Принципи заохочення і покарання, або як їх ще називають — метод батога і пряника, одні з педагогічних прийомів, про які ми поговоримо в цій статті.

Метод батога і пряника, виховання наших дітей, похвала і заохочення, заборони та обмеження, заохочення і покарання

Метод батога і пряника, або як виховувати дітей заохоченням і покаранням

 1. Покарання — діляться на дві основні форми. Одна з форм позбавлення батьківської любові, інша — можливі больові відчуття. Багато психологів радять не вдаватися до різноманітних фізичних покарань. Зміна поведінки відбувається в присутність саме тієї людини, яка покарала. За допомогою тілесних покарань в дітях розвиваються небажані і, в основному, негативні властивості характеру. Якщо ви хочете досягти результату від покарання, необхідно дати зрозуміти, що караючи дитину, ви її як і раніше любите, покарання має ставитися до окремого випадку поведінки дитини, не до особистості в цілому. За рахунок фізичних покарань, дитина замикається, в подальшому розвивається жорстокість і приходить розуміння того, що тільки таким чином можна домогтися бажаного. Карати дитину необхідно саме в момент вчинення проступку.
 2. Заохочення. Найчастіше заохочують дві форми поведінки: це поведінка, яку очікували батьки від дитини в критичній ситуації і правильні дії в різних областях. Заохочення дається за позитивні сторони поведінки.

Заохочення або покарання?

У вихованні дитини метод батога і пряника включає в себе такі дії, як заохочення та покарання. Дитині потрібен розумний баланс між свободою дії і строгими обмеженнями. Дитина повинна слухати батьківські вимоги, але їх кількість повинна бути мінімальною і у певних сферах. Заборони для дитини необхідні в таких сферах: якщо це стосується здоров’я дитини, особиста і фізична безпека, а також інших людей, збереження культурних, матеріальних і духовних цінностей. Вимог має бути мало і вони повинні відповідати віку, виховним цінностям та індивідуальним особливостям дитини. Ось деякі правила для висування своїх вимог і заборон:

 • Давайте прямі і ясні вказівки.
 • Давайте позитивні вказівки
 • Давайте короткі і окремі вказівки.
 • Проявляйте повагу і будьте чемні.
 • Не кричіть, використовуйте нейтральний тон.
 • Давайте конкретні вказівки.
 • Не карати за не послух, якщо дитина не може виконати вашу вимогу.

Головне завдання виховання — навчити дітей слухняності. Воно не повинно привести до тиранії і диктату.

Заборони і покарання

Треба твердо засвоїти, що метод батога і пряника — це не суцільна похвала, що у вихованні дитини існують ще й заборони і покарання. Батьки зобов’язані встановлювати заборони на певну поведінку дітей.

Дотримуйтеся наступних правил, коли робите дитині зауваження:

 1. Обговорюйте причини поганої поведінки дитини і шляхи виходу з даної ситуації.
 2. Говоріть лаконічно і чітко.
 3. Як можна менше починайте свої погрози зі слів «якщо і чому»

Якщо ви все-таки караєте своїх дітей, то візьміть до уваги наступне:

 • Попереджати заздалегідь, що за цей проступок дитину покарають.
 • Не правильно відкладати покарання, якщо ви вже оголосили його.
 • Якщо ви забороняєте дитині щось робити, то ви повинні пояснити причини і запропонувати інший варіант поведінки.
 • Батьки своєю власною поведінкою подають приклад дитині.
 • Караючи дитину батьків не повинна мучити совість і вони повинні бути впевнені в правильності свого рішення.
 • Коли батьки карають дитину, вони повинні дати зрозуміти що це їм неприємно.
 • Не доходьте до застосування фізичної сили.

Істотним фактором у стосунках з дитиною є встановлення обмежень.

Заборони та обмеження

Правила, які допомагають безконфліктній ситуації в родині:

 1. Обов’язково в житті дитини повинні бути присутні правила. Якщо правил не існує, то дитина думає, що її забули.
 2. Правила повинні бути гнучкими і їх не повинно бути занадто багато. Дитину не треба обмежувати в русі або спілкуванні і в дослідницьких інтересах. Дитина повинна розуміти причину того чи іншого обмеження. Дитина, відчуваючи повагу до її волі, буде легше сприймати батьківські обмеження.
 3. Вимоги батьків не повинні суперечити потребам дитини.
 4. Правила, які ви використовуєте повинні бути узгоджені між вами, дорослими. Дорослі повинні заздалегідь домовитися, що їм вимагати від дитини.
 5. При повідомленні про вимогу або заборону тон повинен бути роз’яснювально-дружнім.
 6. Карати дитину краще не роблячи їй погано, а позбавляючи хорошого. Створіть в родині запас сімейних традицій.

Якщо ви будете дотримуватись цих правил, то поведінки дитини, якої ви не бажаєте, стане менше.

Похвала і заохочення

Метод батога і пряника також передбачає похвалу і заохочення. У процесі виховання похвала також важлива, як і покарання. Будь-яке зусилля дитини має відзначатися і заохочуватися. Чи домоглася вона результату чи ні, головне зусилля.

При виборі методу заохочення потрібно звернути увагу на вікові обмеження, можливості і індивідуальні якості дитини. Існує кілька типів особистості.

 • Боязливі і нерішучі діти. Люблять виконувати роботу самостійно, поодинці. Діти такого типу переживають, чи впораються з отриманим завданням. Такого типу дітей необхідно хвалити і заохочувати. Всі їх досягнення не можна залишати без уваги. До них краще застосовувати випереджальну похвалу.
 • Акуратні, відповідальні до педантизму діти. Намагаються виконати будь-яку справу з максимальним результатом, помилок намагаються не допускати, якщо це трапляється, то вони сильно переживають. Хвалити їх треба не тільки при досягненні високих результатів, але і протягом всієї роботи.
 • Діти, впевнені в собі. Їм все вдається без особливих зусиль. При заохоченні за таких дітей потрібно побоюватися, щоб впевненість не перейшла в самовпевненість. Таких дітей треба хвалити за результати серйозних зусиль, а найбільше за надану допомогу іншим дітям або за спробу порадіти чужому успіху.

Як бачите, метод батога і пряника не такий вже складний, щоб його застосовувати у вихованні дітей. А ще непогано було б ознайомитись з невеличкою статтею, де описується виховання правдивості та скромності.

Поділитись: