В Ім’я Отця і Сина і Святого Духа! 11 вересня Церква відзначає день усікновення глави Пророка Іоанна, Хрестителя Ісуса Христа.

Усікновення глави Пророка

…Не маючи добрих помислів, не здобуваючи з них дух, користь, ми не досягнемо успіху, навіть живучи поруч зі святими.

Паїсій Святогорець.

Усікновення глави Пророка

Є свята радісних подій минулого, і ми відповідно вільні від буднів і своєї роботи. Але сьогодні ми не вільні від скорботи, і не піднімаються руки для роботи. Святий Іоанн, Пророк, Предтеча і Хреститель Господній, помер смертю мученика за правду Божу.

Він викривав царя Ірода в тому, що той забрав дружину у свого брата, теж царя — Філіпа. Порушивши закон Божий і людський, цим він спокушав народ. Особливо не сподобалося чути викриття самій незаконній дружині Ірода, Іродіаді. Вона хотіла якомога швидше погубити Пророка.

Однак Ірод бачив в Іоанні великого праведника, щадив його і тільки на догоду дружині посадив його у темницю. Та зла дружина незабаром досягла своєї мети. У час святкування дня народження Ірода, коли її дочка Саломея догодила Іродові та гостям своїм танцем, Іродіада підговорила свою дочку просити собі в нагороду голову її викривача.

Ірод був у п’яному чаді. Щоб не бути порушником клятви, він, відзначаючись слабовіллям, не зміг протистояти злочинному проханню. Голова Пророка, відсічена мечем, була принесена на блюді і подана Іродіаді.

У цей день усікновення глави Пророка встановлений суворий піст. Це данина пам’яті насильницької смерті Пророка. Таким чином, ми святкуємо суворим постом і молитвою.

Закон Божий не можна порушувати

Не повинен порушувати закон Божий той, хто покликаний його зберігати. Цар, помазаник Божий, став до всього ще й убивцею. Іоанн був Гласом Божим, а тому не пошкодував життя свого. Він повинен був припинити спокусу, яка розбещує тих, заради кого прийшов Христос. І це повинен був робити словом і ділом сам Ірод, як помазаний на престол, а він виявився злочинцем.

Хай завершиться воля Бога. Він зазнав беззаконного вбивства Свого Пророка і Свого Сина, зазнав смерті, щоб урятувати світ. Божі люди, світильники у світі, йдуть крізь сінь і тінь смертну за Богом, несучи світло істини у мороці поглиненого беззаконням світу. І правда їх пророцтв, що справдилися у світі, зміцнює віру одних людей і народжує віру в інших. А правда їх життя і смерті, яка віщає небесні істини, дає силу і розраду тим, хто надалі піде за Богом, смиренно зносячи неправду, біди і хвороби, стаючи за правду Божу.

Світильник духа Пророка Іоанна світить і нам, що в темряві земного життя живуть. Іоанн, мученик Христовий за правду Божу, після кончини своєї зійшов у пекло, де проповідував праведникам прийдешнє звільнення від пут адових явленням Спасителя Христа, якого він вказав перстом чітко і привселюдно, що Він і є той самий Агнець Божий, який візьме гріхи світу.

Інша особливість сьогоднішнього дня усікновення глави Пророка — це особливе поминання всіх воїнів, які за віру і Вітчизну життя своє поклали; всіх на полях брані убієних; послідовників подвигу Пророка, який віддав життя за істину, справедливість, моральний закон. Після смерті людина органічно поєднується з тими цінностями, які її серце на землі обрало і полюбило. Вже на землі в людині бере початок рай і пекло. Амінь.

Священик отець Віктор (МУСТАФІН).