Прийшла осінь і прийшов час збирання картоплі. Одночасно завбачливі господарі відбирають і посадковий матеріал. Тому для тих, хто новачок в цій справі, публікуються корисні поради про те, як вибрати картоплю на посадку для вирощування в умовах спеки. Одночасно будуть надані рекомендації по зберіганню бульб.

Як вибрати картоплю на посадку, вирощування картоплі в умовах, зберігання картоплі в ящиках

Як вибрати картоплю на посадку

Вирощуючи картоплю, потрібно враховувати біологічні та господарські особливості сортів. Бажано мати на своїй ділянці декілька сортів різних груп стиглості. Це дозволяє уникнути можливого впливу несприятливих факторів на врожай одного обраного сорту, оскільки ґрунтово-кліматичні умови для різних сортів не завжди збігаються. Для вирощування необхідно підібрати сорти, стійкі до раку, а якщо на городі завелася картопляна нематода (або для профілактики) — і нематодостійкі.

Сорти різняться:

  1. за формою бульб;
  2. забарвленням шкіри і м’якоті;
  3. кількістю, розташуванням і глибиною вічок;
  4. структурою тканини;
  5. строкам дозрівання;
  6. часом потемніння після очищення і після варіння;
  7. часом варіння до готовності;
  8. масою відходів після очищення;
  9. за призначенням.

За формою бульби бувають:

  • округлі;
  • овальні;
  • видовжені.

За забарвленням шкіри бувають:

  • білі;
  • жовті;
  • червоні;
  • коричневі;
  • фіолетові тощо.

Вічок може бути мало (3-4) і багато (6-8). Вони розташовуються по всій поверхні бульби або тільки на верхівці, можуть знаходитися глибоко або на поверхні, можуть бути ледве помітними. Структура тканини буває щільна, дрібнозерниста або рихла. На форму і розмір бульб значно впливають ґрунтово-кліматичні умови вирощування.

Однак форма картоплі не завжди служить ознакою господарсько-ботанічного сорту. Враховувати потрібно також інші характеристики. Тому багато хто із-за хибних уявлень не знає як вибрати картоплю на посадку. Бульби в середньому на 75% складаються з води і на 25% із сухих речовин. Саме склад і якість сухих речовин багато в чому визначають споживчі властивості картоплі. Основною складовою сухих речовин є крохмаль. Залежно від погодних умов вміст крохмалю в одному сорті може відрізнятися в межах 15-35%. У вологі роки вміст сухої речовини і крохмалю в картоплі знижується, а в сухі, навпаки, зростає.

Сорти ранньої столової картоплі повинні відрізнятися ранньостиглістю і швидким накопиченням урожаю. Оскільки цю картоплю збирають рано, вона не встигає утворити міцну повноцінну шкірку, тому легко обдирається. Зовнішні пошкодження на молодій червоній шкірочці дуже помітні, тому бажано, щоб такі сорти мали жовту шкірку і круглоовальну або овальну форму бульб.

Вирощування картоплі в умовах спеки

Вже у вересні бажано відібрати або придбати посадковий матеріал сортів, які будуть давати врожай в умовах літньої спеки. Звичайно, краще було б придбати систему крапельного зрошення, проте для багатьох це досить дорого. Тому багато хто з городників намагається замінити зрошення обробітком посухостійких сортів, які можна вирощувати без поливу і в посушливі роки отримувати пристойні врожаї. До посухостійких відносяться сорти:

  1. Слов’янка.
  2. Розара.
  3. Мінерва.
  4. Пікассо.
  5. Невський та інші.

Вони поглинають воду з глибоких горизонтів ґрунту, мають добре облистнені кущі, що затінюють землю і перешкоджають випаровуванню ґрунтової вологи. При дуже високій температурі повітря в денний час вони починають згортати листя в трубку, зменшуючи поверхню випаровування і відповідно зберігаючи більше вологи.

Отже, багато чого залежить від того, як вибрати картоплю на посадку, щоб виростити її в умовах літньої спеки. Однак останніми роками спека стала частішою, тому картопля взагалі втрачає здатність накопичувати урожай, знижує товарність продукції й вироджується. Селекціонери намагаються вивести жаростійкі сорти. До них належать сорти, здатні не знижувати вегетацію, бульбоутворення, обмін речовин, а отже, обсяг і товарність урожаю в умовах високих температур. Такі властивості можуть мати рослини, які відзначаються здатністю до підвищеного засвоєння вологи і її випаровування. Інтенсивно випаровуючись, вода відбирає у листової маси зайву теплову енергію, за рахунок чого відбувається охолодження всієї рослини.

Таким чином, поняття посухостійкості та жаростійкості відрізняються, оскільки посухостійкі сорти здатні обмежувати випаровування вологи (що важливо при посухах і відсутності зрошення), а жаростійкі, навпаки, інтенсивно випаровують вологу і поглинають знову (що можливо при організованому зрошенні).

Поки лише сорт Слов’янка залишається найбільш посухо- і жаростійким українським сортом. За врожайністю протягом останніх посушливих років можна виділити також сорти вітчизняної та зарубіжної селекції:

  1. Агаві.
  2. Беллароза.
  3. Вінета.
  4. Динар.
  5. Кіранда.
  6. Нагорода.
  7. Надійний.
  8. Обрій.
  9. Овація.
  10. Партнер.
  11. Рив’єра.
  12. Романце.
  13. Санте.
  14. Серпанок.
  15. Скарбниця.
  16. Тайфун.
  17. Талент.
  18. Тірас.
  19. Ерроу.

Помічено, що сорти, які мають червоні або фіолетові бульби, у більшості випадків характеризуються більшою посухо- і жаростійкістю, ніж білі.

  • Рив’єра дуже ранній сорт, здатний уникати спекотного літа.
  • Ерроу — сорт ранньостиглий, але за своїм великим розміром бульб, швидкістю накопичення врожаю і досягненням товарної фракції стає більш вигідним, ніж багато надранніх сортів.
  • Романце у жаркі роки за достатнього вологозабезпечення дає дуже високі врожаї великих і вельми смачних бульб.
  • Овація має високі, міцні, добре облистнені кущі, що випаровують багато вологи, а також надійно прикривають від пекучого сонця прикореневу зону.

Зберігання картоплі в ящиках

Друзі, вище ви вже ознайомились з тим, як вибрати картоплю на посадку. А тепер поради про те, як зберегти не тільки посадкову, а й увесь урожай картоплі.

Картоплю найкраще зберігати в погребі не насипом, а в окремих решітчастих ящиках висотою не більше 1 м з щілинами 2-3 см. Їх встановлюють на висоті 25-30 см над підлогою. Між ящиками і стіною повинна бути відстань як мінімум 30 см, між стелею і бульбами — 60-80 см.

Якщо повітря над картоплею холодніше, ніж усередині ящика, де вона зберігається, бульби пітніють. При різниці навіть в один градус випадає конденсат. Щоб цього не трапилося, треба підтримувати більш високу температуру над картоплею і більш низьку — під нею. І найкраще зберігати бульби дрібними партіями, накривши соломою або мішковиною. Це укриття міняють, як тільки воно стане мокрим.

Можна поверх бульб насипати 2-3 шари буряків або хрону, очистивши їх від бадилля і землі. Картопля залишиться сухою, а всю вологу вберуть інші коренеплоди, що їм тільки на користь: будуть менше в’янути і довше зберігатися.

Поділитись: