Зараз як раз та пора, коли деяким батькам доводиться впадати в ступор, коли їх запитуєш, чи готова дитина до навчання в школі. Але не хочеться писати про погане, бо у мене є віра в те, що батьки все зроблять, аби їхній дитині було комфортно навчатись.

Чи готова дитина до навчання в школі, особливості підготовки дитини до школи, підходи до підготовки дитини до школи

Чи готова дитина до навчання в школі

Перший похід дитини в школу — складне випробування, як для батьків, так і для самого дитяти, адже до цього часу основною її діяльністю були ігри, а тут доведеться вчитися, бути дисциплінованим.

На щастя, часи, коли дітей відправляли в школу, керуючись тільки досягненням певного віку, і навчали за єдиною для всіх програмою, починаючи з першого класу, давно позаду. Тепер перед батьками постає питання вибору школи, в якій таланти їх дітей не пригнічуватимуться, а навпаки підтримають і будуть розвивати.

На жаль, багато батьків занадто мало уваги приділяють підготовці дитини до школи (найчастіше керуються принципом «я якось відучився, значить і дитина зможе»), але ж школа — далеко не вирішення всіх проблем і в першу чергу готовими до такого випробування повинні бути саме батьки.

У сучасних школах досить поширеною є практика набору учнів до першого класу за результатами співбесіди, в якому бере участь як педагог, так і психолог. Тому в першу чергу важливо пояснити дитині, що в школі їй буде цікаво — прищепити бажання вчитися.

Варто також поцікавитися, які тести використовуються для визначення рівня розвитку дитини і підготувати її до першого в житті іспиту.

Особливості підготовки дитини до школи

Деякі батьки впевнені — до того, як піти в перший клас, дитина повинна вміти читати і писати, а також рахувати. Саме ці вміння є основоположними для школи з позиції більшості дорослих і саме їм віддають перевагу.

У той же час, цим навичкам дитину може навчити саме школа, а завдання батьків полягає в тому, щоб розвинути у дитини ініціативу і бажання вчитися, а також базові здібності, які допоможуть їй засвоїти читання, рахування і письмо.

Наприклад, вкрай важлива дрібна моторика рук, що забезпечує здатність управлятися з письмовим приладдям. Важливо, щоб саме батьки навчили дитину правильно тримати олівець чи ручку. Розвитку координації сприяє також малювання (починати займатися можна в малому віці, а коли дитина підросте приділіть увагу малюванню дрібних геометричних фігур — трикутників, кругів, квадратиків, а також вертикальних і похилих ліній — майбутніх елементів букв і цифр).

Коли дитина вже впевнено тримає олівець, можна попросити її, наприклад, перемалювати букви з абетки. Саме попросити — діти дуже негативно ставляться до контролю і намагаються бути самостійними. Покажіть дитині, що всі дорослі вміють писати і це дуже цікаво, тоді вона сама потягнеться до олівця. Після таких завдань і маніпуляцій з дитиною ви завжди знайдете що відповісти на питання, чи готова дитина до навчання в школі?

Основні підходи до підготовки дитини до школи

При підготовці дитини до школи потрібно враховувати кілька базових моментів, що включають в себе як набір необхідних знань і навичок, так і психологічні, соціальні і фізіологічні моменти. Оскільки основною функцією школи є все ж навчання, почнемо з того, що треба вміти дитині перед тим, як вона піде в школу.

Найважливішим моментом тут є загальний кругозір, що розвиває зацікавленість в пізнанні навколишнього світу. Поки дитина маленька і не може вчитися самостійно, основним джерелом інформації про світ для неї є батьки, тому дуже важливо постаратися відповідати на всі питання, які задаються в ключі «як і чому», а не відмахуватися.

Також варто враховувати, що діти мають схильність пробувати все самостійно, це треба заохочувати, але не упускати дитину з поля зору. Не забороняйте дитині простим «не можна», поясніть, заборони повинні бути завжди обґрунтовані.

Важливими навичками вважається також знання букв і чисел. В ідеалі, дитина повинна вміти читати (по складах) і рахувати (хоча б в межах до десяти) ще до того, як піде в перший клас. Обов’язковим є вміння:

  • розрізняти геометричні фігури;
  • розуміти де ліва сторона, а де права;
  • визначати який предмет більше за розмірами і тому подібне.

Позитивно на розвитку пам’яті позначається також заучування різноманітних віршиків (тільки обов’язково треба зацікавити дитину), а також розуміння дітьми причинно-наслідкових зв’язків.

От і вся відповідь на запитання, чи готова дитина до навчання в школі? Ця інформація є добрим натяком на добру справу.

Поділитись: