В ім’я Отця і Сина і Святого Духа! З Яблучним Спасом, зі святом Спаса тебе, дорогий Народе України!

Радість Адама і Єви творилася швидше від невидимого у видимому, ніж видимого у невидимому. Вони бачили за картинами художника і за піснею — поета.
Із вчення Святих Отців.

З Яблучним Спасом: свято Преображення Господнього

З Яблучним Спасом!

19 серпня — свято Преображення Господнього Ісуса Христа, Господа Нашого. Це свято Спаса має величезне значення для нас, віруючих у Христа, позаяк життя людське полягає по суті справи у нашому з вами перетворенні, зміні на краще, з метою стати богоподібними. І життєва суєта — не виправдання нам, а допомога в цьому. Тільки тоді це може стати правильним, коли ми не підміняємо цінності, якими живемо, і другорядне не ставимо на чільне місце, а день при дні віддаємо кесарю кесареве, а Богу — Боже. Тоді Господь, нам сприяючи, нас же перетворює та вдосконалює Своєю благодаттю за нашим бажанням.

Сьогодні ми не такі як учора, а завтра будемо не такі, як сьогодні. От лишень питання: якими ж ми стали? На гарне змінюємося чи на погане? Адже неважливо, ким я був, важливо, ким я став. Жага перетворитися, змінитися — це потреба людини мати в житті свято, відшукати піднесене почуття, яке відволікає від щоденної суєти, від прозаїзму та марноти світу.

Що перетворює людину? Насамперед — висока ідея, що захоплює її єство. Перетворює людину віра у світле, прекрасне, до чого хочеться доторкнутися, що хочеться висловити за допомогою людських здібностей. Надихає і перетворює людину найбільш високе і благородне почуття — любов. Любов до людей і своєї справи. Любов здатна спонукати людину на високу творчість, на досягнення недосяжного і розуміння незрозумілого.

Преображення Господнє

Перш, ніж вітати з Яблучним Спасом, треба усвідомити значення цієї події. Подія свята Преображення один раз і на всі часи показала високе Перетворення, що перевищує всяке людське просвітлення, — Преображення Господнє, яке стало ідеалом нашого просвітлення.

Навіщо ж воно стало необхідним Богові, що живе у світі неприступному? Він, Господь, преобразився перед Своїми учнями на горі Фавор, взявши туди Петра (як першого за вірою), Іоанна (як першого за любов’ю) та Якова (як першого в терпінні і вірності). І просяяло обличчя Його, як сонце, а одіж Його стала білою, як сніг. Бог являє себе світу, людям. Вони, учні Його, від такого світла втратили на час зір і розум. Адже неможливо бачити Бога і залишитися живим, хоча людина й богоподібна істота. Вона носить у собі часточку божества, і ми споріднені зі світлом Його божества, сумує про нього душа людини. Світло це можна придбати і помножити. Якщо ми того бажаємо, можемо постійно перебувати в його сфері. Шлях до цього — через богоперетворення.

Неухильною є хода людини до божественної милості. І Бог робить перший крок у наш бік, до богоспілкування. Наше бажання і наші зусилля відіграють вирішальну роль у справі богоспілкування. Тільки в ньому ми оновлюємося, вдосконалюємося, перетворюємося і змінюємося. Іншого шляху немає, все повинно відбуватися навколо Христа і в ограді Церкви, богослужіння і таїнств. Людина своєю працею творить своє перетворення та оновлення. А Господь посилає благодатну допомогу і дар Святого Духа. З Його щедрою поміччю легше врятуватися, ніж загинути. Преображення Господнє не Йому було потрібне, а нам, слабким і немічним, але віруючим у допомогу Бога.

Преображення Господнє зміцнює нас, вселяє в наш розум новий і кращий сенс, направляє наші серця до сприйняття вічного, божественного тут, на землі. Нехай засяє і нам, грішним, світло твоє одвічне, молитвами Богородиці і всіх святих! З Яблучним Спасом вас! Амінь.

Священик отець Віктор (МУСТАФІН)

Поділитись: