Для вирощування городніх культур використовують насіннєвий і посадковий матеріал: насіння — для висівання, і розсаду — для висаджування. Конкретні рекомендації щодо висіву або висадження овочевих культур будуть надані у відповідних розділах. Але деякі загальні відомості про підготовку посадкового матеріалу даються нижче.

Насіннєвий і посадковий матеріал, перевірка насіння на схожість, вирощування городніх культур, відбір насіння, загартування насіння, передпосівне протруювання насіння, прискорення проростання насіння, прискорення появи сходів, яровизація насіння, прогрівання насіння, дражування насіння, використання мінеральних добавок
Насіннєвий і посадковий матеріал

Насіннєвий і посадковий матеріал

Все насіння, за винятком насіння огірків, повинно бути обов’язково свіжим, тобто, пролежати не більше року. Справа в тому, що у насіння, якому більше двох років, різко знижується схожість. Після 5 років зберігання схожість насіння є сумнівною. Також занижену схожість має насіння овочів, вирощених вологим холодним літом. Тому насіння необхідно перевірити та підготувати до сівби.

Відбір насіння

Спочатку відбирають велике повноцінне насіння. Для цього його невеликими порціями висипають в 3-5% розчин кухонної солі і злегка перемішують. Велике наповнене насіння осідає на дно, легке та порожнє спливає, і його викидають. Після відбору насіння розчин зливають, насіння промивають кілька разів у чистій воді та просушують. Після цього обов’язкова перевірка насіння на схожість.

Перевірка насіння на схожість

Насіннєвий і посадковий матеріал досвідченні городники завжди перевіряють на схожість. Відбирають сотню насінин (якщо насіння велике, як у бобових, кукурудзи, кавунів, гарбуза, їх треба брати менше). На дно блюдця або тарілки стелять шар марлі або тонкої тканини, зверху викладають насіння, зволожують його, на насіння знову кладуть шар паперу або марлі, ще раз змочують водою, накривають склом (блюдцем, склянкою тощо) і ставлять у тепле місце із температурою близько 20°С. Насіння весь час має бути вологим, але не надто. Протягом 10 днів підраховують проросле насіння. Кількість пророслого насіння на кожні 100 штук і становитиме відсоток схожості. Наприклад, перевіряємо сто огіркових насінин. Зійшло 73. Отже, відсоток схожості становить 73%.

Загартування насіння

Насіннєвий і посадковий матеріал необхідно загартувати. Тому наступна необхідна операція під час підготовки насіння овочевих культур — загартування насіння. Найчастіше проводять загартування насіння помідорів та огірків. Це підвищує холодостійкість та врожайність теплолюбних рослин, їх витривалість до різких коливань температури.

Загартування можна проводити двома способами: насіння зволожують, дають набухнути при кімнатній температурі (насіння огірків набухає 1 добу, насіння помідорів — 3 доби). Набрякле насіння переносять на 12 годин в холодне приміщення з температурою +1…+5°С. Через 12 годин насіння знову поміщають у кімнатну температуру і процедуру повторюють за 10-20 днів до висадження в ґрунт. Можна поміщати насіння у сніг при температурі -1…-3°С, тоді загартування проводять протягом 3 днів. Загартування набубнявілого насіння огірків проводять за 10 днів до посіву.

Другий спосіб гарту — набубнявіле насіння витримують протягом 6 годин при кімнатній температурі (18—20°С), а потім поміщають на 18 годин у холодне місце при температурі 0…—2°С. За цим способом насіння огірків загартовують протягом 5-7 днів, а насіння помідорів — протягом 12 днів.

Передпосівне протруювання насіння

Насіннєвий і посадковий матеріал також потребує протравлення.  Оскільки багато хвороб овочевих культур вражають насіння, перед посівом його потрібно протравлювати. Найбільш простий спосіб для протравлювання насіння огірків, помідорів, кабачків, патисонів — витримування його у 1%-ному розчині марганцевокислого калію протягом 20 хвилин, після чого насіння промивають у чистій воді. Насіння помідорів можна обробляти таким розчином:

 • марганцевокислий калій — 10 г.
 • борна кислота — 2 г.
 • мідний купорос — 1 г.
 • вода — 10 л.

Насіння обробляється в цьому розчині протягом 15 хв. Після чого його промивають у чистій воді.

Прискорення проростання насіння

Щоб прискорити проростання, насіннєвий і посадковий матеріал замочують та пророщують перед посівом. Для насіння різних городніх культур потрібна відповідна кількість води:

 • для квасолі, гороху, буряків, моркви потрібно 110 г води на кожні 100 г сухого насіння;
 • для огірків — 50 г води на 100 г насіння;
 • для помідорів, перцю, баклажанів — 70 г води на 100 г насіння;
 • для капусти, кавунів, цибулі — 60 г води на 100 г насіння.

Насіння городніх культур, які проростають повільно, замочують на 1—2 доби, а насіння, що швидко проростає, — на 8—12 годин. Температура пророщування +18…+20°С. Воду під час пророщування потрібно змінити 2-8 рази. Тривалість пророщування деяких городніх культур наведено у таблиці.

Цибуля3—5 діб
Морква3—5 діб
Петрушка3—5 діб
Капуста1—3 доби
Салат1—3 доби
Огірки1—3 доби
Гарбуз1—3 доби
Кабачки1—3 доби
Помідори3—4 доби
Буряк3—4 доби

Яровизація насіння

Для прискорення появи сходів, підвищення врожайності насіннєвий і посадковий матеріал яровизують. Яровизацію насіння капусти починають за 22 дні до посіву, моркви, петрушки та цибулі — за 15-20 днів до посіву, буряків — за 10-12 днів до посіву.

Спочатку насіння потрібно намочити при кімнатній температурі в скляному, глиняному або емальованому посуді. Співвідношення обсягу води до обсягу насіння — 1:1, а для насіння капусти — 0,5:1. Першого дня насіння потрібно перемішувати щогодини, а наступні — кожні 8—12 годин. Коли насіння вбере всю воду, посуд зверху накривають вологою тканиною і постійно змочують її.

Замочування насіння продовжують доти, доки не проросте 3—5 % усього насіння. Як тільки насіння наклюнеться, його виносять на лід. Насіння капусти витримують на льоду при температурі 0…+3°С, петрушки, моркви і цибулі -1…+1°С, протягом 10-15 днів, насіння буряків яровізують при температурі -1…+1°С протягом 7-10 днів. При яровізації на льоду насіння потрібно щодня перемішувати. До проростання насіння злегка зволожують, а потім підсушують.

Прогрівання насіння

Ще один спосіб підвищення врожайності гарбузових культур (огірків, кавунів, динь, гарбуза) — прогрівання. Прогрівають насіння на сонці на відкритому повітрі, розстилаючи шаром 2-5 см і помішуючи. Можна прогрівати насіння при вищій температурі (особливо корисно це для огірків) протягом не більше 3 годин. Температура повинна бути не більше 50-60°С, причому краще підвищувати поступово, починаючи з 15-20°С і доводячи до максимуму протягом 1-2 годин.

Дражування насіння

Сучасні способи обробки насіння — це дражування та обробка мікроелементами та стимуляторами росту. Дражування — це обволікання насіння поживними сумішами з рідкою клеючою речовиною. Дражують зазвичай дрібнонасінні овочі. Найчастіше всього — насіння моркви, петрушки, цибулі, буряків, салату.

Поживна суміш виготовляється з торфу, перегною та дернової землі. Усі складові добре просушують та просіюють. Як клеючу речовину використовують проціджений розчин свіжого коров’яку (1 частина коров’яку на 7-10 частин води), поліакриламід (2 г на 10 л води). До поживної органічної суміші додають мінеральні добрива: суперфосфат, азотні та калійні добрива, мікродобрива.

Перед дражуванням насіннєвий і посадковий матеріал обов’язково протруюють, потім зволожують клейким розчином, поки воно не почне вільно відокремлюватися одне від одного. На один кілограм насіння беруть 100-150 г розчину. Потім невеликими порціями (50-100 г) додають суху суміш, причому після кожної порції насіння знову збризкують поживним розчином, що клеїть. Операцію повторюють до тих пір, поки насіння не буде схоже на драже:

 • розміром 3-4 мм — для дрібного насіння (ріпа, морква, петрушка, кріп, щавель, селера, салат, естрагон);
 • 5-6 мм — для середнього насіння (перець, капуста, цибуля, помідори, баклажани);
 • 10 мм і більше — для великого насіння (квасоля, горох, гарбуз, кукурудза, кавуни, дині, огірки, буряк, спаржа, ревінь, редис, редька).

Використання мінеральних добавок

Норми використання мінеральних добавок:

 • насіння моркви та петрушки — 13-15 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші;
 • насіння салату — 5,5-8 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші;
 • насіння огірків — 2-3 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші;
 • насіння буряка – 4-5 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші;
 • насіння помідорів — 16-20 г суперфосфату на 1 кг поживної суміші.

Мікродобрива додають у наступних пропорціях:

 • на 1 л розчину — 40 мг сульфату марганцю;
 • 10 мг мідного купоросу;
 • 40 мг борної кислоти;
 • 300 мг молібденовокислого амонію;
 • 200 мг сульфату цинку.

На кожен кілограм насіння потрібно 4-10 кг сухої суміші і 3-5 л розчину, що клеїть.

Як стимулятори росту можна використовувати мікроелементи. Насіннєвий і посадковий матеріал замочують протягом доби при температурі близько 20°С у розчині борної кислоти, марганцевокислого калію, мідного купоросу, сульфату цинку, молібденовокислого амонію, метиленового синього. Після витримки насіння в розчині його сушать і висівають.

Концентрація розчинів мікроелементів:

 • борна кислота — 0,1-0,3 г на 1 л води;
 • марганцевокислий калій — 0,5-1 г на 1 л води;
 • мідний купорос — 0,1 г на 1 л води;
 • сульфат цинку — 0,5 г на 1 л води;
 • молібденовокислий амоній — 0,5-1 г на 1 л води;
 • метиленовий синій — 0,3-0,5 г на 1 л води.

Як стимулятор росту можна використовувати витяжку з деревної золи, яку готують наступним чином: 200 г деревної золи заливають відром води, настоюють 2 доби, потім настій зливають і замочують насіння протягом 6 годин. Городники використовують також сечу тварин та розчин коров’яку. Одна частина коров’яку береться на 10 частин води, одна частина сечі — на 2-4 частини води.

Насіння огірків та помідорів можна витримувати для підвищення врожаю в розчині питної соди: 1 г соди розчиняють у 200 г води та витримують насіння протягом доби.

От і вся розповідь про те, як підготувати до нового сезону насіннєвий і посадковий матеріал.

Поділитись: