Як правило, до того, як почнеться зимовий стійловий період корови, вона на той час вже буває тільною, але від неї ще одержують молоко (доїти перестають за 2 місяці до отелення). Організм дійної корови через посилене «виробництво» молока перебуває у великому напруженні, тому тварина потребує особливої турботи.

Стійловий період корови, годівля корови, якщо корова тільна, і чорна корова біле молоко дає

Стійловий період корови

Насамперед, тільній корові не потрібні особливі прибавки кормів, але поживність їх має бути високою. У першу чверть тільності вага зародка ще дуже мала. Однак саме в цей час закладаються головні органи і системи плоду. Тому така важлива повноцінна годівля корови. Корми бажано давати їй в такому порядку: спочатку концентрати, потім — соковиті, а під кінець — грубі. Після кожної дачі корму годівниці вичищають, оскільки об’їдки, що застрягли по кутках, можуть загнивати. Гнилісний запах перейде до кормів, котрі будуть покладені слідом, і поїдання їх погіршиться.

Годівля корови

Перед тим як давати корові сіно, її напувають водою. Деякі корми, рекомендовані для годівлі дійних корів, перед згодовуванням потребують обробки. Ціле зерно в натуральному вигляді великій рогатій худобі давати недоцільно, позаяк воно проходить шлунково-кишковий тракт «транзитом». Зерно слід подрібнювати або дріжджувати.

Для цього 50–100 г пекарських дріжджів (потім для закваски можна залишити частину дріжджованого корму) розводять у теплій воді, розтирають грудочки і виливають у бочку, частково наповнену теплою водою (30…35°C). Потім висипають туди 10 кг сухого зернового корму (можна із додачею солом’яної січки), коренеплодів. Через 5–6 годин корм готовий. Дріжджують й інші корми, але при цьому в бочці обов’язково має бути зерновий корм.

У зимовий стійловий період великою підмогою в годівлі служить силос. Якщо він приготовлений правильно, тобто виходить не дуже кислим, без побічного присмаку, то його охоче їдять корови і молодняк. Надої корів при цьому збільшуються.

Взимку корову можна підгодовувати і зеленою хвоєю, котра багата каротином. Якщо сіно невдало висушене, а тому бідне на вітаміни, хвоя заповнить цю прогалину. Її краще дробити, плющити і згодовувати корові до 1 кг на день. Із хвої так само роблять настої, напари. Закладають її (виходячи із тієї ж норми — 1 кг) у діжку, в котру наливають окріп і дають постояти 3–4 години. Потім цей настій випоюють, або окремо, або із пійлом. У хвої містяться каротин і цінні для організму мікроелементи (кобальт, марганець, залізо, мідь та ін.).

Якщо корова тільна

В останні два місяці тільності вага плоду збільшується до 17–20 кг. Йому вже потрібно багато поживних речовин. Тому корову перестають доїти — запускають. Якщо вона дає по 3–4 л молока на день, її можна запускати зразу. А корів із вищими надоями запускають поступово: зменшують дачу концентратів, соковитих кормів, доять 1 раз на день, через день. Слідкують за вим’ям: воно має зменшитися в об’ємі  зсохнутися. Після запуску годівлю корови поступово поліпшують.

В очікуванні приплоду глибоко тільну корову вранці годують гарним сіном, дають тепле пійло з висівками чи вівсяним борошном, котрі легко перетравлюються, напувають теплою чистою водою. Корова має одержувати і трохи (3–5 кг) кормових буряків. Комбікорм дають сухим по 1–2 кг. Якщо в господарстві його мало, у пійло підсипають сушені:

  • конюшину;
  • люцерну;
  • кропиву.

Природно, усі корми дають тільки доброї якості.

У цілому в стійловий період корови їй потрібно 24–30 ц грубих кормів (сіна, соломи) і 55 ц соковитих. Комбікорм рекомендується давати по 100–150 г на 1 л надоєного молока (при високих надоях — більше). На одну голову молодняку старше року на стійловий період орієнтовно запасають 15 ц грубих кормів і 9 ц соковитих.

І чорна корова біле молоко дає

При утриманні корівки важливу роль відіграє правильне напування. Без належної кількості води годі домогтися не лише хороших надоїв, а й належного приросту.

Напувають тварин не менше як тричі на добу, а високопродуктивних корів — чотири-п’ять разів. Води дають досхочу. Зазвичай холодної пори року корові треба її 35–40 літрів. Вода повинна бути свіжою й чистою, без стороннього запаху й присмаку.

Важлива й температура. Зокрема взимку не можна використовувати крижану воду з криниці. Попередньо її треба нагріти до 10–12 градусів, а тільним корівкам до 12–15. Пійло для телят повинно мати 15–25 градусів. Для цього його краще перекип’ятити, а потім остудити.

Кожен, хто тримає корову, знає, що в годувальниці з різних причин може зупинитися шлунок. Отже, як його «запустити» в роботу? Потрібно взяти 30 г дріжджів, склянку цукру, півлітрову банку борошна і розколотити це все в трьох літрах теплої кип’яченої води. Додати в суміш 100 г горілки і дати випити корові. Якщо вона не п’є, залити насильно. Допомагає безвідмовно.

Поділитись: