Виноград — теплолюбна рослина. Ріст і розвиток його пагонів пришвидшується зі зростанням температури від 15 до 30°C. При температурі понад 40°C рослина вже зазнає перегріву і спостерігаються сонячні опіки винограду.

Сонячні опіки винограду і як запобігти їх

Як проявляються сонячні опіки винограду

При зрошуванні, коли рослина може вільно випаровувати вологу й охолоджувати сама себе, виноград добре почувається навіть при 45°C. Він може витримати нетривале підвищення температури і до 50°C. Але при нестачі води, особливо за вітряної погоди, зелені частини рослини (листя, пагони, ягоди у гронах) в’януть. Плями, що утворюються на них, схожі на ушкодження бактеріозом чи іншими грибковими хворобами, особливо білою гниллю. Відмітна особливість таких плям — усі вони розміщуються на тому боці грона, який обернений до сонця і не прикритий нічим у найжаркіші полуденні години. Якщо в цей час доторкнутися пальцями до ушкоджених ягід, то відчуєте, наскільки вони гарячі, і мають такий вигляд, начебто їх ошпарили окропом.

Через деякий час обпечені ділянки зморщуються і підсихають. Листя також потерпає, але в першу чергу те, яке обернене до сонця. Сонячні опіки утворюються зазвичай від краю до центра листка, не зачіпаючи місця з’єднання центральних прожилок. Це має такий вигляд, неначе на листок поставили гарячу праску: поверхня опіку, залишаючись зеленою, засихає. Пізніше пляма буріє.

Частіше «підгоряють» ті листки, черешкам яких була завдана якась механічна травма, — злегка надломлені чи покусані шкідниками. Тобто ті, в яких є  проблема з водопостачанням. У виноградарських регіонах із жарким кліматом сонячні опіки можуть завдавати істотних втрат рослинам.

Вплив перегріву на виноград

Крім сонячних опіків листя і грон, загальне перегрівання куща вище 40°C) призводить до порушення обміну речовин. Щоб урятуватися від загибелі у спеку, виноград посилено дихає і випаровує вологу. При цьому зростає витрата пластичних речовин (це ті речовини, які рослина відкладає у тканинах про запас, — крохмаль, цукри та ін.), а вся вода, що надходить із коренів, не бере участі в обмінних процесах, а прямо випаровується листям.

Синтез поживних речовин зупинений, запас витрачений — настає стан фізіологічного порушення життєдіяльності.

Ягоди не дозрівають:

  • не накопичується цукор;
  • забарвлення шкірочки залишається неповним;
  • не знижується кислотність ягід.

У тяжких випадках вони можуть зморщуватися, набувати бурого забарвлення і відсихати по одній чи цілими гронами. Листя може жовтіти й опадати — настає передчасний падолист. Тобто, щоб вижити, лоза намагається перейти у стан вимушеного спокою, скинувши все «зайве».

На щастя, виноград — усе-таки південна рослина. Тому він успішно сам справляється із перегрівом надземної частини, та попереджаючи сонячні опіки, посилено випаровуючи воду. Випаровування через листя (транспірація) може знизити нагрівання на його поверхні до меж 20-25°C. Але це в тому разі, коли у ґрунті є в достатній кількості вода.

Як врятувати виноград від перегріву і сонячних опіків

Оскільки в регіонах, де влітку буває дуже спекотно і погода майже весь час сонячна, то для запобігання сонячним опікам на виноградній рослині потрібно вживати таких заходів:

  1. Вибираємо меншу ширину міжрядь — від 1,5 м, аби ряди затінювали один одного.
  2. Вибираємо таке формування, при якому грона завжди закриті листям.
  3. Не забуваємо про поливи — підтримуємо ґрунт у стані оптимальної вологості.
  4. Окремі постраждалі грона прикриваємо чим завгодно: газетами, соломою, знятими зі шпалери лозами.
  5. До середини вересня не видаляємо жодного нижнього листка, а траву на відстані 30-40 см від ряду не скошуємо і не виполюємо. Земля в міжряддях не повинна, особливо в цей час, залишатися голою. Це може призвести до появи тріщин, перегріву ґрунту і посиленого випаровування вологи із глибоких горизонтів. Уся санітарія і краса — пізніше, коли стане прохолодніше.
  6. Не видаляємо у другій половині літа пасинки, які переросли верхній дріт і зеленою запоною звисають у міжряддя. Вони дають додаткове живлення рослині й тінь, що застерігає сонячні опіки винограду. А також на винограднику покращується мікроклімат: повітря завжди вологіше, свіжіше і прохолодніш (через посилену транспірацію). Ягоди наливаються і зріють у таких умовах краще, ніж під прямими сонячними проміннями. Перекинемо пагони на сонячний бік ряду — вийде «козирок» від прямих сонячних променів. А напередодні збирання або ж одразу після нього потрібно видалити їх і нижнє старе листя, усю зайву зелень із верхівок і ретельно обкосити міжряддя.
Поділитись: