Де і як можна використовувати метод утримання кролів у ямах? Там, де ґрунтові води залягають глибоко, а під тонким шаром ґрунту немає суцільної скельної породи. Його застосовують як у сільській місцевості, так і в місті.

Утримання кролів у ямах

Утримання кролів у ямах

Кому цей метод підійде? Тим, хто збирається розводити кроликів, насамперед, на м’ясо, не особливо тратячи гроші і сили. Ті, хто ставить перед собою мету торгувати племінними кроликами, ямний метод нехай відкинуть зразу. І при розведені кроликів на шкурки, наприклад кроликів-рексів, із цієї затії нічого путнього не вийде.

Найкраще брати звичайних кролів середніх розмірів. Так само метод особливо підійде тим, у кого вже є свій погріб чи підвал, а в них трохи вільного місця. Невелике уточнення: цей метод призначений для утримання не менше кількох десятків кролів. Для 5-10 особин використовувати ямний метод немає сенсу. Мета ж цієї статті — не довести, що клітки гірші, а ями кращі, і не вмовляти тих, хто займається клітковими методами розведення переходити на ями, викинувши клітки, а показати ту нішу господарства, в котрій цей метод можна використати.

Отже, вибравши місце, яке не підтоплюється ґрунтовими водами, там риють яму розміром приблизно 2×2 м і завглибшки 1 м (при невеликій глибині кролики можуть вирити проходи назовні). Розміри ям можуть бути й іншими — залежно від кількості поголів’я, котре ви збираєтесь тримати.

Стіни і підлогу ями майже повністю обмуровують, лише внизу однієї із стінок лопатою риють початок нори, котра має бути на 10 см вище підлоги, позаяк через накопичений пізніше гній і вириту землю при вході норма буде нижче рівня підлоги. Зазвичай кролики при вході в нору випускають сечу. Тому, якщо вхід в неї буде нижче рівня підлоги, то сеча може затікати в нору. Вхід краще закривати будь-якими дверцятами, тоді за потреби буде легше ловити кролика. Над ямою треба не забути зробити дах, а також повісити замок на вхідні дверцята.

Способи облаштування ями

Для утримання кролів у ямах не завжди потрібно рити яму, якщо уже є погріб чи підвал. У цьому разі відмуровується частина підвалу і риється нора. У підвалі, де є більше місця, щоб розвернутись, можна зробити підлогу в ямі рейковою чи сітчастою, з ухилом для зручності збирання калу тварин або з піддоном, щоб кролики не ходили по гною і сечі.

У звичайній вузькій ямі вирівнюють підлогу так, аби з неї лопатою-совком можна було періодично збирати кал тварин. У цьому разі використовують підстилку. Якщо вас цікавить, куди ж діватиметься сеча, якщо підлога бетонна, розповім вам про це детальніше: на підлогу (землю) стелиться звичайна сітка, підрити котру кролики не зможуть. У цьому разі сеча частково просочуватиметься в землю, а гній згрібатиметься лопатою. Сітка має бути не хвилястою, а пласкою, аби лопата при загрібанні гною за неї не чіплялась.

Бажано, аби підлога в ямі була піщаною. Якщо піску немає, то його треба завезти і насипати шаром приблизно 20 см, а вже зверху покласти сітку. Більше того, зверху шару піску заливається цементний розчин (але не бетону) невеликої товщини (десь 2 см). Бетон, більша частина котрого складається зі щебеню, рідину пропускає погано, а ось такий застиглий розчин — краще. Не пошкоджуючи підлогу, гній згрібають лопатою, а сеча просочується в ґрунт доволі швидко — майже як через губку. Слід замітити, що зазвичай при цьому неприємного запаху немає.

Як підстилку використовують солому, котру просто кидають на підлогу, один раз на кілька днів її прибирають. Спочатку лопатою згрібають підстилку, потім її виносять і накидають свіжу солому. Кроликів при цьому заганяють у нору, котру прикривають дверцятами, щоб вухані не заважали роботі. Словом, у цьому разі чистити простіше, ніж у клітці.

Уздовж стінок ставлять великі за шириною (аби вистачило всім кроликам місця) годівниці і напувалки. Дуже високо розміщувати годівниці не варто — треба, аби молодняк легко міг дотягнутися до корму. Близько від входу в нору їх так само ставити не треба, інакше вони сильно забруднюються. Конструкції годівниць можуть бути різними.

Коли в нору запускають кроликів, вони швидко, особливо кролиці, починають розширювати її. Спочатку, коли вона маленька, може навіть спостерігатись ситуація, коли один кролик не пускає в нору інших, але пізніше, коли кожна особина риє відгалуження для себе, в нору всі вони входять без проблем, а якщо і виникає конкуренція, то хіба що всередині. Ваш же обов’язок полягає в тому, щоб приносити тваринам корм, чистити годівниці і напувалки і звичайною лопатою збирати гній разом із землею, котру кролики вигрібатимуть із нори в процесі її розширення. Якщо треба піймати кролика, то тоді чекають, коли він вилізе з нори в яму, закривають дверцята, ловлять його і використовують за призначенням.

Ось таке нескладне утримання кролів у ямах.

Поділитись: