Зараз ми разом спробуємо розібратися, що таке вибір і, як правильно чинити в тупикових ситуаціях. Чому разом? Та тому, що у вас є прекрасна можливість поділитися своїми думками, а то і досвідом в коментарях до цього допису.

Що таке вибір, проблематично вибрати, що таке моральний вибір, Як вибрати професію, що таке усвідомлений вибір, мистецтво правильного вибору, з двох зол менше, чесний вибір

Що таке вибір?

Абсолютно всім людям без винятку так чи інакше доводиться стикатися в житті з такими моментами, коли не знаєш, як вчинити. Самі вони визначають дану ситуацію по-різному: хтось це називає тупістю, а інші — лінню або слабкістю. Але мало хто з них здогадується, що причина криється в іншому: просто люди не знають, що робити, коли перед ними виникає велика кількість варіантів. І до тих пір, поки вони не наважилися щось вибрати, подальших дій не здійснять. Саме в цьому вся суть вибору.

  1. Що таке вибір? Це, коли людині потрібно визначитися, якою з безлічі варіацій він буде користуватися. Бо займатись одночасно двома справами занадто складно, а в деяких випадках фізично не вийде. А якщо ними займатися в хаотичному порядку, то це взагалі ні в які рамки не лізе, так як кожна з них має свій пріоритет.
  2. Що вибір дає? Він просто необхідний, так як людина не визначившись, не зможе виконувати подальші дії. Якщо кожен з нас не впевнений в тому, що займається в даний час найважливішою справою — то почнемо сумніватися, чогось боятися, що взагалі зупинить наші подальші дії.

По суті, саме це є основною причиною, коли людину гризуть сумніви, долають лінь і страхи. Не зосередивши свою увагу на чомусь одному, людина стає нерішучою, намагається займатися двома або більше справами одночасно. І в процесі цього сумнівається: може я не те роблю зараз? Можливо мені треба зайнятися іншим?

Аргументи підбору

Всі ми прекрасно знаємо, що людина створена Богом, подібною до нього. Але найважливішим в цьому є те, що він своє творіння наділив умінням думати, мислити і вибирати. Іноді нам доводиться стикатися з рішенням досить складних задач, самостійне вирішення яких здається для нас складним.

Варто тільки замислитися над тим, скільки нам доводиться протягом дня вирішувати питань, у яких не одна або дві відповіді. З ранку ми ламаємо голови, чим нам поснідати. Потім вирішуємо дуже важке завдання, що одягнути. Протягом робочого дня нам на роботі підкидають сюрпризи-головоломки. Увечері знову постаємо перед визначенням того чи іншого пріоритету, і так по колу, одні лише питання. І кожен свій пріоритет потрібно аргументувати.

Але життя йде своєю дорогою і перед нами може постати більш серйозний вибір. Наприклад, яку знайти професію, в якому напрямку будувати своє життя та інше. Такі питання більше притаманні молодим людям, які вступають у доросле життя. Адже не дарма ще зі шкільної лави викладачі нас знайомлять з творами, вчать нас робити їх аналіз і свої висновки. Це багато в чому полегшує подальший шлях, так як можна покладатися на досвід інших.

Вибір — приклад з життя

Давайте розглянемо, що таке вибір на такому прикладі: людина вирішила, що гроші в її житті не відіграють важливої ​​ролі, головне, щоб мати улюблену роботу. Як тільки вона зайнялася улюбленою роботою і погодилась заради неї перейти на хліб і воду, провести своє життя в курені, як тут ж на старому нудному місці роботи, з якою вона вирішила розлучитися, пропонують місце керівника з високою зарплатою. А тепер перед нею виявилася дилема, — що вибрати? Все буде залежати від того, який вибір зробить людина, і саме це покаже, що є в її житті найважливішим.

З подібними ситуаціями люди стикаються протягом усього життя досить часто. Наприклад, людина веде чесний спосіб життя, є законослухняним громадянином, і тут бац, з’явилася можливість вкрасти, і дуже навіть пристойно: що вибрати? Йде нерівна боротьба між чесністю людини і обманом, причому легким, без зайвого ризику, і отримати те, про що давно мріяв: що вибрати?

Юнак прийняв рішення вступати до університету. Серед великої кількості навчальних закладів він визначився з одним, але туди дуже складно вступити, доведеться втрачати час, щоб кожен рік намагатися це зробити. І раптом з’явилася можливість здійснити свою мрію набагато легше і швидше, поступити в інший університет, щоб втішити своїх батьків: що вибрати?

Людина впевнена в тому, що вона ніколи і ні на що не проміняє справжню любов. І раптом їй підвертається випадок скрасити своє самотнє життя затишним шлюбом, або милими і приємними відносинами без любові: що вибрати?

Тепер вам зрозуміло, що таке вибір? Йдемо далі.

Чому проблематично вибрати?

Сам процес вибору ніяк не може припускати, що це може бути ідеальним рішенням, тим більше, якщо воно вже є, то немає сенсу вибирати. Людина просто динамічно крокує по своїй дорозі життя, яку вона собі визначила, або їй подарував Всесвіт. Але, коли у людини все в порядку, вона точно знає з ким, навіщо і куди їй іти, то на біса їй там щось вибирати? Тут і так все ясно.

Якщо ж людина потрапила в таку ситуацію, коли їй потрібно з чимось визначитися, тоді її дороги в житті не існує. Тоді для всіх питань на кшталт «як знайти роботу з високою зарплатою?», «як знайти спосіб легко вступити до університету?» буде одна і та ж відповідь — ніяк.

При зіткненні з проблемою вибирати, це може означати, що рішення даного питання без конфліктів не обійдеться. Якійсь одній стороні доведеться постраждати, втратити або знайти щось важливе, розлучитися зі старим і прийти до нового, загалом, без ризику ніяк.

Що таке моральний вибір

Моральний вибір — це, коли людина з чимось визначається, завдяки своїм моральним переконанням, звертаючись до загальновизнаних людських цінностей, в деяких випадках навіть, нашкодивши собі. Дану ситуацію часто пов’язують з самовідданістю, бо людина оточена безліччю спокус, які штовхають її до нечесних і несправедливих вчинків, але коли вона покладається на моральність, то такого вона ні в якому разі не зробить.

Кожній людині властиво здійснювати ті чи інші вчинки так, як велить їй совість, не ігноруючи інтересів інших. Дуже часто буває так, що моральні вчинки залишаються непоміченими, бо людина вирішує сама без зайвих свідків, наприклад, займаючи високу посаду вона відмовляється від хабара, так як вважає це аморальним і порушенням закону, але іншим людям про цей скоєний подвиг не буде відомо. Це ще включає і частку самопожертви, так як у людини була можливість заробити, для неї ці гроші не були б зайвими, але їй довелося відмовитися, навіть в тому випадку, коли потрібно було оплатити лікування. Ось що таке вибір чесної людини.

Як вибрати професію

До того, як визначитися, що людині до душі, було б непогано ознайомитися з потребами сучасного світу, і які фахівці користуються хорошим попитом. Що таке вибір професії? Це коли людина спантеличена тим, що їй потрібно з безлічі професій визначитися з якоюсь однією, завдяки її затребуваності. Але спочатку потрібно зайнятися вивченням їх рейтингів.

Щоб розібратися в тому, яка сфера діяльності буде ближче до душі, необхідно з нею більш конкретно ознайомитися. На ринку праці, а особливо в Інтернеті, пропонують величезну кількість оглядів професій. Там описується специфіка кожної роботи, де можна навчитися новим спеціальностям, є перелік престижних спеціальностей з високооплачуваною працею.

Навіть після ознайомлення людина не може вибрати роботу, яка їй підходить найбільше. В такому випадку можна звернутися за порадою до експерта, що спеціалізується на профорієнтації.

Що таке усвідомлений вибір

Що таке вибір, та ще й усвідомлений? Часто, на захист своїх шкідливих звичок і деструктивної поведінки у деяких людей є на це відмовки: «Я свідомо вибрав», або «Це моє усвідомлене рішення». Але чи впевнені вони у своїй правоті сказаного, і чи правильно розуміють вони, про що йде мова?

По правді кажучи, людина дійсно сама вибирає свій шлях: чи буде вона купатися в щасті чи ні, чи буде вона вести здоровий спосіб життя, або плисти за течією, вирішувати їй. А ось щодо усвідомленого рішення, то тут є маса питань. Як визначити усвідомлено я дію чи ні? Людина просто вибирає і, що вона про це може знати?

Раз вже мова йде про усвідомлене рішення людини, то тут мається на увазі наступне:

  1. Що мені потрібно вибрати для подальших дій?
  2. Чим для мене це обернеться і яке має значення?
  3. Що станеться в результаті моїх подальших дій або бездіяльності?
  4. Яких мені очікувати результатів в майбутньому?
  5. Як відреагують на моє рішення мої друзі, близькі і рідні?

Якщо людина знайде відповіді на дані питання і з кожним з них погодиться, тоді можна вже говорити про те, що рішення вибирати чи ні було усвідомленим.

Високе мистецтво правильного вибору

Будь-яка людина свій життєвий процес систематизує керуючись:

  1. Сприйняттям.
  2. Усвідомленням.
  3. Розумінням.
  4. Вибором.
  5. Рішенням.
  6. Дією.

Це є фундаментом всього, що відбувається не тільки прямо зараз, але і тому, що буде.

Суть нашого життя полягає в безперервному навчанні, а ось де, якій спеціальності і у кого, це вже особисте рішення кожного. Щоб гідно відповідати вимогам сьогодення, потрібно володіти власною силою. Але мати її мало, нею треба ще вміти керувати і рулити. Швидше за все, це і буде високим мистецтвом правильного вибору.

Але як розібратися з тим, що називається правильним, чи є на цей рахунок якась статистика, який процес цього визначення? Люди, навчені життєвим досвідом і знаннями можуть сказати, що початком всього є питання, відповівши на яке, можна внести зміни в усе, що завгодно.

З двох зол менше…

Що таке вибір з двох зол? Саму постановку питання можуть назвати трохи дивною, але тим не менш, як вибрати з двох зол менше? Як можна знайти хоч якусь цінність в злі? Але давайте подивимося з боку на наш життєвий процес, де люди за старою звичкою долають перешкоди, вирішують питання, ведуть боротьбу з труднощами. Зло — є загальним поняттям, що будується на різних складнощах, проблемах, перешкодах, які виникають природно.

Все це може представляти якусь небезпеку, що має найрізноманітніше походження, і не завжди загрозливе для життя. Тобто зло, це така штука, яка людині неприємна і некомфортна. Цікаво, чому тоді люди приймають зло? На це питання існує філософська точка зору: людина завжди може вибрати, у неї для цього є можливість. З будь-якої ситуації можна знайти вихід.

Древньою мудрістю нам донесена ідея про те, якою могутністю володіє людський розум. У нього є здатність прийняття рішень корисних для себе, наприклад, щоб вижити, або знайти вихід з будь-якої ситуації, що склалася. І коли людині належить вибрати з декількох зол, то що може створити перешкоди мозку в цьому виборі? Дотримуючись закону природи, ніщо не завадить. Бо людству, як виду, давно довелося б зникнути.

Чесний вибір

Якщо людині доводиться з чогось вибирати, то тут все ясно, а от, як визначити чесний вибір? Щодня нами приймаються рішення щодо різних питань: що сьогодні одягнути, що приготувати за сніданок, о котрій годині піднятися… І весь час цьому знаходиться пояснення — ми самі собі вибираємо.

Наприклад, ввечері мені потрібно одягнути до костюму краватку, так як буду йти на важливу офіційну зустріч. Або, потрібно обмежити себе в солодощах, щоб до кінця тижня не набрати зайвої ваги.

Але якщо раптом на першому плані виникають людські відносини з ким би то не було, і нам потрібно визначитися, тут вже стикаємося з поняттям «чесно вибирати». Хм, створюється таке враження, що до цього ми вибирали жартома. А на вашу думку, що таке вибір?

Поділитись: