Ця стаття для тих городників, яких цікавить вирощування сочевиці на власному городі. Не буду тягти кота за хвоста і приступаю до діла.

Вирощування сочевиці, про сочевицю, догляд за сочевицею, плоди сочевиці, сочевична юшка

Про сочевицю

Сочевиця відома як городня культура з бронзового віку. Хороша врожайність, збалансований склад за білками та мінеральними солями, дешевизна зробили її масовим овочем, який завжди був улюбленим на столі простого народу. Страви з сочевиці калорійні, добре засвоюються, тому за старих часів використовувалися в харчуванні людей, зайнятих фізичною працею. Сочевична юшка була основним продуктом солдатської кухні. У радянські часи асортимент городніх культур вирощування сочевиці був дуже збіднений. Сочевиця практично зникла на городах, але зараз її популярність відроджується. А у країнах Західної Європи вона ніколи не зменшувалася. Особливо люблять сочевицю в Німеччині.

За смаковими якостями сочевиця знаходиться на першому місці серед зернових бобових культур. Вона краще розварюється, смак її тонший, засвоюваність вище. Сочевиця містить:

  • 35% білків;
  • 60% крохмалю;
  • 2,5% жиру.

Білки, що містяться в сочевиці, засвоюються організмом краще, ніж білки тваринного походження. Сочевиця відноситься до однорічних трав’янистих рослин. Стебло виростає до 55 см залежно від умов, листя світло-зелене або темно-зелене, закінчується вусиками, квітки розташовуються на квітконосі в пазусі листя. Боби мають розмір від 0,6 до 2 см. Кожен боб містить 1–2 насінини розміром від 2,5 до 9 мм.

Вирощування сочевиці

Вегетаційний період сочевиці триває 75–115 днів. Насіння проростає при температурі +4°С, стійке до легких заморозків. Найкраща температура для росту та плодоношення — 17–22°С. На 6–10-й день після посіву з’являються сходи, а через 45–55 днів сочевиця зацвітає і починає активно розгалужуватися. Відноситься сочевиця до самозапильних рослин.

Сочевиця вимоглива до зволоженості ґрунту, але менше, ніж інші бобові. Найбільше вологи необхідно їй у період росту і розвитку.

Ділянки під посів сочевиці мають бути розташовані на пухких суглинистих та супіщаних ґрунтах, багатих на вапно. Небажане вирощування сочевиці на важкому кислому та засоленому ґрунті. У цьому випадку врожайність різко знижується.

Як і в інших бобових, на коренях сочевиці утворюються бульбочки, що містять бульбочкові бактерії. Ці бактерії зв’язують і накопичують у вигляді солей у ґрунті атмосферний азот, тому сочевиця є добрим попередником для інших городніх культур. А для неї найкращими попередниками є культури, під які вносився свіжий гній, наприклад, картопля або кукурудза.

Перед посівом у ґрунт вносять фосфорні добрива та сірчанокислий калій. Можна вносити їх і восени під перекопування. Коли температура ґрунту на глибині 4–5 см підніметься до +5…+6°С, приступають до сівби. Схема посіву — рядками з міжряддями 10–15 см, глибина посіву — 3–5 см, норма посіву залежить від величини насіння. Вона становить 250–270 насінин на 1 м2 для великого насіннєвого матеріалу та 270–320 насінин на 1 м2 для дрібного насіннєвого матеріалу. Перед посівом ґрунт культивують, а після нього прикопують, щоб сочевиця краще проростала.

Після появи сходів проводять культивацію, надалі регулярно прополюють рослину та при необхідності поливають. Догляд за сочевицею потрібно здійснювати в другій половині дня, тому що вранці рослини бувають дуже крихкими і легко ушкоджуються.

Плоди сочевиці дозрівають нерівномірно, спочатку встигають найбільш низько розташовані боби, а верхні — в останню чергу. Збирають сочевицю тоді, коли нижні та більшість середніх бобів досягнуть товарної стиглості. Зелене насіння залишають дозрівати у валках.

Рекомендовані сорти:

  1. Білоцерківська 24.
  2. Дніпропетровська 3.
  3. Новий Місяць.
  4. Петрівська 4/105.
  5. Талліннська 6.
  6. Пензенська 14.
  7. Петрівська ювілейна.
  8. Степова 244.

От і все щодо вирощування сочевиці на власному городі.

Поділитись: