У багатьох рекомендаціях щодо того, як під час садіння ягідних культур (зокрема, смородини) треба розташовувати саджанці не завжди наявна повна інформація. Лише вказано, що треба їх нахиляти під кутом 45 градусів. Але ніде і ніколи не зазначається: в який бік (північ, південь, схід або захід) потрібно нахиляти саджанці. У зв’язку з цим у садівників-любителів виникає питання: наскільки важливо дотримуватися орієнтації за сторонами горизонту при посадці?

Під час садіння, новий кущ смородини

Чи потрібен під час садіння компас?

Напрямок північ-південь використовується для кращого (рівномірного) освітлення ділянки і посаджених на ній рослин. Наприклад, ряди плодових дерев по можливості треба розташовувати з півночі на південь — так вони краще освітлюються. Важливо це також для розташування теплиці і грядок. А для смородини принципової різниці немає, куди буде нахилений саджанець — на північ, південь, схід або захід.

Нахиляти саджанці при садінні і заглиблювати від 3 до 5 бруньок рекомендується для того, щоб кущі формувалися розгалуженими. Адже з 3-5 бруньок, залишених у ґрунті, розвинеться 3-5 пагонів. Причому рости вони будуть не з однієї бруньки, а з різних. З’явившись над землею, пагони все одно будуть рости вертикально, незалежно від того, в який бік був нахилений саджанець. Тому при посадці смородини, втім, як і інших ягідних культур, важливий не напрям їх нахилу, а хороший догляд і своєчасні поливи.

Новий кущ смородини без пересадки

З віком кущ смородини навіть за умови хорошого догляду старіє і стає малопродуктивним (врожайність гілок старше 5-6 років різко знижується). Природно, такий кущ потребує підвищеної уваги — формувального обрізування, обробки тощо. Адже до цього віку він накопичує хвороби:

  • борошниста роса;
  • антракноз;
  • фузаріоз.

І шкідників:

  • бруньковий кліщ;
  • попелиця;
  • галівниця.

З ними доводиться боротися, обприскуючи пестицидами, оскільки народні засоби в цьому випадку повністю не вирішують проблеми.

Новий кущ смородини без пересадки

Тому рано навесні до розпускання бруньок кущі старше 6 років, які більш ніж на 50% пошкоджені борошнистою росою, щитівкою, стебловою галівницею, треба викорчувати. У більш молодих зрізати пагони на рівні землі. Потім відкопати ґрунт навколо зрізаних пагонів на глибину 4-5 см і обробити їх (особливо місця зрізів) розчином нітрафену з розрахунку 100 г на 1 л води. Після того як все трохи підсохне, засипати пагони землею таким чином, щоб шар землі був вище зрізу на 5 см. На місці куща виходить невеликий горбок.

Решта кореневої системи зрізаного куща дасть багато молодих пагонів. Коли з ґрунту відростуть нові пагони довжиною 15-20 см, землю навколо куща потрібно розпушити і підгорнути вологим ґрунтом. Підгортання і розпушування проводять у міру росту пагонів. Крім цього, кущ необхідно поливати і видаляти бур’яни.

У липні-серпні пагони слід оглянути і залишити на кущі кілька (до 10) міцних, рівномірно розташованих по колу. Наступної весни їх треба знову оглянути і видалити поламані. Частина цих пагонів почне плодоносити, а майбутнього літа кущі можуть дати повноцінний урожай. У молодих пагонів утвориться своя потужна коренева система, а коренева система старого куща протягом 2-3 років майже вся загине.

Звичайно, такий спосіб виключає отримання врожаю в поточному році. Однак якщо таке омолодження проводити вибірково (наприклад, у шаховому порядку, а ще краще в різних місцях ділянки), то на врожаї це практично не позначається.

При бажанні восени або наступної весни пагони з корінням можна відокремити від материнського куща секатором і висадити на нове місце. Під час садіння дотримуйтесь всіх правил описаних у цій статті. Таким чином можна провести рокіровку ягідника, оновивши не тільки посадки, але й місце.

Поділитись: