Якось мій один знайомий купив теличку. Вона була вже тільна, але захворіла — на вимені з’явився якийсь висип. Прийшлося моєму знайомому звернутись до ветлікаря, а той сказав, що папіломи у корів (так називається хвороба) захворювання невиліковне. Мій товариш не дуже повірив у це, й звернувся за порадою до іншого фахівця.

Папіломи у корів та їх лікування: поради фахівця

Чи лікуються папіломи у корів?

Ветлікар заспокоїв мого товариша і повідомив йому, що папіломатоз, або бородавки — хронічна вірусна хвороба тварин, котра характеризується розвитком доброякісних пухлин (папілом) на шкірі і слизових оболонках, — лікується. У тварин часто уражаються статеві органи і шкіра молочної залози. Джерело збудника інфекції — хворі тварини. Вірус проникає в організм через шкіру та слизові оболонки, в наслідок чого виникають одиночні або численні папіломи на великих ділянках шкіри і слизових оболонках. Найбільш поширені місця їх локалізації у великої рогатої худоби:

  • шкіра повік;
  • голови;
  • мошонки;
  • вимені;
  • слизові оболонки вульви;
  • статевого члена.

Позаяк папіломи бувають на «ніжці» і суцільні без «ніжки», а дрібні і великі локалізуються в різних місцях, лікування щоразу добирається індивідуально.

Хірургічне і медикаментозне лікування папілом

Хірургічне видалення папілом застосовують лише при загрозі відриву великої бородавки або коли папілома заважає при доїнні. Сама ж техніка хірургічного втручання залежить від місця локалізації бородавки.

Із медикаментозного лікування застосовують внутрішньовенні ін’єкції новокаїну та кальцію хлору — препаратів, що посилюють обмін речовин. Крім того, короткі новокаїнові блокади поліпшують їх операбельність. Одиночні бородавки видаляються так само припіканням концентрованими кислотами, накладанням лігатури (нитки) на основу бородавки. Численні бородавки потребують комплексного лікування. Раціональним є так само використання електрокаутера (голки або спеціальної петлі, що нагрівається електричним струмом).

Народні способи лікування бородавок

Відомі і народні способи лікування бородавок. Зокрема, в аптеці купують (можна приготувати самостійно) мазь, котра складається із 20 г саліцилової кислоти і 200 г вазеліну чи касторової олії. Цією маззю змащують корові шкіру вимені, де є бородавки, перед кожним доїнням. Через 10-15 днів засохлі бородавки відпадуть.

Після кожного доїння вим’я корови змащують олією, і через 10 днів бородавки зникнуть. До олії можна так само додати сік цибулі. Цю суміш втирають до повного виліковування. Якщо змастити вим’я олією, то бородавки стануть м’якшими. Через 3-4 години їх слід промити чаєм із трави чистотілу (суху або зелену траву залити окропом, настоювати до темного кольору). Лікування провадити регулярно. Поліпшення настає через 3-4 тижні. Також можна лікувати папіломи у корів, натираючи їх щойно зірваними квітками дині або гарбуза. До речі, неодноразово помічалося спонтанне одужання первісток від папіломатозу після отелення.

Поділитись: