Друзі, читачі і гості цього блоґу! А чи знаєте ви яке молоко ми п’ємо? Чи можете ви собі уявити скільки існує різновидів молока? Зараз ви отримаєте відповіді на ці питання.

Яке молоко ми п’ємо

Яке молоко ми п’ємо

У супермаркетах якого тільки молока немає:

  1. Стерилізоване.
  2. Пастеризоване і навіть ультрапастеризоване.
  3. Відновлене.
  4. Нормалізоване.
  5. Гомогенізоване…

Чим різняться ці види? Яке молоко краще?

Молоко «з-під корови» найкорисніше, але й найнебезпечніше, оскільки може містити хвороботворні мікроорганізми. Тому для підстрахування його слід кип’ятити. А на промислових підприємствах термічній обробці обов’язково піддають усе молоко. І ось що одержують.

Термізироване молоко

Поки що таке молоко виробляють лише деякі заводи. Його піддають м’якій тепловій обробці — за 25-30 секунд нагрівають лише до температури 60…65°C. Наразі воно вважається «найприроднішим» і найкориснішим. У магазинах воно поки що рідкість.

Пастеризоване молоко

Донедавна таке молоко вважалося найкориснішим. Його витримують кілька хвилин при температурі 65…95°C, що дозволяє зберегти біологічно активні речовини, молочнокислі бактерії і вітаміни (крім вітаміну C). Із такого молока можна приготувати сир, йогурт. Але термін його придатності невеликий — усього тиждень, і то в холодильнику.

Стерилізоване молоко

А ось стерилізоване молоко вже не можна назвати натуральним. Нагрівання до 120°C знищує в молоці не лише шкідливу, а й корисну мікрофлору, вітаміни, змінює амінокислоти. Таке молоко зберігається до півроку.

Ультрапастеризоване молоко

У процесі виробництва таке молоко кілька секунд витримують при дуже високій температурі (135…150°C) і миттєво охолоджують. Молоко виходить смачне, але в ньому гинуть лактобацили і втрачає активність багато ферментів, хоча вітамінів залишається більше, ніж у стерилізованому.

Молоко нормалізоване та гомогенізоване

На багатьох упаковках можна прочитати «Молоко нормалізоване, гомогенізоване». У різних корів різна жирність молока. Навіть в однієї корівки впродовж року показник жирності молока коливається. Тому на заводі продукт спочатку розділяють на жирну і знежирену фракції (сепарують), а потім зміщують (нормалізують), аби одержати продукт потрібної жирності. Стандартним вважається молоко нормалізоване, яке містить 3,2% жиру. Щоб одержати продукт підвищеної жирності (4-6%), у нього додають вершки. А для виробництва знежиреного молока з нього жир видаляють зовсім. До молока зниженої жирності вводять від 0,5 до 2,5% жиру.

У процесі гомогенізації жир у молоці розбивають на дрібні частинки, аби він рівномірно розподілявся по всьому продукту, а не згущувався на його поверхні у вигляді вершків. Ось і все. Гомогенізують зазвичай стерилізоване й ультрапастеризоване молоко, а незбиране і деякі сорти пастеризованого такій обробці не піддають.

Тепер ви хоча б трохи взнали, яке молоко ми п’ємо. Також цікаво вам буде взнати про зберігання молочних продуктів у домашніх умовах.

Поділитись: