В Ім’я Отця і Сина і Святого духа! 7 червня одне із 12 перехідних свят православної віри Церкви Христової — день Святої Трійці. Тобто це свято, котре міняє дні свого вшанування з року в рік. Тому, на відміну від неперехідних свят, тобто постійних у своїх днях, П’ятидесятниця може мінятись у днях свого спомину про неї.

День Святої Трійці, П’ятидесятниця

День Святої Трійці, П’ятидесятниця

Історія не знає події більш вражаючої, ніж та, яка відбулася через 50 днів після воскресіння з мертвих Христа Спасителя. Вона поза межами нашого розумового сприйняття — диво з чудес на цій землі. До Сіонської світлиці увійшли прості люди, учні Христа, і Його Пречиста Матір. Вони були несмілими, бо не розуміли до кінця подій, що сталися. А вийшли звідти переконані вісники Вселенської Істини, готові йти куди завгодно і вчити народи. Вони вже сміливо говорили всьому світу: розіп’ятий Ісус Христос є Месія.

Апостоли, прийнявши силу з неба, стали мовби іншими людьми — оновленими, зміцнілими, здатними покласти на себе велику справу служіння Христу і Його Церкві. Прийшов на землю Утішитель — Дух Святий, про Якого говорив при розставанні учням Своїм Христос. За допомогою зішестя Духа Святого Сіонська світлиця стає образом народження Церкви на землі, в якій стверджується служіння Божественної Літургії. Саме Церква стає тим місцем, в якому сходженням Духа Святого освячуються приношення віруючих: хліб — у Тіло, вино — в Кров Христа Бога нашого. Як закон прийшов через Мойсея, так і благодать Божа приходить до нас через Христа. Його Хрест, Його муки. Слава Йому, нашому Спасителю, що ми ніколи не переживемо стан старої людини, яким Він жив в очікуванні Месії. Тепер нас не відлучать від Бога ні гріх, ні смерть. Все це перемагається в нас Христом. Умови гріха стають умовою порятунку.

Син Божий — наш Спаситель

Учні зрозуміли спокутне значення явлення у світ Господа і непохитно увірували в Нього, як у Спасителя, Сина Божого. З цього ж моменту апостоли отримали свідоме і чітке уявлення про Бога Отця, Який з любові Своєї послав на землю Свого Сина, і про Сина, що зійшов на землю і постраждав за весь грішний рід людський, і про Духа Святого Утішителя — Духа істини, скарбницю благих і життя подавцю. Вони пізнали Святу Трійцю. Разом з тим вони отримали дар мудрості, пророцтва і чудотворення. Їм надана була здатність говорити різними мовами, яких вони раніше не знали. І проповідь простих рибалок мала велику силу, тому що вони сповнилися благодаті Духа Святого.

У день Святої Трійці, який ми так урочисто святкуємо, закінчується робота Христова, що належить до Його тілесного перебування на землі, і починається робота спасіння Духа Святого. Зішестя Святого духа на апостолів — це не тільки диво, а й подія, пов’язана зі справою нашого спасіння. Дух Святий творить наше духовне відродження. Він відкриває нам таємницю про Пресвяту Трійцю. Амінь.

Священник отець Віктор (МУСТАФІН).

Поділитись: