Друзі, читачі і гості цього блоґу! А чи знаєте ви яке молоко ми п’ємо? Чи можете ви собі уявити скільки існує різновидів молока? Зараз ви отримаєте відповіді на ці питання. Якого тільки молока немає…

Яке молоко ми п’ємо, види молока, молоко нормалізоване, ультрапастеризоване молоко, стерилізоване молоко, пастеризоване молоко, термізоване молоко

Яке молоко ми п’ємо

У супермаркетах якого тільки молока немає:

  1. Стерилізоване.
  2. Пастеризоване і навіть ультрапастеризоване.
  3. Відновлене.
  4. Нормалізоване.
  5. Гомогенізоване…

Чим різняться ці види? Яке молоко краще?

Молоко «з-під корови» найкорисніше, але й найнебезпечніше, оскільки може містити хвороботворні мікроорганізми. Тому для підстрахування його слід кип’ятити. А на промислових підприємствах термічній обробці обов’язково піддають усе молоко. І ось що одержують.

Термізоване молоко

Поки що таке молоко виробляють лише деякі заводи. Його піддають м’якій тепловій обробці — за 25-30 секунд нагрівають лише до температури 60…65°C. Наразі воно вважається «найприроднішим» і найкориснішим. У магазинах воно поки що рідкість.

Пастеризоване молоко

Донедавна таке молоко вважалося найкориснішим. Його витримують кілька хвилин при температурі 65…95°C, що дозволяє зберегти біологічно активні речовини, молочнокислі бактерії і вітаміни (крім вітаміну C). Із такого молока можна приготувати сир, йогурт. Але термін його придатності невеликий — усього тиждень, і то в холодильнику.

Стерилізоване молоко

А ось стерилізоване молоко вже не можна назвати натуральним. Нагрівання до 120°C знищує в молоці не лише шкідливу, а й корисну мікрофлору, вітаміни, змінює амінокислоти. Таке молоко зберігається до півроку.

Ультрапастеризоване молоко

У процесі виробництва таке молоко кілька секунд витримують при дуже високій температурі (135…150°C) і миттєво охолоджують. Молоко виходить смачне, але в ньому гинуть лактобацили і втрачає активність багато ферментів, хоча вітамінів залишається більше, ніж у стерилізованому.

Молоко нормалізоване та гомогенізоване

На багатьох упаковках можна прочитати «Молоко нормалізоване, гомогенізоване». У різних корів різна жирність молока. Навіть в однієї корівки впродовж року показник жирності молока коливається. Тому на заводі продукт спочатку розділяють на жирну і знежирену фракції (сепарують), а потім зміщують (нормалізують), аби одержати продукт потрібної жирності. Стандартним вважається молоко нормалізоване, яке містить 3,2% жиру. Щоб одержати продукт підвищеної жирності (4-6%), у нього додають вершки. А для виробництва знежиреного молока з нього жир видаляють зовсім. До молока зниженої жирності вводять від 0,5 до 2,5% жиру.

У процесі гомогенізації жир у молоці розбивають на дрібні частинки, аби він рівномірно розподілявся по всьому продукту, а не згущувався на його поверхні у вигляді вершків. Ось і все. Гомогенізують зазвичай стерилізоване й ультрапастеризоване молоко, а незбиране і деякі сорти пастеризованого такій обробці не піддають.

Тепер ви хоча б трохи взнали, яке молоко ми п’ємо. Також цікаво вам буде взнати про зберігання молочних продуктів у домашніх умовах.

Поділитись: