Зараз мова піде про Таїнство Хрещення, будуть дані пояснення щодо нього. Якщо ви прийняли рішення ходити до церкви, вам треба охреститися. Людина яка нехрещена не допускається до Таїнств, не споминається в церковних молитвах, не можна її вписувати в записку на требу.

Таїнство Хрещення, хреcні батьки, обов’язки хресних батьків

Таїнство хрещення

У православному катехізисі (правила, що містять основні положення християнського віровчення) дається таке визначення цього Таїнства: «Хрещення (грец. ваптісіс — занурення) є Таїнство, в якому віруючий, при триразовому зануренні тіла в воду, з призиванням Бога Отця і Сина і Святого Духа, вмирає для життя плотського, гріховного, і відроджується від Духа Святого в життя духовне, святе. Так як Хрещення є духовне народження, а народжується людина лише однин раз, то це Таїнство Хрещення не повторюється».

Але, якщо невідомо, чи була людина хрещена і немає можливості це дізнатися, то вона може хреститися знову. Якщо раптом це виявиться другим Хрещенням, то незнання хрещеного не зарахується йому в провину.

Зазвичай Хрещення проводиться в храмі, про час і порядок проведення Таїнства необхідно дізнатися безпосередньо в тому храмі, де ви маєте намір хреститися (або хрестити дитину).

Чи потрібно проводити Таїнство Хрещення немовляти — і коли

Деякі люди вважають, що не мають права вирішувати за своїх дітей, бути їм хрещеними чи ні. Виросте, а там сам розбереться.

Це неправильно. Якщо батьки люди віруючі (або бажають бути такими, самі хрещені), то немовлят слід хрестити. Зазвичай це роблять на 40-й день від народження, але можна хрестити раніше або пізніше (головне — не затягувати з хрещенням). Не слід побоюватися, що після Таїнства Хрещення, коли немовля триразово занурять в воду, воно може розболітися, застудитися та ін. Холодна пора року не повинна бути перешкодою для Хрещення. Відомо безліч випадків, коли кволі, хворі діти йшли на поправку і організм їх зміцнювався після Таїнства.

Про хрестильне приладдя і про те, що необхідно принести в храм для Таїнства слід дізнаватися безпосередньо в храмі.

Хреcні батьки

Якщо Таїнство Хрещення приймає доросла людина, їй хресні батьки не потрібні. У малюків же, як правило, бувають хресні батьки. За канонами досить одного такого батька, краще — однієї статі з охрещуваним (хлопчикові потрібен хресний батько, дівчинці — хрещена мати), але не обов’язково.

Увага! На хресних батьків покладається обов’язок духовного наставництва; вони повинні керувати духовним життям хрещеника; тому хресні батьки обов’язково повинні бути:

  1. Хрещені.
  2. Віруючі.
  3. Вхожі до церкви.
  4. Добре розбиратися в Святому Письмі і Святому Переданні.
  5. Молитовниками — адже ці люди беруть на себе відповідальність завжди молитися про своїх хресних чад.

Тому не варто вибирати в хресні своїм дітям просто хороших людей, добрих друзів, багатих і високопоставлених осіб. Для хресних батьків важливі не людські якості, а духовні.

Точно також не варто погоджуватися на роль хресного, якщо ви, наприклад, не готові носити, а потім водити хрещеника в храм, молитися з ним і за нього, вчити його основам Православ’я, залучати його до церковних Таїнств. Розрізняйте номінальне побутове «хресний» (= друг батьків, з яким ті довіряють іноді побутові турботи про дитину) і церковне «хресний» (= саме духовний наставник, людина, яка бере на себе відповідальність за передачу хрещенику досвіду церковного життя).

Не варто брати в хресні своїм дітям людей, що живуть в інших містах (вони свідомо не зможуть сумлінно виконувати своїх обов’язків). Не варто й самим погоджуватися хрестити дітей іногородніх друзів і родичів.

Хто не може бути хресним

За нормами Синодального періоду Православної Церкви, «не можуть бути хресними божевільні, абсолютно необізнані в вірі, а також злочинці, явні грішники і взагалі особи, що низько впали в громадській думці, за своєю моральною поведінкою… Не бувші у сповіді і святого Причастя 5–10 років, звичайно, через недбальство, не можуть дати хрещеникам від купелі наставництво і повчання в своєму житті, що ставиться в обов’язок хресним батькам».

Також виділяється кілька категорій людей, які не можуть бути хресними батьками конкретної людини по ряду критеріїв: з огляду на ступінь родинності, чернечих обітниць, даних особою, якій хочуть запропонувати стати хресним і ін.

Також Таїнство Хрещення має перелік людей, які не можуть бути хресними:

  1. Ченці і черниці.
  2. Батьки для власних дітей.
  3. Особи, які перебувають між собою у шлюбі (або наречений і наречена) не можуть хрестити одне немовля, бо при духовній спорідненості подружнє життя неприпустимо. При цьому подружжю дозволяється бути хресними різних дітей одних і тих же батьків, але різночасно.
  4. Невіруючі.
  5. Нехрещені.
  6. Малолітні.
  7. Психічно ненормальні (душевнохворі) люди.
  8. Особи, які прийшли в храм в нетверезому стані.

Обов’язки хресних батьків

Саме на хресних батьках лежить обов’язок причащати своїх хрещеників. Немовлят прийнято причащати (по можливості — якщо дитя не хворіє) щотижня, зазвичай це роблять в неділю і на основні свята.

Малюків приносять до початку причастя і без черги проносять до Чаші.

Вибираючи хресного для своєї дитини, майте на увазі таку його функцію: чи зможе ваш знайомий, напевно гідний і хороший чоловік, щонеділі носити немовля до церкви? А коли дитина підросте, водити за ручку?

А ви, якщо вас запрошують в хресні батьки, зможете щотижня спочатку носити, потім — водити свого хрещеника в храм?

Ось тепер ви знаєте, що таке Таїнство Хрещення. А ще цікаво буде почитати статтю про Хрещення Господнє.

Поділитись: