На сьогоднішній день селекціонерами виведено різноманітні породи свиней, кожна з яких, має своєрідне продуктове призначення. Тому зараз мова піде про те, яку із цих порід обрати для розведення в домашніх умовах, дивлячись на те, яку продукцію господар бажає отримати в кінцевому результаті.
Годуй свиню у хліві — буде сало на столі.
Породи свиней для домашнього утримання
Багаторічні спостереження свідчать про те, що в приватних господарствах високу продуктивність свиней можна одержати лише від породних тварин, добре пристосованих до місцевих умов. В Україні зараз розводять близько двох десятків порід, породних груп і типів свиней, котрі відрізняються не лише розмірами і мастю, але й багатьма іншими ознаками.
Велика біла порода свиней
Найбільш численною є велика біла порода свиней, розводити котру можна в усіх кліматичних зонах України. Це великі тварини білої масті.
Дорослі свиноматки досягають живої ваги 250-280 кг, кнурі — 350-400 кг і більше. За опорос від свиноматки одержують 10-12 поросят. При хорошій годівлі та утриманні молодняк на відгодівлі досягає живої ваги 100 кг за 6-7 місяців, а в річному віці він важить 195-220 кг. Тварини добре використовують пасовище. Відгодовувати їх можна до м’ясних, беконних і жирних кондицій, тобто ця порода універсальна.
Українська степова біла порода
За чисельністю посідає друге місце в Україні. За зовнішнім виглядом ці свині схожі на великих білих, однак мають більш міцну будову тіла і густу довгу щетину.
Це тварини м’ясо-сального напрямку, вони добре пристосовані до пасовищного утримання в умовах південних областей країни. Свиноматки дають 10-12 поросят за опорос. Молодняк у 6,5-7,5-місячному віці досягає ваги 100 кг із високим виходом м’яса, у 8-10-місячному віці добре осалюється і в 14-15-місячному віці спроможний давати 80-110 кг високоякісного сала.
Миргородська порода
Так само поширена по всій території України. Свині цієї породи м’ясо-сального напрямку. Масть — чорно-ряба. Тварини невибагливі до умов утримання, добре використовують соковиті і грубі корми.
Свиноматки дають до 10-11 поросят за опорос. Дорослі кнурі досягають живої ваги 300-320 кг, а матки — 220-230 кг. Підсвинки на відгодівлі досягають ваги 100 кг за 200-220 днів. При спаровуванні маток миргородської породи з кнурами великої білої поросята народжуються білої масті.
Українська степова ряба порода
У цієї породи свиней м’ясо-сальний тип. Масть має різні відтінки:
- чорно-біла;
- чорна;
- чорно-рижа.
Тварини добре витримують літню спеку. Свиноматки за опорос дають 10-11 поросят. Дорослі кнурі мають живу вагу 290-340 кг, а матки — 210-230 кг. У звичайних умовах годівлі та утримання підсвинки досягають ваги 100 кг за 215-220 днів.
Порода ландрас
Належить до свиней беконного напрямку. Тварини білої масті, високі. Довгі із великими вухами, що звисають на очі.
Дорослі кнурі досягають ваги 320 кг, а матки — 250 кг. Свиноматки дають 10-11 поросят за опорос. На відгодівлі молодняк досягає ваги 90-95 кг за 170-180 днів. Тварини цієї породи більш вимогливі до умов годівлі та утримання у порівнянні з описаними вище. Високі продуктивні якості цих тварин добре проявляються при повноцінній годівлі. Використовують їх головно для схрещування з іншими породами.
Велика чорна порода
Це тварини м’ясо-сального типу, чорної масті.
Свиноматки дають 9-11 поросят за опорос. Жива вага дорослих кнурів досягає 300-350 кг, а маток — 200-250 кг. При хорошій годівлі тварини цієї породи у 9-місячному віці можуть досягати ваги 150-160 кг. При схрещуванні з тваринами великої білої породи чи породи ландрас помісний молодняк має білу масть. Тварини легко витримують спеку, пристосовані до пасовищного утримання.
Крім зазначених порід в Україні розводять так само свиней:
- уельської породи;
- порід дюрок;
- північнокавказької;
- естонської беконної та інших.
Відбір для розведення та утримання свиней в домашніх умовах
Свиней усіх описаних вище порід та їх помісей можна з успіхом розводити в умовах приватного господарства. Для одержання більшого виходу сала краще відгодовувати тварин:
- Миргородської.
- Великої чорної.
- Рябої порід.
Породи свиней:
- Ландрас.
- Уельська.
- Естонська беконна.
…доцільно використовувати для одержання пісної свинини.
Стосовно тварин великої білої та української степової білої порід, то вони, залежно від умов годівлі та утримання, спроможні давати універсальну продукцію високої якості.
Відбирати свинку для вирощування у подальшому з неї хорошої свиноматки доцільно від маток тієї породи, котру розводять у даній кліматичній зоні і краще із зимових чи ранньовесняних опоросів. Вона має походити від багатоплідної свиноматки і бути добре розвиненою. Особливу увагу необхідно звертати на кількість сосків (їх має бути не менше 12) і на прикус. Не можна відбирати свинку із гнізда, де є поросята криворилі, мопсоподібні чи від матки із кратерними сосками (тобто кінці котрих вдавлені всередину).
При вирощуванні свинку необхідно годувати так, щоб середньодобові прирости її живої ваги становили 400-500 г. Необхідно забезпечити їй щоденні прогулянки чи випас. Молоді свинки в умовах гарної годівлі рано досягають фізіологічної зрілості і вже у 5-6-місячному віці можуть бути спаровані, однак цього не слід допускати. Така недорозвинена свинка хоча й спроможна дати потомство, але її поросята завжди будуть гірші, ніж одержані від нормально розвинених статевозрілих свиноматок. Тому краще спаровувати свинку у 9-10-місячному віці за умови хорошого розвитку і живої ваги не менше 120-130 кг.
На жовтень і листопад опороси планувати не бажано, позаяк у цей час буває великий відхід поросят. Кращими кормами для свиноматок перших 2,5-3 місяців поросності є:
- червона морква;
- гарбуз;
- буряки;
- картопля;
- сіно бобових;
- дерть ячмінна;
- пшенична;
- кукурудзяна;
- вівсяна.
На добу можна згодовувати 1,5-2 кг концентрованих, 10-12 кг — соковитих кормів і 2-2,5 кг бобового сіна хорошої якості. На четвертому місяці поросності кількість концентрованих кормів у раціоні можна збільшити до 2,5-3 кг, а соковитих і грубих зменшити — відповідно до 3 і 5 кг. За 2-3 дні до опоросу свиноматки слід давати лише рідко змішані концентровані корми. Велике значення для поросних свиноматок має включення до раціону мінеральних речовин. Як узимку, так і влітку свиноматок треба випускати на прогулянку, позаяк рух, свіже повітря, сонячне опромінення позитивно впливають на стан здоров’я самих тварин та приплоду.
А ви які породи свиней розводите і утримуєте вдома?
Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Приватність.