Зараз мова піде про те, як правильно приготувати і використовувати підживлення гноєм великої рогатої худоби і пташиного посліду для різних рослин.

Підживлення гноєм та курячим послідом

Правильне приготування підживлення гноєм

Спочатку треба приготувати робочий розчин коров’яку, для цього бочку, бак, відро або інший посуд заповнюють на 1/3 коров’яком, доливають водою доверху і добре перемішують. Використати його треба в день приготування, позаяк при бродінні звітрюється азот. Один літр коров’яку за ефективністю дорівнює 80-100 кг гною і на відміну від гною діє на рослини з моменту внесення у ґрунт. Для підживлення розчин коров’яку потрібно розбавити водою у 15-20 разів.

Підживлення слід провадити після садіння і при цвітінні рослин 3-4 рази з інтервалом 12-15 днів. Підживлювати можна заодно із поливом, розбавивши коров’як водою у співвідношенні від 1:50 до 1:75. Провадити полив треба в міру висихання ґрунту та потреби рослин у воді. Коров’як можна замінити гноївкою, додавши у відро рідини 50 г простого суперфосфату. Перед внесенням у сухий ґрунт гноївку розбавляють водою у співвідношенні 1:10, у вологий — 1:8.

Готуємо пташиний послід

Тепер стосовно пташиного посліду. Його пересипають сухим торфом або бодай сухим ґрунтом і зберігають у сухому місці. Ефективне його компостування із доданням 3% суперфосфату або 30-50% торф’яного кришива. Пташиний послід можна вносити у ґрунт під перекопування — 0,5-1 кг на 1 м2, але краще використовувати як рідке підживлення.

Аби приготувати добриво із сухого посліду, ним наповнюють бочку на 1/3 її об’єму і заливають водою. Уміст розмішують і дають постояти 1-2 доби, періодично перемішуючи. Перед внесенням бовтанку розбавляють водою в 3-4 рази. Розчин витрачають із розрахунку ½ відра на 1 м2. Можна готувати розчин й іншим способом: на 1 частину посліду — 10 частин води. Щойно пташиний послід розмокне, його вносять у ґрунт із розрахунку одне відро на 1м2 і присипають землею.

Розчинами гною і курячого посліду підживлюють різні овочеві культури.

Підживлення гноєм огірків

У період цвітіння і плодоношення підживлення огірків проводять через 7-10 днів розчином коров’яку (1:10) із додаванням 40 г нітрофоски на 1 відро розчину, по 1 л на кущ. Замість коров’яку можна використовувати розчин пташиного посліду у співвідношенні 1:50. Кожного разу, підживлюючи огірки, треба їх обов’язково поливати чистою водою, аби уникнути опіків від добрив. При слабкому рості огудин та листя в 10 л настою коров’яку додають 10 г калімагнезії і витяжку із 40 г суперфосфату. Огірки погано витримують підвищену концентрацію добрив, тому підживлювати їх треба частіше, але невеликими дозами.

Щодо підживлення капусти

Як підживлення для всіх видів капусти у червні використовують коров’як, розведений водою у 8-10 разів, із розрахунку 0,5 л на рослину. На початку липня і в серпні підживлюють лише середньо- і пізньоспілі сорти капусти. А пізньоспілі сорти ще й втретє підживлюють.

Кормимо моркву і столові буряки

Перше підживлення провадять після проріджування або збирання частини рослин на пучкову продукцію. У відро розчину коров’яку (1:10) додають 20 г сірчанокислого амонію. Вдруге підживлюють моркву так: на 10 л води — 1 столова ложка сульфату калію, 1 склянка розчину голубиного (курячого) посліду та 1 ч. л. складного мінерального добрива.

Вдруге підживлюють столові буряки через 20 днів після того, як їх коренеплоди досягнуть розміру волоського горіха: на 10 л води — 0,5 л кашкоподібного коров’яку і 2 ст. л. нітроамофоски. Витрата розчину на 1 м2 — 5-6 л. щоб підвищити цукристість, двічі-тричі за сезон буряки поливають розчином кухонної солі — 1 ст. л. на 10 л води.

Підживлення гноївкою цибулі

Після другого проріджування добрий ефект дає підживлення цибулі гноївкою (1:5) або пташиним послідом (1:15). На 1 відро води додають 30-40 г суперфосфату. На 1 м2 витрачають 3-4 відра розчину. Якщо цибулю вирощують із сіянки, то перший раз підживлюють її, коли перо досягне висоти 8-10 см: на 10 л води — 1 склянка кашкоподібного коров’яку, 1 ст. л. сечовини. Норма витрати на 1 м2 — 2-3 л розчину. Надалі підживлюють вже розчинами мінеральних добрив.

Підкормка кабачків і патисонів

Ці культури підживлюють коров’яком до цвітіння. На 10 л води — 0,5 л коров’яку, 1 ст. л. нітроамофоски.

Як підживлювати гарбузи

Цю процедуру для гарбузів виконують 1 раз на 2 тижні.

  1. На 1 відро води — 1 л коров’яку, 2 ст. л. нітроамофоски.
  2. Або в 10 л води розводять 200 г пташиного посліду.

Під одну рослину виливають 5 л розчину.

Підживлюємо перець і баклажани

За літній період перцю і баклажанам роблять від трьох до п’яти кореневих підживлень із інтервалом 10-12 днів. Після садіння у ґрунт вперше перець підживлюють гноївкою (1:10), вдруге — пташиним послідом (1:12). Під час цвітіння їх слід підживлювати таким розчином: на 100 л води — 5-6 кг дрібно нарізаної кропиви, кульбаби, подорожника, 1 відро коров’яку, 10 ст. л. попелу. Підживлення «кваситься» у бочці тиждень. Поливають цим настоєм із розрахунку 1 л на 1 рослину.

Під час плодоношення рослини підживлюють двічі.

  1. Для першого разу: на 100 л води — 0,5 відра курячого посліду, 2 ст. л. нітроамофоски. На 1 рослину витрачається 1 л.
  2. Для другого разу через 12 днів після першого: на 100 л води 1 відро коров’яку, ¼ відра пташиного посліду, 1 склянка сечовини. На 1 м2 витрачається 5-6 л розчину.

Усі кореневі підкормки роблять по вологому ґрунту. Після кожного разу рослини слід полити чистою водою, аби уникнути опіків від добрив.

Підживлення помідорів

На початку розпускання другого кетяга у 10 л води розвести 0,2 л рідкого курячого посліду, 1 ст. л. подвійного суперфосфату, 1 ч. л. сульфату калію. Під кожен кущ влити 1 літр цього розчину.

На 1 відро гноївки розбавленої у співвідношенні 1:5, додають 50-60 г суперфосфату і 30-40 г калійних добрив.

Високорослі сорти після підв’язування до кілків підживлюють розчином коров’яку (1:10), додаючи 15-20 г аміачної селітри на 10 л розчину. Останнє підживлення помідорів роблять у кінці липня.

Ось таке воно підживлення гноєм великої рогатої худоби і пташиним послідом.