Як ви гадаєте, що зараз хвилює дбайливих городників? Правильно, посуд для вирощування розсади — це те, про що дбайливий городник повинен подбати заздалегідь. У магазинах і на ринках вам запропонують такий багатий асортимент контейнерів для розсади, що часом навіть досвідченому дачникові-городникові непросто розібратися, яким із них віддати перевагу. А про початківців і говорити не доводиться. Сподіваюсь, ці поради допоможуть вам зробити правильний вибір.

Посуд для вирощування розсади, поради для вирощування розсади

Посуд для вирощування розсади

Для вирощування молодих рослин овочевих і квіткових культур виробники випускають такі види контейнерів.

Касети

Це тара, розділена на окремі гнізда. Вони виготовляються з пластику і розраховані на багаторазове використання. Касети бувають різними за кількістю, формою, обсягом гнізд і розміром дренажних отворів.

  • Полюси: дозволяють створити однакові умови для всіх рослин, що сприяє рівномірному росту та розвитку розсади, полегшують догляд, гарантують безпечне транспортування, захищають рослини від хвороб, а кореневу систему від пошкоджень при витяганні з гнізда.
  • Мінуси: незважаючи на те, що стінки касет мають ребра жорсткості, вони легко ламаються і мнуться в процесі експлуатації.

Міні-парники

Являють собою практично ті ж самі касети, але додатково забезпечені прозорою кришкою, виготовленою з полівінілхлориду.

  • Плюси: забезпечують відносно постійні умови, необхідні для проростання насіння, — підвищену вологість і тепло.

Лотки

Лотки, це такий посуд для вирощування розсади, котрий зазвичай виготовляють із пластику. Вони випускаються різної форми. Найбільш зручні для вирощування розсади лотки прямокутної форми з гніздами близько 4,5-6 см і висотою бортиків 7-10 см. На дні лотка знаходиться сітка, а в дні є дренажні отвори.

  • Плюси: такий посуд для вирощування розсади полегшує догляд, забезпечує зручність, цілісність розсади при транспортуванні.
  • Мінуси: при недостатній глибині й обсязі коріння рослин переплітаються, що призводить до його пошкодження при пересадженні. І тоді розсада погано приймається.

Останнім часом стають усе більш популярними ЕМ-лотки для розсади. Вони складаються з підносу і пластин, які вставляються одна в одну, утворюючи квадратні клітини, де й вирощуються молоді рослини. Зручність такого лотка в тому, що можна виймати по черзі пластини і лопаткою брати сіянці разом із землею з окремої клітинки. Це дозволить менше пошкоджувати коріння. Виробники запевняють, що розсада в таких лотках виходить більш здоровою.

Торф’яні горщики для розсади і стаканчики з торфу

Цей посуд для вирощування розсади ідеально підходить для вирощування розсади тих рослин, які погано зносять пересадку, наприклад для гарбузових культур.

  • Плюси: дають змогу обійтися без пересадки — розсаду висаджують у ґрунт разом з торф’яним горщиком, і вона приймається на всі 100 відсотків.
  • Мінуси: перший — короткочасне використання. Часто-густо до періоду висаджування горщики розповзаються, втрачаючи форму і вигляд. Другий і, мабуть, головний — необхідність підтримки ґрунту постійно вологим. При пересиханні земля відходить від стінок горщика і при подальшому поливі вода не вбирається, а стікає по стінках. У цьому випадку знадобиться пересадження рослин.

Горщики і стаканчики

Пластмасові горщики можуть бути круглими і квадратними. І ті, й інші мають свої плюси і мінуси. Наприклад, круглі горщики для розсади легше заповнювати землею, але вони займають так багато місця на підвіконні або стелажі, що це можна назвати їх недоліком. А от квадратний посуд для вирощування розсади, навпаки, досить компактний, що можна зарахувати до плюсів. Однак їх кути складніше заповнювати землею.

Корисні поради для вирощування розсади

Збираюся посіяти трохи насіння на розсаду. Але оскільки досвіду в цій справі у мене замало, хочу підстрахуватися. Порадьте, як уберегти висаджені в ґрунт рослини від різних несприятливих умов і стресів.

Допоможе регулятор росту івін. Він до того ж стимулює раннє дозрівання плодів. Ранній урожай при цьому збільшується на 30-40%, а загальний — на 20-30%. Препарат потрібно застосовувати у початкові фази вегетації. Особливо ефективний він при обробці насіння. Насіння томатів, моркви, кропу, петрушки, редиски замочують у водному розчині івіну на 24 години при концентрації 0,0005% (5 мг/л), а огірків, баклажанів, кавунів та перцю — у 0,001%-му розчині (10 мг/л). Після замочування насіння відразу висівають у землю.

Івін стане у нагоді і тоді, коли розсада виросте, її можна обприскувати перед висадкою в ґрунт, а рослини на грядці — у фазі 3-4 справжніх листків і повторно у фазі початку цвітіння.

При підготовці насіння до посіву іноді рекомендується замочувати його в розчині мікроелементів. Необхідність цього прийому і склад розчину залежать від потреб культури і складу ґрунту, на якому її вирощують. Борні добрива найкраще діють на насіння:

  • буряка;
  • моркви;
  • редиски;
  • брукви;
  • томату;
  • капусти білокачанної і цвітної.

Молібденові добрива ­— на насіння:

  • капусти цвітної;
  • салату;
  • томату;
  • кабачка;
  • моркви.

Мідні — на насіння:

  • цибулі;
  • моркви;
  • буряка.

При вирощуванні овочевих культур на підзолистих і торф’яних ґрунтах насіння необхідно обробляти бором, на лужних — марганцем. Дуже ефективною є обробка солями міді на торфовищах.

Однак з мікроелементами треба бути обережними. Замочування проводять 12-20 годин. При перевищенні концентрації можливе різке зниження схожості, тому, якщо одночасно використовується для замочування суміш декількох препаратів, сумарна концентрація не повинна перевищувати 0,1%, але в цьому випадку слід скоротити час замочування. Краще не змішувати більше 2-3 препаратів.

Оскільки у перцю слабка регенерація кореневої системи, а при пікіровці коріння неминуче пошкоджується, насіння слід відразу сіяти в торфоперегнійні горщики. У результаті можна виграти 15-20 днів, які потрібні на приживання рослин. Пікірування можна проводити в тому випадку, коли в умовах високої температури і дефіциті освітлення сходи рослин сильно витягуються. Щоб сіянці не загинули, їх пікірують, заглиблюючи витягнуте підсім’ядольне коліно в ґрунт. У цьому випадку рослини утворюють придаткові корені і якість розсади дещо поліпшується.

Для отримання дружніх сходів температура землі повинна бути в межах +20-30 градусів до моменту появи сходів, а ґрунт — постійно зволоженим. Після появи масових сходів у фазі добре розвинених сім’ядоль допускається на 1-2 дні зниження температури до +15-18 градусів для загартування сіянців. Надалі температуру потрібно підтримувати в межах +22-25 градусів.

Поділитись: