Цибуля — незамінна приправа. Тому зараз мова піде стосовно вирощування цибулі в домашніх умовах. Всі добре знають, що вона використовується для приготування салатів, перших та других страв, маринування, при солінні тощо.

Вирощування цибулі в домашніх умовах, походження цибулі, вирощування цибулі-сіянки, вирощування цибулі з сіянки, вирощування цибулі-ріпки, коли збирати цибулю, як виростити цибулю-шалот, коли збирати цибулю, багатоярусна цибуля, як виростити зелену цибулю, цибуля слизун, Ялтинська цибуля, салатна цибуля

Походження цибулі

Походження цибулі відноситься до IV тисячоліття до н. е. Дикоросла цибуля зараз уже майже не зустрічається. Вона була відома в Стародавньому Єгипті, Греції та Римі. Ще Гіппократ говорив про цілющі властивості цибулі, використовуючи її для лікування ревматизму, подагри, ожиріння, ангіни. Цибулю використовують як збуджуючий апетит засіб. На Русі цибуля здавна була одним із головних продуктів і використовувалася в народній медицині як стимулятор загоєння ран на тілі, а також як протиопіковий, протицинготний, протиглистовий засіб. Вживання цибулі сприяє збереженню зубів, покращує зір, позитивно впливає на ріст волосся.

Вирощування цибулі в домашніх умовах

Цибулю вирощують у перший рік з насіння, яке дає дрібну цибулю-сіянку. На другий рік цибулю-сіянку використовують як посадковий матеріал. Для вирощування цибулі-сіянки хороші теплі, легкі супіщані або суглинні слабокислі ґрунти. Свіжий гній під цибулю не вносять. Попередниками для цибулі-сіянки є огірки, капуста, помідори, картопля, боби, горох.

Вирощування цибулі сіянки

Для вирощування цибулі-сіянки ґрунт готують з осені. Його перекопують, вносять мінеральні добрива з розрахунку 10 г азотних та 30 г фосфорних і калійних добрив на 1 м2. Добрива закладають у ґрунт, розпушують його, знищують бур’яни. Потім готують гряди висотою 15–20 см і шириною 80–100 см. Під перекопування вносять на кожен квадратний метр 3–4 кг гною або компосту і 2–3 кг торфу. Після чого гряди перекопують, щоб добрива добре перемішалися з верхнім шаром ґрунту.

Потім грядки вирівнюють і поливають розчином мідного купоросу, підігрітим до 45°C. На 10 л води беруть 1 столову ложку мідного купоросу і використовують 2 л розчину на 1 м². Після обробки мідним купоросом грядки закривають плівкою на 2–3 дні.

Насіння цибулі попередньо пророщують і сіють при перших відлигах у лютому-березні. У квітні підготовлену розсаду висаджують у відкритий ґрунт на невелику глибину. Висівати насіння потрібно рядками, по шість рядків у стрічці. Відстань між рядками 15–20 см, між стрічками — 45–50 см. Глибина посіву — 1,5–2 см, норма витрати — 1 г насіння на 1 м2.

Коли розсада піднімається на 5–8 см, цибулю проріджують перший раз, щоб відстань між рослинами становила 5–6 см. Через 3 тижні проводять другу проривку, залишаючи 1 рослину на 6–8 см. Після кожного проріджування цибулю поливають і підгодовують органічними або мінеральними добривами. Використовують розчин пташиного посліду в концентрації 1:12, коров’яку — 1:5, мінеральних добрив (10 г азотних, 30 г фосфорних та 30 г калійних добрив на 10 л води). Потрібно стежити, щоб коренева шийка була присипана землею. Коли утворюється 5–6 справжніх листків, потрібно збільшити полив цибулі. На 10 м2 витрачають 200–300 л води, поливаючи 1 раз на 5 днів.

Вирощування цибулі з сіянки

Для вирощування цибулі в домашніх умовах з сіянки грядки готують з осені. Видаляють і спалюють усі рослинні залишки, ґрунт обробляють розчином мідного купоросу концентрації 2 столові ложки на 10 л води, використовуючи 1–1,5 л на кожний квадратний метр. Якщо ґрунт кислий, його вапнують, грядку перекопують вилами, а навесні вносять органічні та мінеральні добрива. Для суглинних ґрунтів вносять перегній, торф, суперфосфат і сечовину з розрахунку на 1 м2:

  • 5–6 кг перегною;
  • 4–5 кг торфу;
  • 2 столові ложки суперфосфату;
  • 1 чайну ложку сечовини.

Глинисті ґрунти спочатку розпушують, додаючи на 1 м2 8–10 кг піску, потім вносять решту добрив так само, як і для суглинків. Торф’яні ґрунти готують так само, як і глинисті. Піщаний ґрунт не підходить для вирощування цибулі з насіння, тому цибулю-ріпку на ньому вирощують із сіянки. У піщаний ґрунт додають на кожен 1 м2:

  • 2 відра суглинку або глинистого ґрунту;
  • відро перегною або компосту;
  • відро торфу;
  • 3 столові ложки суперфосфату;
  • 1 столову ложку сечовини.

Вирощування цибулі-ріпки

Для отримання гарного врожаю цибулі-ріпки перші 2–3 місяці після появи сходів її потрібно рясно поливати. Поливають цибулю з лійки, а за 15–18 днів до збирання полив припиняється, регулярно випалюють бур’яни і кожні два тижні ґрунт рихлять на глибину 2–3 см.

Якщо листя в цибулі росте слабо і має бліде забарвлення, її підгодовують розчином пташиного посліду або коров’яку з додаванням сечовини. На відро води додають 1 склянку органічного добрива, 1 столову ложку сечовини та витрачають 2–3 л розчину на 1 м2. Через 2 тижні після першого підживлення цибулю підгодовують вдруге розчином нітрофоски: (2 столові ложки на відро води) з розрахунку 5 л на 1 м2. Коли цибулина досягне в діаметрі 3–4 см, підгодовують суперфосфатом, 2 столові ложки суперфосфату додають на 10 л води і поливають з розрахунку 5 л на 1 м2.

Отже, під час вирощування цибулі в домашніх умовах важливо не «перегодувати» цибулю. Тому, якщо листя розвивається нормально, має соковите забарвлення, цибулини добре формуються, підживлення не проводять.

При необхідності цибулю обробляють проти несправжньої борошнистої роси. Обприскують розчином мідного купоросу (чайна ложка на 10 л води з додаванням 40 г мила), коли листя досягає довжини 12–15 см. На. 1 м2 витрачається 0,5 л розчину.

Коли збирати цибулю

Якраз ми підійшли до заключного етапу вирощування цибулі в домашніх умовах. Збирають цибулю, коли листя починає полягати. Цибулю-сіянку збирають, коли підсихає перше листя. Цибулю-ріпку збирають у середині серпня до початку вересня у суху погоду, підкопуючи вилами, а потім висмикуючи з ґрунту. Після збирання рослини укладають на грядки на 8–10 днів для просушування.

Потім цибулю обрізають, залишаючи шийку 3–4 см. Цибулю-сіянку сортують, відбираючи для посадки цибулинки діаметром не більше 2 см, складають у мішечки і зберігають у приміщенні, що провітрюється при температурі +15…+18°C. У грудні цибулю-сіянку витримують 2 тижні при температурі +25…+30°C. Цибулю зберігають при кімнатній температурі в сухому приміщенні. Якщо цибуля зберігається в неопалюваному приміщенні, то в міру холодання її потрібно вкривати.

Як виростити цибулю-шалот

Інші назви — сорокозубка, шарлотка, багатодольна. Це дворічна культура, що розмножується розподілом гнізда на окремі цибулини або насінням. Цибуля-шалот утворює гніздо з кількох цибулин. На одному місці росте 5–7 років. При розмноженні поділом гнізда 1 раз на 5 років потрібно висівати насіння.

Вирощують цибулю-шалот для отримання цибулин і цибулі-пера. За властивостями близька до цибулі, але відрізняється ніжнішим, тоншим і солодким смаком.

Сам процес вирощування цибулі в домашніх умовах цього сорту полягає в наступному. Для отримання посадкового матеріалу восени висаджують насіння, яке в перший рік дає гніздо з 4–5 цибулинок із загальною сухою лускою. Наступного року висаджують однорічні цибулинки, які формують великі гнізда по 25–30 цибулин вагою 25–50 г кожна.

На 1 м2 вирощують до 1,5 кг цибулин і 5–6 кг зеленого листя. Схема посадки цибулі-шалоту: 10–15 см між рослинами у рядку і 20–25 см між рядами. Агротехніка вирощування цибулі-шалоту така сама, як і цибулі. Від ріпчастої вона відрізняється більш глибоким періодом спокою, високою холодостійкістю. Цибулю-шалот не використовують для весняної вигонки на перо.

Рекомендовані сорти:

  1. Кущівка Харківська.
  2. Кубанська місцева.

Багатоярусна цибуля

Інші назви — рогата, живородна. Це багаторічна морозостійка рослина, яка розмножується за рахунок розподілу підземних цибулин або повітряними цибулинками. Повітряні цибулинки мають діаметр 0,5–3 см і розташовуються в 2–3 яруси. Вирощують багатоярусну цибулю на ранню зелень, в їжу використовують зелені цибулинки. Багатоярусна цибуля добре переносе зиму, якщо сніговий покрив достатній, то вона легко переносе сильні морози.

При розмноженні багатоярусної цибулі повітряними цибулинками їх збирають у серпні-вересні і висаджують у ґрунт із розрахунку 150–200 повітряних цибулинок на 10 м². Відстань між рослинами в ряду — 15–20 см, між рядами – 50 см.

Для вирощування цибулі в домашніх умовах цього сорту на зелень ґрунт готують так само, як і для звичайної цибулі. Якщо повітряні цибулинки не висаджені під зиму, їх висаджують напровесні. Багатоярусна цибуля дає дуже ранню зелену продукцію. Крім пера в їжу використовують великі цибулини.

У період вегетації ґрунт у міжряддях і рядах 3–4 рази рихлять, 1–2 рази підгодовують рослини так само, як і цибулю. За час росту та розвитку рослину потрібно полити не менше чотирьох разів.

Як виростити зелену цибулю

Інша назва — перлинна цибуля. Це дворічна рослина сімейства лілейних. Розмножується насінням та вегетативним способом, цибулин не утворює, листя тасьмоподібне, як у часнику. У перший рік зелена цибуля дає потовщене стебло, на другий рік цвіте та дає насіння. В їжу використовують нижню потовщену частину рослини та зелене листя.

Ця рослина містить велику кількість:

  • вітаміну C;
  • вуглеводів;
  • у неї є провітамін A;
  • вітамін B1;
  • солі калію;
  • кальцію;
  • магнію;
  • фосфору;
  • заліза.

У зеленій цибулі багато ефірних олій, тому вона має сильний аромат. Використовується в лікувальних цілях при ревматизмі, дисфункції печінки, подагрі, ожирінні, нирковокам’яній хворобі.

Вирощування цибулі в домашніх умовах цього сорту полягає у тому, що вона віддає перевагу чорноземним або дерново-підзолистим добре зволоженим ґрунтам. Вирощують її розсадним та безрозсадним способом. Розсаду вирощують у поживних горщиках або ящиках, і у віці 60 днів висаджують у ґрунт у квітні. Схема посадки: відстань між рослинами в ряду —12–15 см, між рядами — 60–65 см.

При безрозсадному методі насіння висаджують ранньою весною рядками шириною 70 см. Норма посіву — 0,6–0,8 г насіння на 1 м2. Доглядають так само, як і за іншими сортами цибулі, своєчасно поливають, при необхідності проводять 1–2 підживлення. Ґрунт у міжряддях та рядах регулярно розпушують, знищують бур’яни. При досягненні висоти 8–10 см рослини проривають, залишаючи одну на 10–12 см. Для отримання щільних білих стебел зелену цибулю підгортають.

Першого року врожай збирають у серпні-вересні. Рослину можна залишити в ґрунті, тоді рано навесні вона починає рости, і наступного року врожай починають збирати в травні-червні. З 1 м2 одержують 6,5–8 кг зеленої цибулі.

Для зимового використання зелену цибулю викопують восени, поміщають рослини в підвалі та присипають піском.

Рекомендовані сорти:

  1. Карантайська.
  2. Болгарська.

Цибуля слизун або поникла

Це багаторічна рослина сімейства лілейних. Інші назви — слизун, залізиста. Листя в неї плоске, світло-зелене. На підземному стеблі утворюються хибні цибулини. У перший рік вирощування цибуля слизун утворює 2–4 хибні цибулини з 8–12 листками. Цвіте та дає насіння на 2–3-й рік. Підземне стебло, на якому кріпляться цибулини, розростається променеподібно, на кожному промені розвивається окрема цибулина.

Листя слизуна менш гостре, ніж у ріпчастої, цибуля має часниковий присмак. Містить велику кількість вітаміну C, цукру, провітаміну A. Через високий вміст солей заліза отримала назву залізистої. Вона дуже зимостійка, стійка до хвороб і шкідників. Листя починає відростати відразу після танення снігу. Перший урожай збирають у середині квітня — на початку травня.

Під час вирощування цибулі в домашніх умовах цього сорту потрібно враховувати, що вона віддає перевагу чорноземним і дерново-підзолистим ґрунтам з хорошим зволоженням. Агротехніка обробітку така ж, як і у звичайної цибулі.

Розмножують цибулю слизун насінням, розсадою та розподілом куща. При безрозсадному способі посів насіння роблять наприкінці весни — на початку літа за схемою: 1 рослина на 25 см.

При однорічній культурі насіння висівають у середині квітня, а врожай одержують у середині травня наступного року. З травня до серпня з 1 м2 можна отримати 6 кг цибулі.

Цибуля слизун немає періоду спокою, після викопування кореневищ через 25 днів дає листя.

Ялтинська цибуля

Це ріпчаста салатна цибуля з великою гостро-солодкою цибулиною. Вирощують її розсадним способом. Для отримання розсади наприкінці лютого висівають насіння по 25 г на 1 м2 та відстанню між рядками 5 см. За такої норми з 1 м2 одержують до 3 тисяч штук розсади. Такої кількості достатньо, щоб висадити Ялтинську цибулю на 1 сотці.

У розсади підрізають 2 бічні листки на рівні з центральним листом і вкорочують коріння при висадці в ґрунт. Перед посадкою в ґрунт вносять мінеральні добрива з розрахунку 20 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату та 40 г сульфату калію на кожен квадратний метр. Висаджують розсаду в похмурий день за схемою: 1 рослина на 10 см і відстань між рядами 20–25 см. Через тиждень після посадки ґрунт рихлять, рослини проріджують і підгодовують гноївкою. Коли почнуть формуватися цибулини, проводять друге підживлення гноївкою. Поливають цибулю один раз на 10 днів.

Цибулю Ялтинську збирають у серпні. Вага цибулини сягає 120–150 г.

От і все. Тепер ви озброєні знаннями щодо вирощування цибулі в домашніх умовах.

Поділитись: