Кілька тисячоліть християни відзначають Різдво Христове. Воно залишається самим світлим і добрим святом. За довгий період часу виробилося традиційне різдвяне меню і для Святвечора, що передує Різдву. То які готувати страви на різдвяний стіл, щоб дотриматись традицій?

Традиційне різдвяне меню, страви на різдвяний стіл, що подають до столу

Що подають до столу в Святвечір

Перед Різдвом люди витримують 40 днів строгого посту. Останні 5 — найсуворіші, коли прийоми їжі зводяться до мінімуму. Тому перелік страв на Святвечір включає в себе легкі страви і повне виключення алкоголю. У цей день збираються члени сім’ї та близькі друзі. При цьому подають 12 обов’язкових страв для святкового столу за кількістю апостолів.

У главу застілля в Святвечір ставлять кутю. Це старовинне блюдо, яке символізує життя від народження до смерті. Компоненти страви зазнавали змін протягом століть, але принцип залишився тим самим. І подають його як і раніше з узваром.

Кутя

Для традиційної куті відварюють шліфовану пшеницю, дають охолонути до теплого стану і заливають узваром так, щоб рідина лише покривала кашу. Потім наливають рідкий мед, кладуть мак, промиті родзинки і подрібнені волоські горіхи. Все ретельно розмішують і дають настоятися. Ізюм, мак і горіхи розбухнуть, блюдо стане неймовірно ніжним і смачним. За бажанням, пшеницю замінюють рисом.

Узвар

Узвар — одна з 12 обов’язкових страв на Святвечір. Для приготування беруть будь-які сухофрукти, заливають їх окропом і настоюють, накривши кришкою, кілька годин без варіння.

Вінегрет

Традиційне різдвяне меню включає таку страву, як вінегрет — традиційне пісне блюдо. У нього включають:

  • варений буряк;
  • моркву;
  • картоплю;
  • солоні або мариновані огірки;
  • квашену капусту;
  • зелений горошок.

А прибалтійські господині додають в цей рецепт дрібно нарізані шматочки філе оселедця.

Риба, запечена з рисом і овочами

Риба — саме шановане блюдо в Святвечір. Її можна приготувати в будь-якому вигляді, але в фользі з рисом і овочами вона особливо смачна і ароматна. Її запікають з головою і хвостом, попередньо очистивши від луски і нафарширувавши злегка тушкованими овочами.

Готують також пісні голубці, фаршировані овочами і рисом, вареники з картоплею та грибами. На десерт запікають яблука з родзинками і медом. З салатів традиційно ставлять на стіл капустяний салат з огірками, в який додають солодку кукурудзу. Гарною стравою будуть запечені печериці, фаршировані сиром з горіхами. Печуть багато пісних пирогів, пампушок і кулеб’як. Любителі морепродуктів з задоволенням включають їх у своє традиційне різдвяне меню. Господині можуть вибирати страви до смаку своєї сім’ї, дотримуючись правило обов’язковості 12 страв і відбирати лише пісні інгредієнти.

Традиційне різдвяне меню

Після Святвечора, настає світле Різдво Христове, а з ним і розговіння. І ось тут вже готують різноманітні м’ясні страви. Королем різдвяного столу залишається гусак, запечений з яблуками. Можна приготувати так і качку, і невелику індичку, і навіть молочне порося.

Традиційне різдвяне меню

Наступаючий рік — завжди за східним календарем щось означає. І люди, що дотримуються цих традицій, можуть не ставити на стіл страви з якоїсь живності, яка буде куратором наступного року. Але, в основному, православні включають в меню страви для різдвяного столу і з цих м’ясних продуктів теж. Слов’яни споконвіку готують буженину, м’ясні рулети, запікають свинину з картоплею і овочами. Давньою традицією вважається копчення окостів і сала до світлого свята.

Бажання до різдвяного столу

Це м’ясо домашнього приготування — одна з найсмачніших страв на різдвяному столі. Соковиті, пряні шматочки м’яса «зі сльозою» миттєво зникають з блюда. Його легко приготувати в рукаві. На підготовку йде хвилин 15, а потім шматок м’яса перейде у володіння духовки на годину. Рецепт надзвичайно простий. Запікають свинину в рукаві, що не дозволяє втрат соку, який буде виділятися під час готування. Для цього делікатесу годиться свиняча вирізка, шийна частина. Окіст може бути використаний, якщо немає іншого варіанту. Але в цьому випадку буженина вийде сухуватою.

Шматок м’яса вагою 3 кг натерти сумішшю кам’яної солі та чорного перцю. Для гостроти можна додати червоний перець і дати полежати. Гострим ножем зробити проколи, в які покласти шматочки сирої моркви і часнику. Обмазати сумішшю меду і гірчиці в пропорції 1:2. Тепер м’ясо відправляється в рукав, краї якого зав’язують і укладають на деко. Поміщають в духовку, нагріту до 200°C, випікають протягом години-півтори. Особливо соковитою стане буженина, якщо її залишити в рукаві до повного охолодження.

Як приготувати різдвяного гусака

Однією з обов’язкових страв, без якої неможливе традиційне різдвяне меню, залишається запечена гуска. Перший крок — натирання тушки всередині і зовні сіллю, перцем, часником і травами (все за смаком). Після цього птах маринується 12 годин. Чим довше маринування, тим тонше і ніжніше буде рум’яна кірочка, а м’ясо ніжніше і соковитіше. Гуся фарширують на вибір яблуками, відвареним до напівготовності рисом, гречкою з гусячою печінкою, тушкованою квашеною капустою.

Тушку зашивають або скріплюють зубочистками і відправляють на деку в духовку з температурою 160-180°C. Можна загорнути птицю в фольгу, так вона точно не підгорить. Середніх розмірів гусак смажиться 2-2,5 години. Фольга забезпечує спокій господині, так як не потрібен постійний контроль. Якщо тушка дуже велика, то краще її трохи проварити (протягом півгодини). І тільки після охолодження фарширувати. Тоді не буде ризику вийняти гусака з духовки в напівсирому стані.

Традиційне різдвяне меню: страви на різдвяний стіл

Зараз немає строгого ритуалу святкування Різдва, як і немає точного різдвяного меню. З обов’язкових залишаються кутя і узвар. Решта страви вибирає господиня на свій смак. Однак різдвяне меню, все таки, має перелік бажаних страв:

  • холодець;
  • запечена птиця;
  • запечене молочне порося;
  • буженина;
  • жарене;
  • домашня ковбаса;
  • жирна риба (заливна або запечена);
  • всілякі пироги;
  • медові пряники і інша солодка випічка.

Накриваючи різдвяний стіл, слід пам’ятати, що це свято умиротворення і загальної доброти. Прикрашають його красивим посудом, білою скатертиною і серветками. Можна поставити ялинові гілочки в вазу. Обстановку створюють сімейну і доброзичливу.

Ось таке традиційне різдвяне меню.

Поділитись: