При вирощуванні розсади в зимові місяці рослини для їх нормального розвитку необхідно досвічувати. Але, перш, ніж купувати для цього лампи, потрібно провести розрахунок потужності ламп.

розрахунок потужності ламп, вирощування розсади, приклад розрахунку кількості ламп, освітленість на поверхні, освітленість рослин

Розрахунок потужності ламп для вирощування розсади

Найчастіше використовують люмінесцентні або газорозрядні світильники, які можна встановлювати над розсадою на невеликій висоті. Але вони розрізняються за потужністю, колірним спектром тощо. При проектуванні системи для освітлення рослин треба правильно підібрати світильник і кількість ламп, тобто зробити правильний розрахунок потужності ламп.

Кількість люмінесцентних ламп можна визначити, знаючи середній рівень освітленості на поверхні. Для цього необхідно визначити світловий потік у люменах, помноживши освітленість у люксах на площу поверхні в метрах. Втрати світла становлять приблизно 30% для лампи, що висить на висоті 30 см від рослин, і 50% для лампи, що знаходиться на висоті 60 см від рослин. Але без використання рефлектора (відбивача) втрати зростають у кілька разів. Визначивши світловий потік ламп, можна знайти їх сумарну потужність. Знаючи, що люмінесцентні лампи дають приблизно 65 Лм на 1 Вт потужності.

Приклад розрахунку кількості ламп на площу 0,5×1 м

Розрахунок потужності ламп залежить від багатьох факторів. Приміром, розрахуємо, скільки ламп потрібно для освітлення полиці з рослинами розміром 0,5×1 м. Площа освітлюваної поверхні складе 0,5×1=0,5 кв. м. Припустимо, що нам необхідно освітлити рослини, які віддають перевагу помірному світлу (15000 Лк). Освітлити всю поверхню полиці з таким рівнем освітленості буде складно, тому ми зробимо оцінку виходячи із середньої освітленості 0,7×15000=10500 Лк. При цьому рослини, які потребують більше світла, помістимо на полиці безпосередньо під лампу, де освітленість вища за середню. Отже необхідно 0,5×10500=5250 Лм.

Лампи на висоті 30 см повинні давати приблизно в півтора рази більше світла (втрати складають 30%), тобто близько 7875 Лм. Сумарна потужність ламп має бути близько 7875/65=121 Вт. Тобто потрібну кількість світла забезпечать дві компактні люмінесцентні лампи по 55 Вт з рефлектором. Але якщо поставити звичайні «трубки» по 40 вт, то їх знадобиться три або навіть чотири, оскільки лампи, розміщені близько одна до одної, починають взаємно екранувати, і ефективність освітлювальної системи знижується. Якщо не використовувати рефлектор, то в цій схемі доведеться брати в три або чотири рази більше ламп.

Слід мати на увазі, що освітленість на поверхні обернено пропорційна квадрату відстані від лампи до поверхні. І якщо підняти лампу, що висіла над рослинами на висоті 0,5 м, на висоту 1 м від рослин, збільшивши таким чином відстань між ними вдвічі, то освітленість рослин зменшиться вчетверо. Тому світильники встановлюють так, щоб світло падало на рослини зверху.

Ось такий досить нескладний розрахунок потужності ламп для вирощування розсади.

Поділитись: