Володимир-Волинський — місто обласного значення, яке розташоване на правому березі річки Луга, за 78 км на захід від Луцька. Місто носить назву свого засновника — київського князя-хрестителя.

Дістатися з Луцька можна потягом чи автобусом від луцької автостанції. Автомобілем треба їхати Луцьком трасою Н 22 Луцьк — Володимир-Волинський.

Володимир-Волинський: місто обласного значення

Це давнє місто, його вперше згадано під назвою Ладомир 884 року, а під назвою Володимир — 988 року.

Старовинні споруди міста об’єднано в історико-культурний заповідник. Одна з найцікавіших його пам’яток — величний Свято-Успенський собор по вулиці Соборній, 25, побудований 1160 року за часів князя Мстислава Ізяславовича, онука Володимира Мономаха. Від тодішнього собору збереглися тільки фрагменти, сучасну будівлю споруджено 1900 року. Поряд із Успенським собором по вулиці Соборній, 27 розташований «будинок із дзвіницею», збудований в 1494 році — палац уніатських єпископів. Комплекс Успенського собору оточують вали стародавнього городища.

Володимир-Волинський, Свято-Успенський собор, Ладомир

Свято-Успенський собор

Володимир-Волинський, Будинок із дзвіницею, Ладомир

Будинок із дзвіницею

Із історії міста

1199 року Володимир стає столицею об’єднаного Галицько-Волинського князівства і за часів князювання Романа Мстиславовича перетворюється в одне з найкращих міст Русі, яке затьмарювало своєю величчю навіть Київ. Але за розквітом майже завжди настає занепад, який на своїх списах принесли на Волинь воїни орд хана Батия. Понад три сторіччя місто час від часу грабували і руйнували ординці, кримські татари і поляки, але воно завжди повставало з попелу.

З тих неспокійних часів збереглася затишна і тендітна Василевська церква (XIII—XIV ст., значно перебудована в 1901 році). Трохи пізніше поруч з Успенським собором з’явився єпископський будинок (XV ст.), згодом спаплюжений незграбною дзвіницею.

З третім поділом Речі Посполитої 1795 року Володимир входить до складу Російської імперії, і, щоб уникнути плутанини з однойменним російським містом, у його назві з’явилося уточнення — Волинський. Російська імперія контролювала ці землі до свого краху. Сучасний Володимир-Волинський — це акуратне, добре впорядковане місто, де на просте око помітно, що століттями тут квартирували військові.

Поряд із храмом у парку «Слов’янський», облаштовано «княжу алею», де встановлено скульптури давньоруських князів.

Поділитись: