Блукаючи просторами Інтернету, я давно вже звернув увагу на те, що багато хто із дітей шукає різні способи заробітку в мережі. А дехто із них вже заробляють онлайн, і досить таки непогано. Тому я вирішив звернутись до такої теми, як діти і гроші, як налаштовувати наших дітей на правильний шлях і серйозні справи, як навчити дітей розпоряджатися грошима.

Діти і гроші: як навчити дітей розпоряджатися грошима, гроші і діти, заохочення дітей, як працюють гроші

Діти і гроші

Давайте разом попробуємо розібратися в такій непростій темі, як діти і гроші. При однаковому доході хтось примудряється відкладати гроші і регулярно робити великі покупки, а хтось грузне в боргах і кредитах. Фінансова грамотність (або її відсутність) точно впливає на життя дорослих. Хороша новина в тому, що фінансову грамотність можна прищепити з дитинства.

Навчити дітей поводитися з грошима насправді нескладно. Питання тільки в тому, чи готові ви витратити на це свої сили і час. Починати краще з ранніх років.

Згідно з дослідженням вчених з Кембріджського університету, проведеного в 2013 році, фінансові звички складаються вже до семирічного віку, а базове уявлення про гроші діти здатні сформувати вже в три роки.

Процес навчання фінансової грамотності легше проходить в ігровій формі, відзначає фінансист з 30-річним стажем, батько двох дітей Джим Браун і ділиться своїми перевіреними методами.

Грайте в гру «Йдемо в магазин»

Ця гра, як правило, цікава вже дошкільнятам. Влаштувати імпровізований магазин можна в вітальні або на вулиці, обов’язково виставивши в ньому товари з цінниками і оснастивши іграшковою касою з «грошима».

Нехай одна дитина візьме на себе роль покупця, а інша буде касиром. Перший час дорослим краще перебувати поблизу, щоб допомогти дітям і відповісти на виниклі у них питання. Зазвичай діти досить швидко освоюють цю забаву і починають справлятися самі. Розігрування ситуації здійснення покупок дозволяє відточити деякі математичні операції і навички складання бюджету. Також це допомагає дітям вільніше говорити один з одним про гроші.

Гроші і діти: грайте в гру «Скільки це коштує?»

Сидячи за столом, учасники — в тому числі дорослі, як мінімум на перших порах — по черзі показують один одному довільно вибрані товари і пропонують кілька варіантів їх приблизної вартості. Завдання інших — назвати правильну ціну (вартість товарів і послуг в наведених в тексті прикладах вказана з урахуванням українських реалій).

Запитати можна, наприклад, скільки коштує:

  • півлітрова пляшка питної води — 10, 15 або 20 гривень?
  • квиток в кіно — 5, 10 або 15 гривень?
  • послуги мобільного зв’язку в місяць — 40, 60 або 100 гривень?
  • нова машина економ-класу в базовій комплектації — 50 000, 80 000 або 200 000 гривень?

Ця гра і аналогічні допомагають дітям зрозуміти співвідношення вартості різних продуктів і послуг. Так діти і гроші починають дружити.

Регулярно видавайте певну суму

Одна з найбільших помилок дорослих — надання дитині необмеженого доступу до фінансових коштів батьків. Навчитися планувати свої покупки і при необхідності відкладати на них гроші дитині буде простіше, якщо батьки стануть періодично видавати їй встановлену суму. Так, дитина може раз на тиждень отримувати 20 гривень. Ця сума буде збільшуватися на 30 гривень кожен раз, коли дитина стає на рік старше, а також за умови, що протягом тижня вона зробила щось хороше, наприклад допомогла кому-небудь або отримала п’ятірку за складний тест з математики.

Звичайно, не існує встановлених правил, що визначають, скільки грошей ви повинні давати своїй дитині. Це більшою мірою залежить від рівня вашого доходу і очікувань щодо того, які операції може здійснювати дитина.

Відсутність фінансових обмежень часто шкодить дітям в майбутньому. Так, діти, які звикли до гарантованої додаткової грошової підтримки з боку батьків, у дорослому житті частіше схильні розраховувати на додаткові ж фінансові джерела і можуть зловживати оплатою покупок кредитними картами. Це, в якійсь мірі, схоже на метод батога і пряника.

Як навчити дітей складати бюджет

Діти і гроші — це не тільки вміти заробити, а й вміло розпорядитись грошима. Найпростіший спосіб навчити дитину складати бюджет — робити це спочатку разом з нею. Діти часто звуть один одного в гості, в тому числі коли збираються відсвяткувати свій день народження. Встановіть розумний бюджет на подарунок і допоможіть своїй дитині вибрати щось, що за вартістю буде укладатися в цю суму. Простіше шукати необхідні товари в Інтернеті, де також можна порівняти ціни на одну і ту ж річ.

Покажіть, як працюють гроші

Ймовірно, рано чи пізно дитина накопичить певну суму, яку можна буде покласти на рахунок в банку. Поясніть дитині, що тепер її гроші працюють. Звичайно, для неї ця фраза може бути занадто абстрактною, тому варто в зрозумілих висловах розповісти, як зберігаються в банку гроші приносять додаткові дивіденди в вигляді відсотків (пасивний дохід) і як сума на рахунку постійно збільшується (накопичення). Розуміння цього і звичка збирати гроші послужать дитині хорошу службу.

Заохочення дитини до благодійності

Діти і гроші вкладені ними на благодійні речі. Батьки, які регулярно жертвують кошти благодійним або некомерційним організаціям, таким чином подають власним дітям відмінний приклад і попутно захищають їх від егоїзму і жадібності.

Коли дитина накопичить достатньо грошей, можна показати їй список благодійних організацій і разом вибрати ту, чия місія найбільш близька і зрозуміла самій дитині. Це відмінний спосіб навчити її доброті, вмінню ділитися і розуміння того, як гроші — будь то 50, 500 або 5000 гривень — можуть принести користь.

Поділитись: