Підготовлена заздалегідь розсада дозволяє скоротити терміни вегетації рослин та прискорити збирання врожаю на 25-70 днів. Тому для городників вирощування розсади в домашніх умовах має не аби яке значення. Від якості розсади залежить і врожай, і якість овочів, і доброякісність насіння. Також не зайвим буде знати, що сіяти в лютому на розсаду з овочів.

Вирощування розсади в домашніх умовах, земля для вирощування розсади, дернова земля, перегній, листова земля, торф’яна земля, компост, приступаємо до вирощування розсади, суміш для вирощування розсади

Вирощування розсади в домашніх умовах

Відмінну розсаду можна отримати в домашніх умовах, при можливості її вирощують у парниках та на утепленому ґрунті. Якщо розсада вирощується в квартирі, ємності з розсадою розміщують на підвіконні вікна, що виходить на південь, південний схід або схід. Розсада, що вирощується біля вікна, що виходить на північ, неякісна, слабка, оскільки рослини не отримують достатньої кількості світла. Потрібно стежити, щоб не було протягів.

Вирощують розсаду в подовжених ящиках, горщиках, причому глибина ємності не повинна перевищувати 15 см. Насамперед готують ґрунтову суміш для вирощування розсади. Для цього вибирають ґрунт, вільний від збудників хвороб та шкідників. Земля має бути родючою, пухкою, невиснаженою.

Ґрунтову суміш для розсади складають із 3 частин торфу, 1/2 частини перегною, 1 частини річкового піску і на кожен кілограм суміші додають 2-4 г вапна-пушонки. Крім того, в ґрунтову суміш додають мінеральні добрива, підбираючи їх залежно від того, розсада якої городньої культури вирощуватиметься на цьому ґрунті.

Наприклад, для вирощування розсади ранньої капусти на кожен кілограм ґрунтової суміші вноситься:

  • 1 г аміачної селітри;
  • 1 г суперфосфату;
  • 0,5 г хлористого калію.

Для помідорів використовують таку суміш мінеральних добрив:

  • 2 г аміачної селітри;
  • 1,5 г хлористого калію;
  • 4 г суперфосфату на кожний кілограм ґрунтової суміші.

Земля для вирощування розсади

Землю для вирощування розсади в домашніх умовах готують в такий спосіб.

Дернова земля

Дернова земля є на ділянках з багатими злаковими та бобовими травами. Заготовляють її на початку літа, нарізаючи пласти лопатою глибиною 10-12 см, і складають трав’яним шаром до трав’яного шару в штабелі. Для покращення якості дернової землі через кожні 2 шари кладуть шар гною товщиною 15-20 см і 2 рази за літо зволожують і перелопачують. Зволожувати можна рідким коров’яком чи просто водою.

Перегній

Перегній готується з напіврозкладеного гною. Його восени вибирають із парників, укладають та залишають до весни. В результаті процесів бродіння та розкладання цей субстрат перетворюється на перегнійну землю, дуже багату на поживні речовини.

Листова земля

Листова земля є там, де ростуть листяні дерева, найкраща земля під дубом та кленом. Для заготівлі листової землі листя разом із підстилкою восени складають у купи. Листяні купи потрібно влаштовувати в добре зволожуваному місці, недоступному для сонячних променів. Після того як субстрат з листя і підстилки перегниє, влітку його поливають гноївкою і водою, перемішують і отриману листову землю використовують у суміші з важкими ґрунтами.

Торф’яна земля

Торф’яну землю заготовляють на торфовищах. Торф нарізають плитками, укладають у штабелі, перекладаючи свіжим гноєм. Для поліпшення якості торф’яної землі та зниження кислотності на кожен кубометр торфу додають 4-5 кг вапна або 6-8 кг деревної золи.

Компост

Компост — чудова земля для вирощування розсади в домашніх умовах. Використовують для компостування торф, гній, органічне сміття, пташиний послід, листя, зіпсовані корми, фекалії та будь-який інший органічний матеріал, який не має шкідливих домішок.

Пісок

Пісок потрібно використовувати крупнозернистий. Найкращий пісок заготовляють по берегах річок, але без великого вмісту черепашника. Пісок додається до будь-якої ґрунтової суміші. Він робить ґрунт пухким, допомагає кращій циркуляції повітря та води — ґрунт, розпушений піском, швидше прогрівається.

Будь-яка ґрунтова суміш перед використанням повинна бути просіяна.

Розсаду добре вирощувати у поживних горщиках. Горщики готуються під кожну овочеву культуру окремо. При пересадці розсади у відкритий ґрунт потрібно зберегти грудку землі, в якій вона вирощувалась.

Для розсади різних овочевих культур рекомендуються такі суміші:

  • рання білокачанна та цвітна капуста, помідори, перець, баклажани — 8 частин перегною, 1 частина дернової землі;
  • огірки, кабачки, дині, кавуни — 3 частини перегною, 1 частина дернової землі.

До всіх сумішей додається річковий пісок, і будь-яку суміш можна замінити на торф з перегноєм.

Приступаємо до вирощування розсади в домашніх умовах

Перед засипанням у поживні горщики ґрунтову суміш рекомендується прожарити в духовці протягом 1 години при температурі 80°С. Остуджену ґрунтову суміш висипають у поживні горщики, сірником роблять заглибини на глибину 1 см. Відстань між заглибинами — 3 см, відстань між рядами — 3 см. Попередньо підготовлене насіння, що наклюнулося (дивіться публікацію про насіннєвий і посадковий матеріал, про підготовку насіння до посіву) пінцетом висаджують у отвір. Більше детально за цим посиланням про те, що сіяти в лютому на розсаду.

Щоб не забути, де яка культура висіяна, на кожному поживному горщику поміщають ярличок із зазначенням культури, сорту та строків посіву. Розсада, яка вирощується в кімнатних умовах, сильно витягується, тому при появі у рослини першого справжнього листка потрібно підсипати землю до сім’ядольних листків.

Як тільки настає тепла погода, розсаду потрібно виносити на свіже повітря. Протягом 3-5 днів її виставляють на сонці лише вдень, а коли розсада звикне до зовнішніх умов, її залишають на ніч (якщо нічна температура не нижче +3…+5°С).

Коли з’являються перші справжні листочки, роблять пікірування та пересадку рослин з видаленням 1/3 частини головного кореня. Рослини потрібно обережно підчепити ножем і помістити кожну в окремий горщик. Пікірують розсаду трохи глибше, ніж вона росла до того, землю навколо рослини трохи ущільнюють, поливають і ставлять на підвіконня.

Якщо розсада на вікні знову починає витягуватися, зменшують полив, знижують температуру, прищипують нижнє листя. Високоякісна загартована розсада має добре розвинену кореневу систему, товсте стебло з короткими міжвузлями, листя темно-зеленого забарвлення. Перед висадженням розсади за 10 днів, зменшують полив і проводять підживлення фосфорно-калійними добривами.

Поки що все про вирощування розсади в домашніх умовах. Але не треба розчаровуватись, далі буде багато конкретного матеріалу, стосовно вирощування різних культур. Тому слідкуйте за новими публікаціями, щоб не пропустити.

Поділитись: