Ми давно вже не перестали замислюватися над тим, чому деякі речі називаються саме так, а не інакше, звикли і не намагаємося навіть їх якось перейменувати. Така ж сама ситуація і зараз, чому Чорне море називається Чорним, про яке ми й збираємось поговорити. Мене, як і вас, багато чого цікавить, і я теж хочу все знати.

Чому Чорне море називається Чорним
Чому Чорне море називається Чорним?

Тож давайте все ж дізнаємося, чому Чорне море назвали Чорним?

А чи знаєте ви, що таке тепле, знайоме і зовсім не похмуре ім’я його Чорне море носило не завжди. Якщо бути точнішим, то спочатку воно так і називалося, але це було дуже давно.

Зараз більш детально розберемося, чому Чорне море називається Чорним.

Найдавніші іранські тексти виявляють, що море колись називалося словом «ахшайна», що означає «непрозоре, темне, чорне». Потім це ім’я було забуте і втрачено на кілька століть. Але невже саме звідти коріння цієї назви, невже вчені розкрили таємницю цього давно забутого слова?

Проте через кілька сотень років в історико-географічній документації почали з’являтися перші згадки та нариси Чорного моря. До наших днів дійшло кілька десятків імен басейну. Неодноразово в писемних джерелах це море згадувалося великою грецькою колонізацією цього регіону з IX-VIII ст. до н. е.

Спочатку море негостинно зустріло прибульців з півдня. Воно мучило їх сильними пронизливими зимовими бурями та товстим шаром льоду біля північних берегів. Також недружелюбно поставилися до мореплавців і таври (місцеві жителі), які щоразу завдавали їм чутливого удару. Тому довгий час греки називали Чорне море Негостинним морем (грецькою — Аксінос Понтос).

Йшли роки і греки все далі й далі заглиблювалися вглиб Північного Причорномор’я, починаючи розселятися його благодатними берегами. Тоді море стало називатися Гостинним (грецькою — Евксинос Понтос). Ця назва зафіксована в записах Геродота (V століття до н. е.), а також позначена на карті Птолемея (II століття н. е.).

Ох і складне ж виявилося це питання, чому Чорне море називається Чорним?

Так Руське чи Чорне море?

Арабські географи, вивчаючи торговельні зв’язки Причорномор’я з Близьким Сходом, а також, використовуючи наукові факти древніх вчених про Чорне море, значно розширили та доповнили їх новими відомостями. В історичних документах арабських учених Едрізі та Масуді збереглася назва Чорного моря того часу. Тоді воно називалося Руським. І в цьому немає нічого дивного, оскільки перші документально підтверджені вживання слів «рос» чи «русь» пов’язані саме з Таврикою (Кримом). У IX столітті та пізніше на півострові жили якісь руси.

За словами просвітителя Кирила, у цей же час у Тавриці були книги, «руськими письменами написані». Але досі не відомо, хто ж ховався під назвою: слов’яни чи скіфи. До цього дня збереглося багато документації, де греки у Х столітті називають русів скіфами чи тавро-скіфами, тоді як араби виразно звуть русів слов’янами.

Тільки очевидно, якщо й трактувати слово «рос» індоарійським словником, воно точно визначить його, як «світлий, білий». Звідси виходить, що Чорне море кілька століть називалося Білим морем чи Руським. Деякі італійські карти (порталони) зберегли цю назву аж до XVI століття. Але разом з тим деякі народи і навіть окремо взяті мандрівники називали Чорне море по-своєму.

Назви Чорного моря з інших джерел

Наприклад, у своїй великій Книзі знаменитий мандрівник зі світовим ім’ям Марко Поло (XIII століття) називав Чорне море Великим. У книгах східних авторів того ж часу нерідко згадується назва Судакського (Сурозького) моря, що безпосередньо залежало від найвідомішого кримського торгового міста Судака (Сурожа). У роботах видатного вітчизняного мандрівника Афанасія Нікітіна, який побував у Криму на початку XV століття, згадується Стамбульська назва Чорного моря. Серед інших імен було помічено:

  1. Кіммерійське.
  2. Кримське.
  3. Слов’янське.
  4. Таврійське.
  5. Грузинське.
  6. Грецьке.
  7. І навіть Вірменське.

Але в наш час свою назву Чорне море набуло із-за темного відтінку своїх глибоких вод. Ця особливість басейну добре спостерігається під час переходу в Чорне море із Середземного.

Тепер ви точно знаєте, чому Чорне море називається Чорним.

Поділитись: