У жовтні додається турбот на домашній фермі. Адже це середина осені: вже не літо і ще не зима, але завбачливі господарі повним ходом готуються до зустрічі зимових холодів. Які ж турботи на нас чекають жовтневими днями?

Корови в Україні в домашньому господарстві

Від корів очікують приплід, як правило, в січні-лютому, а в жовтні у більшості з них закінчується лактація. Вони все менше дають молока, їх доять уже не 2—3, а один раз на день. За два місяці до отелення доїння припиняють і дають тваринам відпочити. Як же підвести корову до моменту запуску, а потім до відпочинку?

Корови в Україні

Роблять це поступово. Спочатку зменшують норму зернового корму до 1 кг на день, а соковиті в останні дні зовсім виключають з раціону. Якщо доїли тричі, переходять на двократне доїння, якщо ж доїли двічі на день, переходять на однократне. Під час запуску не обов’язково здоювати молоко до кінця. Частину його можна залишати у вимені. Корову, від якої за 2—2,5 місяця до отелення отримують 3—4 л молока на добу, запускають відразу. Зазвичай через тиждень після цього вим’я значно зменшується в об’ємі, і запуск можна вважати закінченим. Через два-три дні тварину переводять на нормальне харчування.

Вівці та кози в домашньому господарстві

У жовтні продовжують злучати кіз та овець.

Вівці та кози

У період спарювання раціон цапів і баранів повинен складатися з кормів хорошої якості. Окрім сіна або зеленого корму бажано давати по 1 кг суміші концентратів:

  • вівса;
  • подрібненого ячменю;
  • гороху.

Запасають на зиму жолуді, чорноплідну горобину, відбраковані яблука, які сушать. Взимку підсипають їх до комбікорму і заварюють окропом. Кози їдять цей корм із великим задоволенням. У цьому місяці багато клопоту і з вівцями. Проводять осінню стрижку, промивають і просушують шерсть. Добре оброблена вовна може зберігатися до прядіння дуже довго, а погано помита або недосушена злежується, якість її погіршується.

Свині в господарстві на добробут у домі

На домашній фермі майже завжди є свині. Якщо свиней злучати в червні, то у жовтні з’являється приплід. Тому свинарі днів за п’ять до приймання поросят повинні почистити та продезінфікувати хлорним вапном станок, де буде утримуватися свиноматка, накрити підлогу тирсою, соломою. З матками в цей час обходяться особливо спокійно і лагідно, намагаються не дратувати їх. З раціону виключають соковиті корми, щоб зменшити приплив молока до вимені. Замінюють їх вологою мішанкою із зернових кормів.

Свині в господарстві

Відгодівельних свиней у жовтні готують на забій. Їх намагаються даремно не турбувати. Про те, що свині занепокоєні, можна здогадатися за частим їх вставанням. Тварин можна годувати в цей час 2 рази на день. Результати бувають не гірші, ніж при 3-разовому годуванні. Це особливо важливо для тих тваринників, які працюють на виробництві. При цьому помічено: з’їдаючи вологі мішанки, тварини насичуються більш ніж удвічі швидше, ніж при поїданні сухих кормів. Кожен новий корм завжди починають давати не відразу повною порцією, а привчають до нього поступово. Різка зміна корму може викликати стрес.

Кролі на домашній фермі

У кролів у жовтні триває осіннє линяння. Вухаті поступово покриваються пружним ворсом, шкіра стає все кращою. Забивати в цей час тварин не потрібно, оскільки новий волосяний покрив сформується лише до перших чисел листопада. Недосвідчені кролівники, не знаючи про осіннє линяння, забивають звірків, а потім із жалем спостерігають, як на шкірі вилазить ворс. Терміни линяння окремих тварин сильно коливаються, тому доводиться ретельно оглядати кролів, щоб відібрати придатних до забою.

Кролі на домашній фермі

При линянні шкіра набуває синього кольору, а після нього вона очищається і робиться біло-рожевою. Під час зміни волосся шкіра стає рихлою, неміцною, коли її знімають, трапляється чимало розривів. У жовтні кролям, що линяють, холодно, особливо в клітках проти неба. У цей час їх треба краще годувати (давати більше концентратів), а клітки вкривати плівкою від вітру і дощу.

Домашня птиця

Як відомо, кури в домашньому господарстві українців займають чільне місце. У жовтні на домашній фермі посилено годують домашню птицю.

Кури в домашньому господарстві

Перетримувати молодняк, що виріс за літо, невигідно. Для відгодівлі використовують різні зернові відходи або:

  • кормове зерно;
  • картоплю;
  • буряк;
  • моркву;
  • кропиву;
  • городню зелень;
  • вибракувані плоди, фрукти.

Добре додавати до мішанок:

  • незбиране або збиране молоко;
  • сколотини;
  • сир;
  • курячі яйця;
  • свинячий або яловий жир;
  • м’ясні відходи;
  • дощових черв’яків.

Також додають різні прянощі, ялівцеві ягоди, гвоздику, суцвіття пижми, які покращують смак корму і збуджують апетит птиці. Бажано включати в раціон горіхи, каштани, жолуді.

З настанням сирої погоди в зимових пташниках вставляють другі рами. Птицю, залишену на плем’я, годують вранці м’якими мішанками із вареної картоплі, посипані борошном або висівками, з додаванням зелені капусти, коренеплодів, а вдень та ввечері дають зерновий корм. У приміщенні з площею підлоги 1,5×2 м розміщують не більше 8—12 курей чи качок і не більше 6 гусей чи індиків. Велика скупченість погіршує здоров’я птиці.

У приміщення або на вигульному майданчику на зиму ставлять ванни з попелу, де птах, купаючись, звільняється від комах-паразитів. Облаштування таких ванн просте. Для цього збивають ящик довжиною і шириною 1 м, висотою 10—12 см (можна довгастий), без кришки, зі щільним дном. Насипають у нього суміш піску з деревним попелом. Ванни краще розміщувати в добре освітлюваному сонцем місці.

Це далеко не всі турботи на домашній фермі у жовтні, далі буде.

Поділитись: