У багатьох рекомендаціях ідеться про те, що рано навесні треба перевіряти стан саджанців, що зберігалися в холодних підвалах або прикопах, продезінфікувати їх (за необхідності) розчином фундазолу від цвілі тощо. А для деяких «поспішайок» з коротким періодом спокою, наприклад інжиру або живцям смородини, актинідії можна вже навіть робити пробудження саджанців або вкорінювати (живцями, лозами).

Пробудження саджанців, розпускання бруньок

Чому саджанець не прокидається

Дехто ще взимку заносить саджанці з холодного приміщення в будинок, щоб проростити їх спочатку на підвіконні і, як тільки відтане земля, посадити на ділянці. Однак час минає, а саджанець не прокидається. Чому?

Справа в тому, що в процесі підготовки до зими в рослині відбувається ряд хімічних процесів. Зокрема, утворюються інгібітори, які заважають рослині прокинутися раніше терміну. Ці речовини руйнуються з часом і під впливом низьких зимових температур.

Якщо взимку рослину занести в дім (або у хлів, на веранду), де температура вище +5-6 градусів, то такий саджанець може прокинутися не раніше, а пізніше своїх «побратимів», які перезимували надворі (в прикопі) або підвалі з температурою +2-4 градуси. При цьому динаміка зростання такої рослини буде уповільнена, а всьому виною — інгібітори, які не були повністю зруйновані в результаті природного поступу подій.

Що впливає на пробудження саджанців

На стан рослин впливає і вологість, яка взимку в квартирі дуже низька (зазвичай 30%). У той час як у підвалі саджанці рекомендується зберігати повністю упакованими в пакет зі зволоженими тирсою або піском. Це не дає їм пересихати.

На пробудження саджанців і їх «самопочуття» впливає також освітлення приміщення (підвіконня). Адже світло — основне джерело живлення для рослини. В результаті нестачі сонячного світла вона буде погано розвиватися і хворіти.

Якщо дістати саджанець у січні-лютому, коли він уже може почати рости, важливо розуміти, що в ці місяці сонячного світла все ще катастрофічно не вистачає навіть на південній стороні. Тому використання ламп для додаткового освітлення є обов’язковим.

При цьому потрібно також знати, що скло не пропускає ультрафіолет. Якщо листя виросло на підвіконні, то перед тим як посадити рослини на сонячне місце, витримайте їх у тіні, щоб листя встигло звикнути до ультрафіолету. Інакше воно згорить або отримає опіки від ультрафіолету.

Діставати саджанці з місць зберігання треба з настанням природної (не календарної) весни і висаджувати на постійне місце, коли прогріється земля.

Поділитись: