Якось мене цікавило питання щодо утримання свиноматок на домашній фермі, аби вести торгівлю поросятами. Але для цього мені бракувало знань, і я вирішив звернутись до фахівця, щоб він підказав як виростити свиноматку. Ось що з цього вийшло.

Утримання свиноматок

Правильне розведення і утримання свиноматок

Для штучного запліднення чи природного спаровування відбирають спеціально вирощених свиноматок 8-9-місячного віку при вазі сто і бі льше кілограмів. Кожна із них повинна мати не менше дванадцяти добре розвинених сосків.

Готуючи свинку до поросності, раціон її збагачують концентратами, молочними відвійками й обов’язково дають соковиті та зелені корми. Використовують і кухонні відходи. За добу свинка у середньому має набирати 500-600 г, але не більше. Якщо молодій матці вагою 110-120 кг давати на день 1,5 кг суміші концентратів, 4,5 кг соковитих коренеплодів, 1,5 кг подрібненого бобового сіна, то такий приріст легко забезпечити. Частину концентратів можна замінити харчовими і молочними відходами, рибним чи м’ясо-кістковим борошном.

Улітку бажане випасання тварин із додачею їм 4-5 кг свіжоскошеної зеленої маси, примащеної концентратами. Перед злучанням свиноматці збільшують концентратів до 2-2,5 кг, вводять до раціону 2-3 л молочних відходів. Окрім того, дають 5-6 кг соковитих кормів і 2 кг гарного бобового сіна. Влітку двічі на добу дають примащену концентратами зелень. Кожного дня у корм додають 1,5-2 чайні ложки кухонної солі та 0,5 чайної ложки крейди чи трикальційфосфату. Свіжа питна вода в ночвах має бути обов’язково.

Злучання свиноматки та період поросності

Злучання проводять через 12 годин після того, як тварина прийде в охоту. Статевий цикл у свинки повторюється кожні 17-24 дні. Тому через 17 днів після злучання за твариною треба уважно спостерігати, і якщо впродовж наступного тижня ознак охоти немає, отже, свиноматка запліднена. Якщо ж вони наявні, то злучання повторюють, але вже з іншим кнуром. Помічено, що свиноматка краще запліднюється і буває багатопліднішою, якщо до першого злучання у неї було 3-4 періоди охоти.

Під час поросності свинці не можна давати гнилі, цвілі або уражені коморними шкідниками продукти, щоб не спричинити аборту чи загибелі ембріонів. У перші три місяці поросності раціон звичайний, а ось від другої половини збільшують частку концентратів до 75 відсотків за рахунок соковитих і грубих кормів. Потрібно оберігати тварину від травм, не давати надто холодної води, а також запобігати будь-яким стресам. Молодій свинці (до двох років) на 3-4-му місяці поросності влітку дають 2,5 кг суміші концентратів, 7 кг трави люцерни або конюшини, по 0,5 кг харчових і молочних відходів. Узимку раціон дещо інший:

  1. Суміш концентратів — 2,3 кг.
  2. Коренеплоди, картопля, баштанні культури — 6 кг.
  3. Борошно, сінна потерть — 0,7 кг.
  4. Харчові та молочні відходи — по 0,5 кг.
  5. Солі дають 30-40 г.
  6. Крейди — 20-25 г.

Зразу ж після опоросу матці дають 1 л чистої води чи 0,5 л молока, розведеного навпіл з водою. Через 6 годин напувають досхочу. У перший день бажано приготувати пійло у вигляді рідкої бовтанки з вівсяного борошна або пшеничних висівок (до 1 кг). На повний раціон матку переводять поступово впродовж тижня, щоб не розпирало вим’я. А із другого тижня до раціону вводять значну кількість коренеплодів та інших молокогінних кормів. Ось так в основному про утримання свиноматок.

Поділитись: