Ось уже майже два десятки років я, як і багато інших садівників південних та східних регіонів України, займаюсь вирощування унабі (зізіфус, китайський фінік).

Унабі — дерево життя, китайський фінік, зізіфус

Унабі — дерево життя

У мене благополучно ростуть вісім різних форм цієї рослини, і всі вони щороку й рясно плодоносять. До речі, усі рослини різняться між собою забарвленням, смаком, розмірами і формою плодів.

  1. В однієї форми дрібні круглі коричневі плоди завбільшки із вишню, м’які, приємного гармонійного смаку. Ця форма дуже врожайна: скільки листя, стільки і плодів. Під вагою врожаю гілки гнуться до землі.
  2. У другої форми — плоди більші (як у черешні), круглі, коричневого кольору, приємного смаку. Вона так само високоврожайна. Кісточки у цих двох форм круглі і мають досить високу схожість.
  3. Плоди в третьої форми унабі у вигляді веретена розміром 28×18 мм, із подовженою кісточкою. Колір шкірки червоно-коричневий, смак плодів своєрідний, терпкувато-солодкий. Урожайність висока.
  4. Четверта форма — не менш урожайна. Її плоди, схожі на грушу, мають жовто-коричневе забарвлення, приємний гармонійний смак, схожий на смак фініка. Розмір плодів — 28×20 мм, кісточка подовжена.
  5. П’ята форма — із плодами жовтого кольору, розміром 25×23 мм, гармонійного кисло-солодкого смаку, кісточки в плодах подовжені. Урожайність висока. Дерево тополеподібної форми, не потребує формування.
  6. Шоста форма — із плодами розміром 35×25 мм, коричневого кольору із цятками. М’якоть у них жовта, дуже приємного смаку, як у фініка. Кісточка подовжена. Дерево має кулясту форму. Урожайність хороша.
  7. У сьомої форми плоди великі, розміром 37×25 мм, шоколадного забарвлення, м’якоть туга, приємного смаку. Кісточка подовжена. Урожайність середня.
  8. У восьмої форми плоди жовтого кольору, розміром 30×20 мм, смак приємний, м’якоть м’яка. Кісточка подовжена. Плоди дозрівають на початку жовтня. Урожайність хороша.

Плоди усіх форм глянцеві, блискучі, привертають увагу своєю красою, шкірка в них туга, тонка, м’якоть після дозрівання м’яка. Плоди містять мало вологи і тому легко в’яляться у кімнатних умовах. У такому вигляді вони можуть зберігатись, не втрачаючи своїх властивостей, 2-3 роки.

Догляд за китайським фініком у наших умовах

Адаптовані до місцевих умов, ці форми унабі витримують навіть тридцятиградусні морози та обледеніння. А ось саджанці китайського фініка із Середньої Азії у нас, як правило, не приживаються, а привезені з Криму підмерзають. Одно- і дволітні саджанці китайських великоплідних сортів у морозні зими, траплялось, вимерзали до кореневої шийки. Зате вирощені з кісточок рослини добре витримують суворі безсніжні зими. Це стосується і великоплідних форм китайського фініка, котрі з розміром плодів (37×25, 35×25, 28×18 мм) практично не поступаються сортам, вирощуваним у Криму.

Загалом, судячи з мого досвіду, зізіфус  не дуже вимогливий щодо догляду та ґрунтових умов (особливо вирощений із кісточки в умовах нашої місцевості). Тривалі спостереження за цією рослиною показують, що на їх морозостійкість істотно впливає літній полив. Але є тут один нюанс. Китайський фінік  посухостійка рослина, і якщо влітку випадають дощі, додаткового поливу не потребує. Однак багато садівників у гонитві за великим приростом рясно поливають дерева все літо. Це призводить до постійного росту пагонів, і вони не встигають повністю визріти до зими. Такі невизрілі пагони мають знижену морозостійкість і в суворі зими підмерзають. Тому із середини літа рослини краще не поливати і дати можливість пагонам визріти.

Полив істотно позначається і на якості плодів. Пізньолітні поливи викликають їх інтенсивний ріст, вони починають лопатись, а потім загнивають.

І ще одне немаловажне спостереження. Прагнення максимально використовувати площу ділянки призводить до того, що городні культури, які потребують поливу до пізньої осені, деякі садівники саджають практично на коренях унабі, завдаючи йому істотної шкоди. Адже китайський фінік має два яруси коренів: одні ростуть у глибину і живлять рослину в посушливий час, інші  горизонтально, віддаляючись із віком на кілька метрів від стовбура (значно далі проекції крони). Ось чому біля китайського фініка бажано вирощувати культури, які у другій половині літа не потребують поливу. А позаяк корені зізіфусу залягають на невеликій глибині, землю у пристовбурному крузі перекопувати не рекомендується.

Стосовно обрізування, то досвід показує, що лише в перші роки можна видаляти слаборослі пагони, формуючи скелетні гілки, які ростуть вертикально або з невеличким нахилом. Формувати рослину можна у вигляді куща. Однак зручніша тополеподібна форма, оскільки вона забезпечує краще освітлення, має меншу проекцію крони і дає урожай більший, ніж кущова. Збір плодів із дерев унабі, навіть заввишки 5 м, не викликає утруднень. Дозріваючи в кінці вересня — на початку жовтня (залежно від сорту і погодних умов), вони осипаються з гілок при легкому струшуванні. Із настанням перших ранкових заморозків інтенсивність забарвлення плодів зростає. Плоди осипаються. Недозрілі проходять додаткове дозрівання у зірваному вигляді.

Аби забезпечити високу врожайність, добре саджати кілька саджанців різних сортів (для перехресного запилення). Період цвітіння у них співпадає в часі. Вегетація в усіх сортів китайського фініка починається в кінці квітня — на початку травня, коли вже немає ранкових заморозків і плодові бруньки не пошкоджуються. Цвітіння триває до кінця літа. Плоди зав’язуються лише у першій половині літа. У хімічних обробках рослина не має потреби, позаяк її листя і плоди не уражаються шкідниками і хворобами.

Властивості унабі

На завершення хочу сказати, що плоди китайського фініка не лише дуже смачні (у в’яленому чи сушеному вигляді схожі на фініки, хоча рослини зовсім різні), але і мають лікувальні властивості. У Китаї зізіфус називають безцінним дарунком богів, деревом життя, кажучи: «Хто їсть плоди унабі, той до лікарів не звертається». І це не дивно. Його плоди містять багато мікроелементів і сполук, котрих немає в плодах інших рослин. Листя його має унікальні властивості. Воно містить велику кількість вітаміну C, анестезуючих речовин. Восени практично не жовтіє, а при перших заморозках осипається зеленим. Його можна збирати, сушити і заварювати взимку з чаєм. Кісточки плодів унабі містять фермент, який ефективно знімає стреси і депресію. Для нормалізації артеріального тиску потрібно вживати на день 50-60 плодів або пити настій (8-10 плодів на 1 склянку окропу).

Дякую Іллі Рябову із Запоріжжя за надану інформацію.

Поділитись: