В Ім’я Отця і Сина і Святого Духа! 11 вересня Церква відзначає день усікновення глави Пророка Іоанна, Хрестителя Ісуса Христа.

Усікновення глави Пророка, Іоанна Предтечі, усікновення глави Іоанна Предтечі, усікновення голови Івана Хрестителя, Пророка Іоанна

…Не маючи добрих помислів, не здобуваючи з них дух, користь, ми не досягнемо успіху, навіть живучи поруч зі святими.

Паїсій Святогорець.

Усікновення глави Пророка

Є свята радісних подій минулого, і ми відповідно вільні від буднів і своєї роботи. Але сьогодні ми не вільні від скорботи, і не піднімаються руки для роботи. Святий Іоанн, Пророк, Предтеча і Хреститель Господній, помер смертю мученика за правду Божу.

Він викривав царя Ірода в тому, що той забрав дружину у свого брата, теж царя — Філіпа. Порушивши закон Божий і людський, цим він спокушав народ. Особливо не сподобалося чути викриття самій незаконній дружині Ірода, Іродіаді. Вона хотіла якомога швидше погубити Пророка.

Однак Ірод бачив в Іоанні великого праведника, щадив його і тільки на догоду дружині посадив його у темницю. Та зла дружина незабаром досягла своєї мети. У час святкування дня народження Ірода, коли її дочка Саломея догодила Іродові та гостям своїм танцем, Іродіада підговорила свою дочку просити собі в нагороду голову її викривача.

Ірод був у п’яному чаді. Щоб не бути порушником клятви, він, відзначаючись слабовіллям, не зміг протистояти злочинному проханню. Голова Пророка, відсічена мечем, була принесена на блюді і подана Іродіаді.

У цей день усікновення глави Пророка встановлений суворий піст. Це данина пам’яті насильницької смерті Пророка. Таким чином, ми святкуємо суворим постом і молитвою усікновення глави Іоанна Предтечі.

Закон Божий не можна порушувати

Не повинен порушувати закон Божий той, хто покликаний його зберігати. Цар, помазаник Божий, став до всього ще й убивцею. Іоанн був Гласом Божим, а тому не пошкодував життя свого. Він повинен був припинити спокусу, яка розбещує тих, заради кого прийшов Христос. І це повинен був робити словом і ділом сам Ірод, як помазаний на престол, а він виявився злочинцем.

Хай завершиться воля Бога. Він зазнав беззаконного вбивства Свого Пророка і Свого Сина, зазнав смерті, щоб урятувати світ. Божі люди, світильники у світі, йдуть крізь сінь і тінь смертну за Богом, несучи світло істини у мороці поглиненого беззаконням світу. І правда їх пророцтв, що справдилися у світі, зміцнює віру одних людей і народжує віру в інших. А правда їх життя і смерті, яка віщає небесні істини, дає силу і розраду тим, хто надалі піде за Богом, смиренно зносячи неправду, біди і хвороби, стаючи за правду Божу.

Світильник духа Пророка Іоанна світить і нам, що в темряві земного життя живуть. Іоанн, мученик Христовий за правду Божу, після кончини своєї зійшов у пекло, де проповідував праведникам прийдешнє звільнення від пут адових явленням Спасителя Христа, якого він вказав перстом чітко і привселюдно, що Він і є той самий Агнець Божий, який візьме гріхи світу.

Інша особливість сьогоднішнього дня усікновення глави Іоанна Хрестителя — це особливе поминання всіх воїнів, які за віру і Вітчизну життя своє поклали; всіх на полях брані убієних; послідовників подвигу Пророка, який віддав життя за істину, справедливість, моральний закон. Після смерті людина органічно поєднується з тими цінностями, які її серце на землі обрало і полюбило. Вже на землі в людині бере початок рай і пекло. Амінь.

Священик отець Віктор (МУСТАФІН).

Поділитись: