використовують для подачі сиру або філе з дичини.

Постамент з овочів

Сирі картоплю, моркву нарізають дрібними кубиками, заливають холодною підсоленою і підкисленою водою. Варять до готовності, потім додають нарізані кубиками свіжі і солоні огірки, зелений консервований горошок, нарубану зелень і перемішують. Овочеву суміш заправляють сіллю і майонезом з желе або тільки желе.

Желе готують з розрахунку 50–60 г желатину на 1 л желе, щоб постамент був досить міцним. Такий постамент використовують для всіх холодних банкетних страв з м’яса, птиці або риби.

Постамент з льоду

А зараз вашій увазі цікава пропозиція про те, як прикрасити святковий стіл постаментом з льоду. В усічену конусоподібну форму заливають воду, заморожують в морозильній камері холодильника, поміщають на 3–4 секунди в теплу воду і виймають лід. Потім по колу в середині через 30–50 мм просвердлюють під кутом 45° 5–6 отворів (свердло М — 10) на довжину 100 мм, заливають у ці отвори різнокольорові соки з водою (малиновий, обліпиховий, кизиловий, чорничний, абрикосовий) або відвар з волошки синьої, зеленої шкірки волоського горіха і знову поміщають в морозильну камеру холодильника. По застиглому льоду різцем нарізають грані під кришталь, а основу фігури — квіти, орнамент, мережива. Вгорі усіченого конуса роблять поглиблення у формі риб’ячого ока — для ікри. Готовий постамент ставлять на блюдо, просвердлюють отвір до центру конуса і вставляють в нього лампочку на 3,5 В для освітлення страви.

Читайте ще, як прикрасити новорічний стіл. Дуже багате меню на різні смаки.

Поділитись: