Цибулю зазвичай вирощують із цибулі-сіянки — це маленькі цибулинки, які виростають із насіння. Новітня технологія вирощування цибулі доказала, що найвигідніше спочатку вирощувати цибулю-сіянку з насіння, а потім використовувати її для вирощування цибулі.

Технологія вирощування цибулі, маткові цибулини, як отримати насіння цибулі

Технологія вирощування цибулі

Ріпчаста цибуля в перший рік утворює цибулину, а насіння дає лише на другий рік. Щоб отримати хороший посадковий матеріал, потрібно відбирати тільки ті сорти цибулі, які дають велику цибулину в перший рік життя.

Для вирощування цибулі-сіянки з насіння (чорнушки) грядку готують восени. Навесні перед посадкою землю не перекопують, а лише розпушують. Восени під перекопування вносять перегній із розрахунку 5 кг на 1 м2 і фосфорно-калійні добрива з розрахунку 10-15 г на 1м2.

Насіння цибулі висівають у відкритий ґрунт, як тільки прогріється земля, приблизно в середині-кінці квітня. Норма посіву — 7-10 г на 1 м2. Відстань між рядами — 15 см, глибина посіву — 1,5-2 см. Після посіву ґрунт потрібно злегка ущільнити.

Цибулю-сіянку збирають, як тільки перо починає вилягати. Її просушують протягом місяця, потім обрізають і зберігають у холодному, добре провітрюваному приміщенні (добре зберігати сіянку діаметром 1,5-2,5 см у холодильнику при температурі мінус 1-2°С). Дрібну сіянку потрібно садити під зиму, так як вона не витримує зберігання і висихає, сіянка діаметром до 1 см стрілок після висадки в ґрунт не дає.

Маткові цибулини під насіння

Для отримання маткових цибулин під насіння сіянку висаджують на грядки наприкінці квітня — на початку травня. Відстань між рослинами — 8-10 см, між рядами — 20-40 см. У суху погоду рослини поливають 2-3 рази так, щоб ґрунт зволожився на 8-10 см. Після поливів ґрунт розпушують.

Через 10-12 днів після посадки цибулю підгодовують розчином коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:20), на відро настою додають 25 г сечовини і поливають цибулю з розрахунку 10 л розчину на 10 м2 посадки.

Через 1,5 місяці після посадки цибулю на насіння підгодовують мінеральними добривами (30 г суперфосфату та 10 г хлористого калію на 10 л води).

За місяць до збирання цибулі розпушують міжряддя. Якщо до моменту збирання цибуля не визріла, то за тиждень підрізають коріння лопатою на глибині 5-6 см нижче денця цибулини.

Цибулю збирають у суху погоду, як тільки почне вилягати листя. Обрізають через 6-7 днів, залишаючи шийку 3-4 см.

Перед тим як закладати цибулю на зберігання, її просушують, а потім протягом 8 годин підігрівають при температурі 43°С. Температура зберігання маткових цибулин плюс 8-10°С. За 3 тижні до висадки температуру зберігання підвищують до 18-20°С. Технологія вирощування цибулі на насіння така ж, як і цибулі-ріпки.

Як отримати насіння цибулі

Маткові цибулини висаджують на початку травня в добре прогрітий ґрунт. 3-5 маткових цибулин дають достатньо насіннєвого матеріалу на 1 сотку городу. У період формування насіння, якщо немає дощів, цибулю потрібно добре поливати.

Цвіте цибуля 25-30 днів, і насіннєві стрілки з суцвіттями виростають на 1-1,2 м, тому їх потрібно підв’язувати до кілочків. Коли насіння почорніє, суцвіття зрізають, розкладають на папері в приміщенні, що провітрюється, і дають йому висохнути. Після цього насіння вимолочують та очищають. Зберігати насіння цибулі в закритих поліетиленових пакетах при низькій вологості. Термін зберігання — 1—1,5 року.

Ось така технологія вирощування цибулі на насіння.

Поділитись: