Розпочалася золота осінь. Порожніють поля і сади. Але ще дозрівають на гілках найбільш холодостійкі не тільки зимові сорти, а й осінні плоди яблук, котрі тішитимуть нас у період холодів. Однак не все так добре. Багатьох садівників непокоять все частіші випадки опадання плодів. Інколи осипання свідчить про настання знімної зрілості плодів. Це одна із ознак, котра показує, що настав час збирання врожаю. Процес цей природний і боятися його не слід. Природне осипання плодів характерне для багатьох сортів різних термінів дозрівання.

Осінні плоди, дозрівання плодів, сонячні опіки

Чому осінні плоди передчасно опадають

Велике занепокоєння викликає передзбиральне осипання плодів через недотримання або несвоєчасне проведення садівником ряду агротехнічних прийомів. Опадання плодів часто посилюється в період наливу після тривалої виснажливої спеки в поєднанні з низькою атмосферною вологістю навіть при нормальному забезпечені дерев водою. Повітряну посуху зазвичай допомагає усунути дрібнокрапельне зрошування в ранкові та вечірні години.

Найчастіше осінні плоди передчасно опадають по причині недостатнього забезпечення дерев органічними та мінеральними речовинами, особливо азотом, бором і марганцем. Деякі дослідження свідчать про те, що відсоток падалиці може зростати і при надмірному живленні плодових дерев азотом у другій половині літа (пізні підживлення).

У період інтенсивного дозрівання врожаю, думаючи про майбутнє, непогано б уважно оглянути дерева в саду. Якщо плодів багато, але сильно опадає велика зав’язь, у ґрунті може не вистачати калію, можливо — фосфору. Оптимізація живильного режиму здатна значно зменшити втрати врожаю.

Доволі часто здорова коренева система дерева через дефіцит вологи у ґрунті не забезпечує дозрівання плодів. А оскільки частіше брак вологи проявляється при високих температурах, то з цієї причини осипається вже велика зав’язь, аж до періоду дозрівання.

Як запобігти осінньому падінню плодів

Велике значення для одержання гарного врожаю має своєчасне проведення вегетаційних поливів. Терміни, норми і кількість поливів залежить від:

  1. ґрунтово-кліматичних умов;
  2. віку дерев;
  3. агротехніки;
  4. способів поливу.

У середньозабезпечений опадами рік провадять 3–4 поливи, у посушливий — 4–5. У зоні недостатнього зволоження ґрунт під деревами утримують під чорним паром, а для зниження випаровування вологи пристовбурні круги мульчують тирсою, торфом, компостом і т. д. Якщо порушена кореляція між кількістю плодів та розміром кореневої системи, що потерпіла від впливу низьких температур, чи в результаті тривалого підтоплення, так само осінні плоди опадають.

У саду не можна допускати механічних пошкоджень. Морозобоїни, тріщини, сонячні опіки, своєчасно незаліковані рани порушують цілісність кори на штамбі та скелетних гілках, що призводить до відтоку пластичних речовин від листя до коренів, у результаті чого плоди припиняють ріст і осипаються.

Однією з причин високого відсотку падалиці є так само пошкодження плодів плодожеркою (яблуневою, грушевою, сливовою). Часто передчасному опаданню плодів сприяють ураження листяного апарату дерев кліщами, грушевим клопом та іншими сисними комахами, а також хворобами. Систематична боротьба зі шкідниками та хворобами — обов’язкова умова підвищення якості плодів.

Несприятливі умови створюють стресові навантаження для дерев, тому вони «стараються» скинути якомога більше плодів, «знаючи», що в таких умовах не спроможні сформувати високий урожай. Інколи при недостатньому осипанні зав’язі в червні, плоди, що залишились, утворюються дрібними, нетоварними, дозрівають передчасно і рано осипаються. Для зменшення явища періодичності вдаються до нормування врожаю, котре провадять через обрізування, проріджування квіток та зав’язей на фоні високої агротехніки.

Ступінь осипання плодів, попри причини його виникнення, великою мірою залежить від культури землеробства та від уважного ставлення садівника до своїх зелених плеканців. Плоди, котрі впали з дерева, стають непридатними для тривалого перевезення, зберігання, реалізації. Такі плоди можна використовувати лише для різних видів технічної переробки:

Та і то не завжди.

Застосування спеціальних препаратів

В останні роки поряд із усуненням перелічених причин, по вині яких осінні плоди деяких сортів яблунь передчасно опадають, стали успішно застосовувати обприскування спеціальними препаратами, що затримують утворення віддільного шару біля основи плодоніжки. Спочатку задля цього були запропоновані альфанафтилоцтова кислота (АНО) та її солі. Незабаром було зазначено, що при передзбиральному обприскуванні ефективні так само 2, 4–дихлорфеноксипропіонова (2, 4–ДО) і альфа 2, 4, 5–трихлорфеноксипропіонова кислота (2, 4, 5–ТП).

У багатьох країнах обприскування перед збиранням врожаю — один із елементів технології, і щороку воно застосовується на значних площах. Ці препарати подовжують терміни знімання плодів (дія препарату зберігається впродовж двох тижнів з дня обробки), поліпшують їх забарвленість, товарність, транспортабельність. Шкідливого впливу від таких обприскувань немає.

Передзбиральне обприскування ефективне лише за наявності в дерева повноцінного листяного апарату. Дерева хворі або з листям, сильно пошкодженим шкідниками та хворобами, слабо реагують на обприскування. У сухі роки обприскування менш результативні. Для передзбиральних обприскувань потрібні дуже невеликі кількості препаратів. Препарат АНО застосовують у концентрації

  • 0,0015–0,002% (15–20 мг на 1 л води);
  • 2, 4–ДО — 0,0005% (5 мг на 1 л);
  • 2, 4, 5–ТП — 0,002–0,003% (20–30 мг на 1 л води).

Хай осінні плоди у вас передчасно не опадають.

Поділитись: