У період осіннього садіння саджанців  плодових дерев і кущів (вересень-листопад включно) активізується торгівля садивним матеріалом на ринках (як стаціонарних, так і стихійних), на узбіччях доріг, з машин тощо. Тому купувати саджанці потрібно за правилами, які публікуються до вашої уваги в цій статті.

Купувати саджанці

Природно, і асортимент пропонованої продукції досить широкий та різноманітний. Не спокуситися на дешевизну і доступність матеріалу, який сам проситься до рук, дуже важко навіть садівникам зі стажем, не кажучи вже про довірливих садівників-любителів. Щоб не дати себе ошукати при купівлі саджанців, слід знати деякі правила вибору садивного матеріалу.

Купувати саджанці потрібно за правилами

Перше і головне правило: ніколи не купувати саджанці на узбіччі доріг! Якщо і брати садивний матеріал на ринку, то краще віддавати перевагу саджанцям з машини, на якій є необхідна інформація про розсадник (фірму):

  1. Назва, адреса і контактний телефон.
  2. Опис сортів і прайс-лист (цінник).
  3. На кожному саджанці — бирка з найменуванням сорту.

Та ще краще купувати саджанці:

  • Безпосередньо у розсадниках.
  • Спеціалізованих магазинах, садових супермаркетах.
  • Приватних осіб, садівників-дослідників, які дорожать своїм ім’ям.
  • За рекомендацією перевірених джерел.

Не купуйте облистнені саджанці з відкритою кореневою системою, як звабливо вони не виглядали б. Їх вегетаційний період ще не завершився, і рослини не готові до пересаджування. У кращому разі вони будуть довго хворіти, але ймовірніше, що не приживуться, загинуть першої ж зими. Саджанці слід продавати «голими», без листя, оскільки воно випаровує вологу, необхідну самому саджанцю. Тому перед продажем саджанці дерев та кущів з відкритою кореневою системою обшморгують, тобто спеціальним прийомом обривають листя.

При виборі саджанців у першу чергу звертайте увагу на кореневу систему. Корінці мають бути свіжими, еластичними, зі світлим забарвленням на зрізі. Кора саджанця повинна бути сухою, гладенькою, без будь-яких змін у забарвленні, а на кореневій шийці не повинно бути відшарування кори, тріщин.

Це ж слід ураховувати при купівлі саджанця у контейнері. Корені повинні туго обплітати земляну грудку, просвічуючись крізь поліетиленову плівку, і навіть вилазити назовні при найменшій можливості. Аби переконатися в його якості, слід навіть потягнути саджанець за стовбурець. При цьому він не повинен легко вийматися. Якщо рослина «ходить» усередині контейнера, значить її посадили туди напередодні продажу. По суті, це той же самий саджанець із відкритою кореневою системою, але дорожчий за ціною.

Неабияке значення має вік саджанця. Адже, що старша рослина, то складнішим для неї буде процес пересадження. Перевагу слід віддавати однолітнім і дволітнім рослинам. 3—5 річні рослини хоча і виглядають презентабельно, але погано приживлюються, часто і тривалий час хворіють. У той час як однолітні — і непоказні на вигляд лозинки, але з гарною кореневою системою — швидко йдуть у ріст та обганяють «старших» за всіма параметрами.

У поданих нижче таблицях наведені основні вимоги, які пред’являються до щеплених дволітніх плодових саджанців —таблиця №1 і ягідних культур — таблиця №2.

Вимоги які пред’являються до саджанців плодових культур: таблиця №1

Коренева система

Штамб (стовбур)

Крона

I сорт

  
Не менше трьох основних розгалужень завдовжки 35 см кожне, без механічних пошкоджень, не підсушена і не уражена хворобами.Прямий, без пошкоджень. Рани повинні мати напливи, які за площею дорівнюють не менше половині поверхні.Повинна мати провідник і не менше чотирьох основних гілок для кільчасто-ярусної крони і не менше трьох гілок для розріджено-ярусної.

II сорт

  
Не менше трьох основних розгалужень завдовжки 30 см кожне, без механічних пошкоджень, не підсушена і не уражена хворобами.Те ж саме, що і для першого сорту, але допускаються незначні викривлення штамбу і дещо менш зарослі рани від обрізування пагонів.Повинен бути провідник і менше трьох гілок.

Вимоги, які пред’являються до саджанців ягідних культур: таблиця №2

Культура

I сорт

II сорт

Малина

Однолітні паростки з розвиненими коренями завдовжки не менше 15 см. Пагони цілком здорові біля основи завтовшки не менше 12 мм.Домішок інших стандартних сортів допускається не більше 3%. Коренева система не менше 10 см завдовжки. Пагони біля основи щонайменше 9 мм завтовшки. Решта вимог така ж сама, як і для саджанців першого сорту.

Смородина

Дволітні, здорові саджанці, вирощені із живців, мають щонайменше чотири пагони завдовжки не менше 50 см. Коренева система добре розгалужена, довжиною не менше 25 см.Допускаються й однолітні саджанці. Домішок інших сортів можливий до 3%. Корені не коротші за 20 см, менш розгалужені. Кількість пагонів — щонайменше 2—3 завдовжки не менше 40 см.

Аґрус

Саджанці у віці 2—3 років, вирощені у розсаднику, з мичкуватими коренями не менше 20 см завдовжки. Не менше п’яти здорових пагонів завдовжки близько 40 см.Допускаються деякі відхилення від першого сорту. Можливий домішок інших сортів до 3%. Не менше трьох здорових пагонів завдовжки близько 30 см.

Отже, тепер ви знаєте, де і як купувати саджанці.

Поділитись: